اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲
کد خبر: ۱۶۱۹۸
تاریخ انتشار: ۱۸:۳۵ - ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - 03 December 2019
دردیدار وزیر نیرو با معاون نخست وزیر آذربایجان مطرح شد
وزیر نیرو گفت: با توجه به توافق‌های صورت گرفته بین ایران و تاجیکستان، مراودات مالی دو کشور در آینده با استفاده از ارزهای ملی انجام خواهد شد.

ایران درصدد سنکرون کردن شبکه برق خود با آذربایجان است

به گزارش خبرنگار سرویس اقتصادی عصرپرس، رضا اردکانیان روز سه‌شنبه در مراسم امضای اسناد همکاری‌های اقتصادی بین ایران و تاجیکستان در محل وزارت نیرو، گفت: برگزاری سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و فنی ایران و تاجیکستان بسیار موفقیت آمیز بود و باید عملیاتی کردن بندهای توافق‌های صورت گرفته مورد توجه قرار گیرد.

اردکانیان درادامه سنکرون کردن شبکه برق ایران و آذربایجان را موضوع بسیار مهمی دانست و افزود: با وجود اینکه در حال حاضر نیز ارتباط برقی میان دو کشور وجود داشته و امکان تبادل انرژی داریم، ولی با سنکرون کردن شبکه برق ایران و آذربایجان در پی اهداف بزرگتری در زمینه توسعه تبادلات انرژی هستیم.

وی افزود: بسترهای بسیار مناسبی برای گسترش همکاری در زمینه تهاتر انرژی بین ایران و آذربایجان وجود دارد که باید در کارگروه‌های کارشناسی بررسی و نتایج آن عملیاتی شود.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان و رئیس آذری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و آذربایجان در این نشست با اشاره به تعاملات بسیاری مناسبی که میان دو کشور وجود دارد، گفت: در طی چهار سال اخیر روسای جمهور دو کشور 12 ملاقات با یکدیگر داشته که این نشست‌ها منجر به امضای اسناد مهم همکاری شده است.

شاهین مصطفی‌یف با اشاره به افزایش سه برابری حجم مبادلات میان دو کشور گفت: براساس ارزیابی صورت گرفته تعداد شرکت‌های ایرانی حاضر در آذربایجان نیز 50 درصد افزایش پیدا کرده است.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان با تاکید بر اینکه در طی سال‌های اخیر شاهد توسعه گردشگری میان ایران و آذربایجان بوده‌ایم، ادامه داد: با تلاش‌های صورت گرفته در طی این مدت همکاری‌ در بخش‌های مختلف به ویژه انرژی نیز بیشتر شده است.

بر اساس این گزارش، طرفین در این نشست درباره ادامه قرارداد واردات برق ایران از جمهوری آذربایجان برای پیک تابستان 99 و همکاری در زمینه ترانزیت برق آذربایجان به کشورهای منطقه را مورد بررسی قرار دادند.

همچنین در این دیدار مقرر شد کارگروه مشترک دو کشور برای بررسی تهاتر انرژی و تهیه مدل اقتصادی برای ادامه این همکاری تشکیل شود.خبرنگار: پویا مرادی
نام:
ایمیل:
* نظر: