اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۴
کد خبر: ۱۵۱۷۷
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۷ - ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - 22 September 2019
وزیر نفت در نمایشگاه ایران پلاست:
وزیر نفت تاکید کرد: پرهیز از خام فروشی از برنامه های وزارت نفت است و جهش ها بیانگر آن است که زمانی که تولید یک میلیارد به بیش 25 میلیارد دلار می رسد نشان دهنده پایان خام فروشی است.

پایان خام فروشی اولویت وزارت نفت است

به گزارش خبرنگار عصرپرس، بیژن زنگنه وزیر نفت در آیین مراسم افتتاح نمایشگاه بین المللی ایران پلاست گفت: نمایشگاه ایران پلاست به ابتکار شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال 81 آغاز شد و امروز سیزدهمین دور آن در حال برگزاری است.

زنگنه ادامه داد: اکنون در آستانه جهش سوم پتروشیمی قرار داریم و ارزش تولید در سال 76 و در دولت آقای خاتمی یک میلیارد دلار بود که با تلاش های صورت گرفته این رقم به بیش از 17 میلیارد دلار رسیده است.

تولید اتان تا سال 1400 به 16میلیون تن می رسد

وزیر نفت گفت: در سال 92 تولید اتان 4.2 میلیون تن بوده که اکنون به 7.3 میلیون تن رسیده است و پیش بینی می شود تا سال 1400 به 16 میلیون تن در سال برسد.

وی گفت: جهش دوم از سال 92 آغاز شد و تولید محصولات پتروشیمی به قیمت سال 92 تا سال 1400 به 25 میلیارد دلار می رسد

پایان خام فروشی اولویت وزارت نفت است

زنگنه با اشاره به اینکه آمایش سرزمین مورد توجه وزارت نفت است، افزود: با توجه به اینکه مجتمع های پتروشیمی به آب احتیاج دارند بنابراین تصمیم گرفته شده در کنار سواحل خزر و بعضی از مناطق کشور که توان تأمین آب دارند به شرط ایجاد زنجیره پایین دست در کنار آنها، صنعت پتروشیمی توسعه یابد.

وی هدف جهش سوم صنعت پتروشیمی را تا پایان سال ۱۴۰۴ تحقق ظرفیت تولید بیش از ۱۳۰ میلیون تنی به ارزش ۳۷ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: مصرف هیدروکربورهای مختلف واحدهای پتروشیمی حدودا معادل ۱.۵ میلیون بشکه خواهد بود.

وزیر نفت با بیان اینکه پرهیز از خام فروشی از برنامه‌های اصلی وزارت نفت است و این جهش‌ها بیانگر آن است، ادامه داد: هنگامی که تولید یک میلیارد دلاری به بالای ۲۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ می‌رسد این خود یک جهش بزرگ است و این راه تداوم خواهد داشت.

زنگنه با اشاره به اینکه وزارت نفت هم اکنون ۵ میلیارد دلار خوراک به واحدهای پایین دست پتروشیمی می‌دهد، اظهار کرد: هیچ صنعتی در کشور مشابه این صنعت نداریم که تا این اندازه خوراک به واحدهای پایین دست خود بدهد. البته عامل محدودکننده در اختصاص خوراک بیشتر واحدهای پایین دست نیستد بلکه باید بازار وجود داشته باشد که این بازار نیز پارامترهای متغیری در کشور دارد.

وی گفت: شرکت‌های بالادست پتروشیمی به دلیل مسائل تحریم، تمایل زیادی به فروش محصولات خود به صورت نقدی در داخل کشور دارند.

وزیر نفت ادامه داد: پالایشگاه های کشور نیز حدود ۵ میلیارد دلار در سال گذشته خوراک به واحدهای پایین دست ارائه کرده‌اند که ۲ میلیارد دلار آن به واحدهای پتروشیمی اختصاص یافته است.

حمایت وزارت نفت از شرکت های دانش بنیان

زنگنه در ادامه با اشاره به جایگاه ویژه شتاب دهنده ها و استارت آپ ها در نمایشگاه امسال ،گفت: در پتروشیمی هم می توانیم در بهبود تولید از شتاب دهنده ها استفاده کرد که برنامه گسترده ای برای این بخش داریم.

وی ادامه داد: ما تا چند سال پیش فکر می کردیم اشتغال یعنی کارمند شدن ،در حالیکه شتاب دهنده ها می گویند بدون اینکه کارمند دولت شد می توان اشتغال ایجاد کرد. این تغیر پارادایم برای ما خیلی مهم است.

پتروشیمی در خط مقدم جنگ اقتصادی است

زنگنه با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی در شرایط کنونی کشور در خط مقدم جنگ اقتصادی قرار دارد، تصریح کرد: این صنعت بالاترین نقش را در بازگرداندن ارز حاصل از صادرات محصولات به چرخه اقتصادی کشور نسبت به واحدهای دیگر دارد.

به گفته وی، صنعت پتروشیمی در عین حال که عمده ارز حاصل از محصولات خود را به شبکه نیما عرضه می‌کند، طرح‌های خود را هم اجرا و وارد جهش سوم می‌شود.

وزیر نفت با بیان اینکه می‌توان از توانمندی استارت آپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در صنعت پتروشیمی به‌ویژه در بهبود تولید صنایع پایین دست استفاده کنیم، اظهار کرد: وزارت نفت برنامه مفصلی در این زمینه دارد که امسال آغازگر آن هستیم. البته تنها استقرار فیزیکی این شرکت‌ها مدنظر نیست و روابط بین اجزا و مجموعه زنجیره تولید خلاقانه و نوآورانه بسیار مورد توجه است که حمایت خواهند شد و بنده چند ساعت را در هفته به آنها اختصاص می‌دهم.

زنگنه با اشاره به اینکه این تفکر غلط است که اشتغال تنها کارمند دولت شدن است، گفت: می‌توان اشتغال ایجاد کرد، تولید داشت، موثر بود بدون اینکه کارمند دولت باشیم. این موضوع بسیار مهم است و وزارت نفت حمایت می‌کند تا تولید و زندگی مردم از کار در شرکت‌های مبلغ بگذرد.

تاسال 1400 گازهای فلزصفرمی‌شود

زنگنه گفت: با جمع آوری گاز های فلر تاسال 1400 این گازهای به صفرمی‌ رسد و کمک شایانی به محیط زیست خواهد کرد و علاوه آن نیز  به تولید ثروت می انجامد.


خبرنگار: پروین مرادی


نام:
ایمیل:
* نظر: