اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
کد خبر: ۱۵۱۶۳
تاریخ انتشار: ۱۸:۵۷ - ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - 21 September 2019
ابتکار:
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با تاکید بر اصلاح الگوی مصرف آب و دیگر موارد، گفت: این موضوع باید از مزرعه تا سفره در نظر گرفته شود، زیرا در این مسیر ۳۰ درصد از موادغذایی هدر می‌رود که یزد به عنوان اولین شهر، می‌تواند با فعال‌سازی کمپین نه به اسراف غذا در این زمینه فرهنگ‌سازی کند.

سازمان‌های مردم نهاد کمپین نه به اسراف غذا تشکیل دهند

به گزارش عصرپرس، معصومه ابتکار روز شنبه در همایش ردپای آب در یزد افزود: استان یزد به عنوان استانی که مردم آن در دیانت و صدق نیت الگو هستند، می توانند اسراف در غذا نیز به صفر رسانده و سازمان‌های مردم نهاد روی این موضوع می توانند تاثیر زیادی داشته باشند تا زمینه اجرای آن به صورت ملی فراهم شود.

وی تصریح کرد: اصلاح الگوی مصرف آب و طرح ملی ردپای آب با تشکل‌های زیست محیطی و جریان سازی اجتماعی می تواند تبعات بسیار خوبی را برای جامعه و محیط زیست به همراه داشته باشد.

ابتکار اظهار کرد:  مسئله مهم جامعه امروز  تاب‌آوری در برابر ناملایمات اجتماعی و اقتصادی از جمله تحریم‌های ظالمانه‌ای آمریکا و تغییرات اقلیمی حاصل دست بردن در محیط زیست است.

وی خاطرنشان کرد: دولت‌ها با جلب مشارکت مردم می توانند تحولاتی در جامعه به نفع شاخص های زندگی داشته باشند و ردپای آب می تواند در جلب مشارکت جامعه و نیروی پیشران زنان که در این طرح حضور دارند، نقش بسزایی داشته باشد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: طرح ردپای آب با اصلاح آگاهی و درک این موضوع که نعمت‌ها بی حد نیستند، شروع می‌شود و تا بیشتر از ظرفیت و توان طبیعتاز آن بهره برداری نکنیم و مصرف اضافه نداشته باشیم که تبعات آن  مشکلاتی مانند فرونشست زمین، آسیب به خاک، کشاورزی، صنعت و حتی آب شرب به عنوان نیاز اولیه زندگی است.

ابتکار  ادامه داد: یکی از برنامه‌های اصلی ردپای آب، شبکه‌سازی در حوزه زنان با استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد است که در معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری هم این موضوع به صورت جدی دنبال می شود.

ابتکار افزود: این که در استان یزد با ۲۰ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در آب مصرفی می‌توان ۱۰۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرد، یک هدف‌گذاری بسیار مهم است که می‌تواند در توسعه استان و کشور نقش تاثیرگذاری داشته باشد.

وی در خصوص توسعه کشت گلخانه ای در استان یزد  گفت: علاوه بر آن باید در حوزه اصلاح الگوی کشت توجه بسیار ویژه‌ای داشته باشیم تا در حوزه مدیریت مصرف اقدامات بهتری صورت گیرد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه یک سوم مواد غذایی از مزرعه تا سفره هدر ‌می رود تصریح کرد: این موضوع در کشورهای مختلف جهان وجود دارد ولی در ایران با فرهنگ غنی و ارزش‌های دینی که در حوزه صرفه‌جویی داریم نباید چنین آمار بالایی داشته باشیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده که در ابتدای ورود به یزد از مرکز تخصصی حقوق کودکان بازدید کرد در این خصوص تصریح کرد: این موضوع واقعا جای افتخار و تبریک دارد که یزد مرکزی تخصصی در حوزه حقوق کودک دارد که یکی از اصلی‌ترین آنها بحث آب و آینده آن است.

به گزارش ایرنا، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده صبح امروز وارد یزد شد، بازدید از مراکز تخصصی حقوق کودک و کلینیک رشد و تقویت هوش کودکان کشور (باغچه ذهن)، شرکت در همایش ملی بانوی آب، شرکت در نشست بانوان فرهیخته ، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، افتتاح مرکز صنایع  دستی  و دیدار با خانواده شهیدان ذاکری نژاد از جمله برنامه‌های سفر یک روزه ابتکار به استان یزد است.


نام:
ایمیل:
* نظر: