اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۰
کد خبر: ۱۵۷۸۹
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۴ - ۰۹ آبان ۱۳۹۸ - 31 October 2019
وزیر نیرو در نشست با فعالان صنعت برق:
وزير نيرو با تاكيد بر اينكه وزارت نیرو آمادگی کامل برای همکاری باکسانی که با دولت در مديريت صنعت برق هدف مشترک دارند را دارد، اظهار كرد: به دنبال سنکرون بخش دولتی و غیر دولتی و ارتباط مستمر بین این دو بخش هستیم.

اقتصاد برق جز با مشارکت و همکاری حل نمی‌شود

به‌گزارش خبرنگار سرویس اقتصادی عصرپرس، رضا اردکانیان در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق در نشست با فعالان بخش خصوصی با تاکید بر اینکه سطح مشارکت شرکت‌های داخلی و خارجی در این نمایشگاه مناسب است، افزود: مهمانانی در این نمایشگاه حضور دارند که در حوزه بازارهای صنعت برق ایران به حساب می‌آیند.

وی با اشاره به حمایت‌های کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از وزارت نیروی دولت دوازدهم، گفت: مجلس در طی دو سال اخیر همراهی همه جانبه‌ای با دولت داشته است و این امر را می‌توان علامت بارز در توسعه یافتگی کشور دانست.

اردکانیان با اشاره به گذر از تابستان سال جاری بدون خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده، اظهار کرد: تابستان امسال درخشان‌ترین تابستان در صنعت برق، هم از نظر میزان تولید و هم از نظر مدیریت مصرف بود و به دلیل ميزان خوب تولید و همچنین مدیریت مطلوب مصرف امکان خوبی برای صادرات انرژی فراهم شد. امیدوارم در سال جدید نیز همکاری بین بخش دولتی و بخش خصوصی در صنعت برق به نحو مناسب‌تری توسعه پیدا کند.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: دولت دست همکاری و مفاهمه را به سمت دوستانی در بخش غیر دولتی دراز می‌کند که دیدگاه‌های مشترکی با دولت در ارتباط با چالش‌های پیش رو داشته باشند و پایبند به دیوار و مرز بین دو بخش در زمان چالش و بحران نباشند.

اقتصاد برق جز با مشارکت و همکاری حل نمی‌شود

اردکانیان در ادامه با اشاره به چالش‌های بخش خصوصی در زمینه اقتصاد برق اظهار کرد: این موضوع جز با مشارکت و همکاری حل نمی‌شود. از میان گروه کثیر فعالان در صنعت برق در بخش غیر دولتی اشخاصی که می‌توانند برای رفع این مشکل همکاری کنند پا پیش بگذارند و از موضع آسیب شناسی به موضوع بنگرند و بررسی کنند که در کجا می‌توان دولت را در این موضوع یاری داد.

وی با تاکید بر اینکه نیازمند تغییر پارادایم ذهنی در این زمینه هستیم، گفت: یک روش سنتی برای این موضوع این است که دولت دستور و بخشنامه بدهد. البته باید توجه داشت که دولت در اجرای این بخش همیشه یکسان عمل نمی‌کند و بخش خصوصی در این زمینه باید وارد شود.

وزیر نیرو در ادامه در مورد تحریم‌های هوشمندانه اظهار کرد: منظور از تحریم‌های هوشمندانه این است که دشمن سعی می‌کند موضوع اقتصاد مرئی نباشد. زیرا اگر مرئی باشد همه دست اندرکاران پشت دولت خواهند ایستاد.

اردکانیان ادامه داد: درک و فهم ما از این موضوع هر روز بیشتر می‌شود و نقش‌های متفاوتی در قبال آن داریم.

وزیر نیرو تایید کرد: آغوش وزارت نیرو با آمادگی کامل به روی کسانی که با دولت هدف مشترک دارند باز است. البته ما فشاری روی افرادی که به هر دلیلی خود را برای این کار ملزم نمی‌بینند وارد نمی‌کنیم و به طور کلی به دنبال سنکرون بخش دولتی و غیر دولتی هستیم.

حدود ۷۰ درصد نیروگاه‌های کشور خارج از وزارت نیرو اجرا می‌شود

در این مراسم همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی محور چرخ صنعت برق کشور است، گفت: خارجی‌ها اذعان دارند که صنعت برق ایران از لحاظ تکنولوژی رشد چشم‌گیری داشته و ما آن را مرهون تلاش‌های بخش خصوصی می‌دانیم.

حائری در ادامه افزود: حدود ۷۰ درصد نیروگاه های کشور خارج از وزارت نیرو توسط بخش خصوصی اجرا می‌شود، در حالی که در بسیاری از کشورها این نسبت وجود ندارد.

وی ادامه داد: در خصوص سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در سایر موارد نیروگاهی همچون احداث پست، ترانسفورماتور، خط و ... در حال برنامه‌ریزی هستیم تا بتوانیم از طریق روش‌های BOO و BOT این موضوع را نیز حل کنیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به موارد مالی بخش تولید و بررسی افزایش نرخ بازار برق که از سال ۱۳۹۴ تا کنون تغییری نداشته است، گفت: هیئت تنظیم جدیدی با نگرش مستقل تشکیل شده و موضوع چگونگی افزایش نرخ بازار برق در حال بررسی است.

حائری افزود: نحوه افزایش سقف بازار برق توسط این هیئت تنظیم در حال بررسی است و انشاالله به زودی در این زمینه افزایش خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه ورودی های مالی به بخش برق محدود است، افزود: با پیگیری های سال گذشته از طریق فروش اوراق توانستیم حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های بخش خصوصی را تا حدودی کاهش دهیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، موضوع به سرانجام رسیدن نهاد مستقل تنظیم گر بخش برق را مورد تاکید وزیر نیرو دانست و گفت: پیش‌نویس لایحه این موضوع پس از پیگیری‌های صورت گرفته تهیه، به کمیسیون اقتصادی دولت ارسال شده و ظرف ماه جاری یا ماه آینده تعیین تکلیف خواهد شد.

حائری خاطرنشان کرد: بسیاری از تصمیم گیری های صنعت برق با نگاه ایجاد تسهیل در بخش خصوصی صورت می گیرد.


خبرنگار: پروین مرادی

دبیر: وجیهه مرادی
نام:
ایمیل:
* نظر: