اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۹
کد خبر: ۱۵۹۷۲
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۶ - ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - 12 November 2019
وزیر دفاع در مراسم افتتاح مرکز آموزش بین المللی مین زدایی:
وزیر دفاع گفت:مرکز پیشرفته آموزش بین المللی مین زدایی بشر دوستانه ایران که مطابق با استانداردهای بین المللی و با مطالعه دقیق مراکز آموزش مین زدایی سایر کشورها تجهیز شده است، این آمادگی را دارد تا با پذیرش کشورهای درگیر انواع مین و گلوله و مواد منفجره با دانش و تجربه خود در راستای آموزش مقابله با این تهدیدات و استقرار صلح و امنیت جهانی گام های اساسی بردارد.

آمادگی مرکز آموزش مین زدایی در جهت استقرار صلح و امنیت جهانی

به گزارش عصرپرس از روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ حاتمی افتتاح مرکز آموزش بین المللی مین زدایی در آستانه سالروز میلاد رسول اکرم حضرت محمد(ص)و حضرت امام جعفر صادق(ع) را با برکت دانست و اظهار داشت: این مرکز حاصل تجربه 8 سال جنگ تحمیلی و خون شهدای دوران دفاع مقدس و شهداء عرصه مین زدایی کشور در نهایت حاصل درد و رنج جانبازان سرافزاری  است که در این راه متحمل جراحت های شدید شدند.

وزیر دفاع با بیان مخاطرات و آثار به جا مانده از اقدامات دشمن در جنگ تحمیلی افزود: مین ها، گلوله ها و مواد منفجره عمل نکرده از دوران جنگ تحمیلی و اقدامات تروریسی همواره یکی از موضوعات مهم کشور ما  در مبارزه و مواجهه با دشمن و تروریسم محسوب می شده است.

امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه از دوران جنگ تحمیلی حدود 20 میلیون مین و گلوله عمل نکرده به جا مانده بود اظهار داشت: به حمدالله با فعالیت های شبانه روزی مرکز مین زدایی وزارت دفاع و تکیه بر دانش و ظرفیت های علمی و بومی این رقم بسیار کاهش یافته است و کشوری صاحب تجربه در موضوع کشف و پاکسازی  انواع مناطق آلوده مین هستیم.

وزیر دفاع در تشریح و چگونگی راه اندازی مرکز آموزش بین المللی مین زدایی گفت: با تلاش و کار جهادی و انقلابی همکاران سخت کوش در مرکز مین زدایی وزارت دفاع، معاونت مهندسی دفاعی و پدافند غیر عامل و امور وبین الملل وزارت دفاع این مرکز با کمترین هزینه و با رویکرد کاملاً علمی و کاربردی آماده بهره برداری شده است.

وزیر دفاع  با بیان اینکه مخاطرات ناشی از مین ها به مردم بی دفاع نیز آسیب می رساند گفت: تا کنون بیش از 6هزار نفر ازهموطنان ما به واسطه مین و گلوله های عمل نکرده مجروح و 2هزار و 500 نفر شهید شدند.

امیر سرتیپ حاتمی تصریح کرد: ما دومین کشور آلوده به مین در سطح دنیا محسوب می شدیم و امروز تمام تلاشمان را برای پاکسازی کامل مناطق  آلوده به مین در کیان سرزمین اسلامی به کار بسته ایم.

وزیر دفاع با اشاره به کشورهای همسایه جمهوری اسلامی ایران مانند افغانستان، عراق، آذربایجان و سوریه که به دلیل جنگ و درگیری های تروریستی با  معضل مین و مواد منفجره روبرو هستند گفت: مرکز پیشرفته آموزش بین المللی مین زدایی بشر دوستانه جمهوری اسلامی که مطابق با استانداردهای بین المللی و با مطالعه دقیق مراکز آموزش مین زدایی سایر کشورها تجهیز شده است،  این آمادگی را دارد تا با پذیرش کشورهای درگیر انواع  مین و گلوله و مواد منفجره با دانش و تجربه خود در راستای آموزش مقابله با این تهدیدات و استقرار صلح و امنیت جهانی گام های اساسی بردارد.

وی در همین زمینه افزود: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تجهیز و راه اندازی این مرکز آموزش بین المللی می تواند کارکنان نیروهای مسلح را در این مرکز پذیرش کرده و بالاترین آموزش های فنی و حرفه ای برابر آخرین تهدیدات حوزه مین و مواد منفجره در اختیار دانش پژوهان قرار دهد.

وزارت دفاع از یگان های پاکسازی نیروهای نظامی و انتظامی حمایت و پشتیبانی می کند

در ادامه علی اکبر سلیمانی معاون مهندسی دفاعی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع  اظهار داشت: از زمان پیدایش مین ها بعنوان یک سلاح نظامی و استفاده از آن در جنگ ها و نیز آموزش نیروهایی که برای پیشروی در مناطق مورد مخاصمه مجبور به بازکردن معابر و خنثی سازی  مین ها بودند، واحدهای مهندسی نیروهای نظامی درگیر این مسئله بوده اند.

وی افزود: واحدها و گردان های تخریب یگان های مهندسی ارتش و سپاه در دوران دفاع مقدس  چه در زمان دفاع از مرزهای سرزمین عزیزمان و چه پس از آن، در جهت رفع این معضل کوشیده و شهدا و جانبازان بسیاری را نیز تقدیم نظام نموده اند.

وی خاطرنشان ساخت: از سال 1385 و از زمان تاسیس مرکز مین زدایی و به واسطه ذات وجودی این فعالیت، مرکز مین زدایی ذیل ساختار معاونت مهندسی دفاعی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح قرار گرفت و با توجه به برنامه ریزی انجام گرفته و رویکرد مسئولین به خصوص وزیر دفاع در جهت تسریع در عملیات پاکسازی و رفع معضل مین و مواد منفجره به جا مانده از کشور و نیز صدور خدمات فنی، مهندسی و آموزشی در فعالیت انسان دوستانه مین زدایی، وزیر دفاع حمایت های لازم را از در طول این سال ها از اقدامات مرکز مین زدایی به عمل آورد و از هیچ کوششی فروگذار نکرد.

سلیمانی گفت: مرکز آموزش بین المللی مین زدایی بشردوستانه، پس از ارائه ایده اولیه و نیز امکان سنجی و نیازسنجی انجام گرفته از سوی مرکز مین زدایی، از سال 1396 تحت حمایت همه جانبه وزارت دفاع بوده و اطمینان داریم  این مرکز آموزشی می تواند در راستای ارتقاء سطح دانشی نیروهای مین بردار فعال در عرصه اقدامات انسان دوستانه در یگان های نظامی و انتظامی گام های مهمی را بردارد.

معاون مهندسی دفاعی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع تأکید کرد: این معاونت در تلاش است ضمن حمایت و پشتیبانی از یگان های پاکسازی نیروهای نظامی و انتظامی، کلیه آموزش های عمومی و تخصصی مرتبط با این حوزه را متمرکز نماید و برای تحقق این امر گام های مهمی را با همکاری و هماهنگی معاونت آموزش ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برداشته و آماده همکاری با یگان های مهندسی نیروهای نظامی و انتظامی است.

نام:
ایمیل:
* نظر: