اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳
کد خبر: ۱۵۹۸۶
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۹ - ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - 13 November 2019
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا:
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به اجرای پروژه لایروبی برخی مقاطع رودخانه کارون، اعتبارات فعلی را برای ادامه کار، ناکافی دانست و گفت: با توجه به اینکه کارون دائماً نیاز به لایروبی دارد، می‌بایست نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی تلاش و همت خود را بکار گیرند تا در این حوزه شاهد تحول باشیم.

لایروبی رودخانه کارون نیازمند عزم ملی استبه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس از پاون، قاسم تقی‌زاده خامسی در نشست خبری همایش ملی "سیلاب ۹۸-۹۷: اگر تکرار شود!"، با بیان اینکه خوزستان با دارا بودن ۱۰ سد بر صنعت آب کشور تاثیر بسزایی دارد، عنوان کرد: ۵۰ میلیارد مترمکعب مجموع ذخایر کل سدهای کشور است که 23.5 میلیارد مترمکعب آن معادل نیمی از ذخایر آب کشور در خوزستان است.

وی با اشاره به اینکه تمهیدات لازم برای سیل احتمالی آینده اتخاذ شد، تصریح کرد: هیچ مجموعه‌ای نمی‌تواند ادعای پیش‌بینی دقیق زمان وقوع سیلاب را کند، اما بنا بر پیش‌بینی‌ها آبان‌ماه پر بارش و آذر و دی نرمال خواهیم داشت، ولی با توجه به خسارات سال گذشته محتاطانه‌تر برخورد خواهیم کرد، بنابراین حوضه‌های آبریز سدها تخلیه شده و آمادگی برای کنترل و مهار سیل احتمالی را داریم.

تقی‌زاده خامسی اظهار کرد: خوشبختانه سدهای خوزستان در وضعیت‌های مختلف کارکرد خوبی داشته و برعکس پنج دهه قبل که بیش از ۳ هزار نفر بر اثر این پدیده جان خود را از دست دادند، این سدها با پایداری و مدیریت طوری عمل کردند که در سیل اخیر تلفات جانی نداشتیم و حتی قبل از ورود سیلاب به روستاها با هماهنگی و مدیریت استاندار، اعضای شورای تامین و شورای مدیریت بحران خوزستان، بحران پیش آمده مهار شد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا افزود: سد بختیاری به بهترین نحو مطالعه شده و مراحل مناقصه آن نیز طی شده، اما به علت نبود اعتبار فعلا متوقف مانده است؛ در صورت راه‌اندازی آن و سد معشوره می‌توانیم برای‌ مهار سیلاب نیز موفق‌تر عمل کنیم.

وی ادامه داد: آب شرب پس از مطالعه از محورهای مختلفی همچون رودخانه‌ها، آب‌های زیرزمینی و آب دریا تهیه و وزارت نیرو مسئول تامین آن است و اگر مطالعاتی برای انتقال آب انجام شود، صرفا برای تامین آب شرب است.

تقی‌زاده خامسی افزود: دولت برای انتقال آب فقط در جهت تامین آب شرب، البته با مجوز زیست محیطی و در حوزه آب کشاورزی می‌تواند مطالعه و هزینه کند.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با بیان اینکه شهرستان اهواز ۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب دارد که بیش از ۷۰ کیلومتر آن فرسوده یا از رده خارج است، گفت: علاوه بر اینکه ۵۰ درصد شبکه ترمیم شده، طرح جامع فاضلاب اهواز نیز به اتمام رسیده و به‌زودی در اختیار رئیس جمهوری قرار خواهد گرفت. فاضلاب شهری اهواز با نرخ ۹۸ به ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

تقی‌زاده خامسی با تقدیر از تلاش‌های مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در لایروبی رودخانه کارون، عنوان کرد: بخشی از لایروبی در مقاطع مختلف در حال انجام است اما اعتبارات کنونی لایروبی این رودخانه کافی نیست، بنابراین می‌بایست نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی تلاش و همت خود را به‌کار گیرند تا در این حوزه شاهد تحول باشیم.

وی خاطرنشان کرد: رودخانه کارون دائماً نیاز به لایروبی دارد و این روند باید همیشگی باشد.


نام:
ایمیل:
* نظر: