اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲
کد خبر: ۱۶۱۱۰
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۰ - ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - 20 November 2019
معاون امور بازرگانی وزیر صمت:
معاون امور بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نوسانات قیمت در اکثر قریب به اتفاق کالاها نداریم و تخلفات بازار در روزهای اخیر نیز تغییر محسوسی نداشته است.

نوسانات قیمت در کالاها نداریمبه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس، عباس قبادی معاون امور بازرگانی وزیر صمت در جمع خبرنگاران،گفت: امروز دو جلسه داشتیم که جلسه اول در خصوص رصد و پایش آخرین قیمت های سطح بازار بود که در این جلسه قیمت همه اقلام کالایی به خصوص 100 قلمی که به صورت روزانه رصد می‌شوند، مورد بررسی و پایش قرار گرفت.

وی در این خصوص تصریح کرد: به غیر از چند قلم کالای فصلی که به دلیل مسایل آب و هوایی و حمل و نقل با افزایش قیمت مواجه بودند، تقریباً اکثر قریب به اتفاق کالاها شرایط نسبتا عادی را داشتند و نوسانات قیمت خاصی هم گزارش نشد.

تخلفات بازار در روزهای اخیر تغییر محسوسی نداشته است

معاون امور بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص بازرسی‌ها و نظارت‌های بازار نیز افزود: درصد گزارشات ارسالی به سامانه 124 و تعزیرات حکومتی رشد داشته اما تخلفاتی که انجام گرفته تغییر محسوسی نداشته است که علت افزایش گزارشات به حساسیت‌های مردم به خصوص در روزهای اخیر برمی‌گردد.

قبادی با بیان اینکه قرار بر این است که برای سوخت وانت بارها سهمیه ای در نظر گرفته بشود، گفت: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان موظف شد تا میزان درصد افزایش قیمت بعضی اقلام را به سبب افزایش کرایه حمل و نقل مورد بررسی قرار دهد و اعلام کند.

وی ادامه داد: این افزایش قیمت البته در خصوص اکثر قریب به اتفاق کالاها که از طریق شرکت‌های پخش توزیع می‌شود، صدق نمی‌کند و فقط در مورد برخی از کالاهای فصلی اتفاق می افتد.

نظارت‌ها بر بازار آرام، با طمانینه و ارشادی انجام می‌شود

معاون امور بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص موضوع تشدید بازرسی ها نیز بیان کرد: نباید بازار را هم خیلی التهاب بدهیم، چون وقتی که اتفاق خاصی در بازار نمی‌افتد، دلیلی برای حضور آنچنانی بازرس‌ها در بازار هم نیست و سعی بر این است که اکثر قریب به اتفاق نظارت‌هایی که انجام می‌دهیم خیلی آرام، با طمانینه و ارشادی باشد.

قبادی با بیان اینکه الان به صورت ویژه و فوق العاده بازار به آرامی تحت رصد هست، گفت: سامانه 124 از ساعت 7 صبح تا 10 شب هم فعال است و دیگر بیشتر از این مداخله هم ضرورتی ندارد، چرا که مداخله بیش از حد از جهت روحی و روانی بازار را با مشکل مواجه می کند.

وی در خصوص جلسه دوم امروز خود که با مجموعه فروشگاه‌های زنجیره ای بود، اضافه کرد: این فروشگاه ها قول دادند که تخفیفات ویژه ای را از 10 تا 30 درصد روی اقلام داشته باشند که در بازدیدی هم که داشتم این اتفاق افتاده است.

فروشگاه‌های زنجیره ای واقعاً همکاری خوبی با ما دارند

معاون امور بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه فروش در فروشگاه‌های زنجیره ای سیستمی انجام می شود، بیان کرد: نظارت ها و بازرسی ها در این فروشگاه ها هم وجود دارد و البته فروشگاه های زنجیره ای واقعاً از ابتدای شروع طرح افزایش قیمت بنزین همکاری خوبی داشتند.

بالغ بر 50 درصد از بازرسی‌های سطح بازار به صورت رندمی انجام می‌شود

قبادی با اعلام اینکه بالغ بر 50 درصد از بازرسی های سطح بازار به صورت رندمی ( نه پس از دریافت گزارش و شکایت ) انجام می شود، گفت: بخش شکایات مردمی هم به صورت ویژه مورد رسیدگی و پیگیری قرار می‌گیرد و بازرسین اتحادیه‌ها هم کار رسیدگی و کنترل بازار را انجام می دهند.


نام:
ایمیل:
* نظر: