اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۹
کد خبر: ۱۵۴۹۷
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۸ - ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - 08 October 2019
مونسان:
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به بازگشت موفقیت‌آمیز 1783 قطعه از الواح هخامنشی به کشور گفت: این یک اقدام بزرگ و ارزشمند به‌حساب می‌آید و خبرهای خوش دیگری هم در راه است که در زمان خودش اعلام می‌شود.

سند برند ملی گردشگری تا دهه فجر آماده می‌شود

به گزارش عصرپرس از وزارت میراث فرنگی وگردشگری، علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، در نشستی با اعضای فراکسیون تولید و اشتغال که در محل این وزارتخانه برگزار شد، در سخنانی با اشاره به اهمیت مأموریت‌های سه‌گانه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، تصریح کرد: امید دارم با تبدیل سازمان میراث‌فرهنگی به وزارتخانه با همراهی و حمایت نمایندگان مجلس شاهد شکوفایی در هر سه بخش این وزارتخانه مهم باشیم.

مونسان در ادامه با ارائه گزارشی از مهم‌ترین اقدامات دو سال گذشته گفت: مردمی کردن حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری یکی از اقدامات بسیار خوبی است که از دو سال پیش آغاز شده است. بخشی از خانه‌های تاریخی به بخش خصوصی واگذار شده و به اماکن اقامتی و گردشگری تبدیل شده‌اند. در این خصوص در شهر یزد که ثبت جهانی شده است، متقاضیانی برای ثبت ملی خانه‌ها و تبدیل آن‌ها به یک مرکز اقامتی وجود دارند.

وی افزود: در حوزه بوم‌گردی نیز مجموعه اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است، بوم‌گردی‌ها مهاجرت معکوس در روستاها را به‌دنبال داشته و باعث ایجاد اشتغال و درآمدزایی در مناطق روستایی شده است.

ایران بالاتر از چین در ثبت شهرهای جهانی صنایع‌دستی

مونسان افزود: در حوزه صنایع‌دستی نیز اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته و شهرها و روستاهایی را ثبت جهانی کرد‌ه‌ایم و در حال حاضر رتبه بالایی داریم و از چین جلوتر هستیم. ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی باعث شده تا شاهد رونق اقتصاد در آن منطقه باشیم.

 وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: بسیاری از رشته‌های صنایع‌دستی نیز احیا شده و در حوزه ایجاد اشتغال اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.

وی سپس به برنامه‌ریزی‌ها برای تدوین سند توسعه گردشگری اشاره کرد و افزود: سند توسعه گردشگری آماده شده و در کمیسیون‌های دولت در حال بررسی است و به‌زودی در دولت مطرح می‌شود و امیدوارم هرچه زودتر این سند تصویب شود مونسان یادآور شد: همچنین با همکاری سازمان جهانی گردشگری، هم‌زمان با تصویب سند جامع گردشگری کشور، یک اکشن‌پلن تهیه خواهد شد. در کنار این‌ها، آنچه از همه مهم‌تر است این است که برند ملی را به‌صورت جدی دنبال می‌کنیم و بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در دهه فجر امسال سند برند ملی گردشگری آماده خواهد شد.

مونسان در ادامه گفت: در حوزه بین‌المللی تعاملات بسیار خوبی داریم و این دیپلماسی فرهنگی باعث شده است تا شاهد برگزاری نمایشگاه‌های متقابل موزه‌ای بین ایران و برخی از کشورهای اروپایی باشیم. در کنار این در هفته گذشته شاهد ورود الواح هخامنشی به کشور بودیم که اتفاق بسیار ارزشمند و بزرگی بود. در همین خصوص خبر خوش و بی‌نظیری نیز داریم که در فرصت مناسب اعلام خواهد شد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه گفت: در ایران یک‌میلیون سایت تاریخی، 35هزار اثر ثبت ملی و 24 اثر ثبت جهانی داریم که ظرفیت بسیار بزرگی است و برای استفاده بهینه از این ظرفیت‌ها نیازمند تقویت اعتبارات وزارتخانه هستیم.

وی افزود: گردشگری یک حوزه فرابخشی است و برای رونق این حوزه مهم در کشور نیازمند همکاری دستگاه‌های مختلف هستیم.

مونسان ادامه داد: در حوزه زیرساخت‌ها در حوزه گردشگری خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی انجام دادیم. به‌عنوان مثال در حوزه روستاها فعالیت‌های خوبی با بودجه اندک آغاز شده و توانستیم موضوع اشتغال را در روستاها ایجاد و فعال کنیم.

وی افزود: بیش از 2هزار پروژه عمرانی در کشور در حوزه گردشگری در حال اجراست که بخشی از آن‌ها هتل‌های چهار و پنج ستاره است.

غلامرضا کاتب نماینده مجلس و رئیس فراکسیون تولید و اشتغال در ادامه این نشست با ابراز خرسندی از اقدامات و فعالیت‌های صورت‌گرفته در دو سال گذشته از حمایت‌های جدی نمایندگان مجلس از اقدامات وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خبر داد.


نام:
ایمیل:
* نظر: