اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۳
کد خبر: ۱۵۱۰۲
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۳ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - 17 September 2019
رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا با اشاره به حذف ویزای اربعین در راستای تسریع در روند خدمات دهی به زوار و کاهش هزینه سفر اربعین گفت: امسال مُهر کنترل مرزی گذرنامه زوار به منزله ویزا تلقی می شود.

کاهش هزینه سفر زوار اربعین با اقدامات ناجا و سایر دستگاه‌ها

به گزارش عصرپرس از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ سیدمحمدرضا طبایی با اشاره به برگزاری راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی و اشتیاق خیل عظیم عاشقان ابا عبدالله الحسین (ع) برای حضور در این کنگره معنوی و بی مثال اظهار داشت: همه ساله؛ مسئولان دستگاه های مختلف کشور در راستای تحقق یک شعار نانوشته و معنوی یعنی "ارائه خدمات مطلوب به زائران اربعین و تسریع در این  روند " توفیق پیگیری موضوعاتی را دارند.

وی افزود: در تداوم خدمات دهی پلیس به زائران ابا عبدالله الحسین (ع)، امسال پیرو جلسات متعددی که مسئولان ستاد اربعین کشور و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران  با  مسئولان وزارت کشور جمهوری عراق داشتند، توافقی مبنی بر "حذف ویزای سفر اربعین" صورت و در دستور کار قرار گرفت.

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا ادامه داد: بر مبنای این توافق، مُهر کنترل مرزی که توسط پلیس عراق در مرزهای ورودی به این کشور،  بر گذرنامه زوار درج می شود، به عنوان  "ویزا" تلقی می شود بنابر این زوار توجه کنند هنگام ورود به عراق اطلاعاتشان  ثبت و مُهر کنترل بر گذرنامه شان درج و ثبت شود.

سرهنگ طبایی خاطرنشان کرد: همه این اقدامات در راستای خدمات دهی مطلوب به زوار و تسریع در روند این خدمات است؛ از طرفی با تحقق این توافق ها هزینه سفر زوار کاهش می یابد.

وی در پاسخ به این سوال که این اقدامات در چه بازه زمانی عملیاتی می شود،خاطرنشان کرد: این اقدامات از اول محرم تا پایان عملیات بزرگ اربعین محقق می شود.

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه متقاضیان برای تهیه، تکمیل و ارائه فرم صدور گذرنامه صرفا از طریق دفاتر پلیس +10 اقدام کنند، عنوان کرد: بر مبنای هماهنگی های صورت گرفته با بنیاد تعاون ناجا  مسئولان  این دفاتر برای پاسخگویی  به زوار اربعین باید تا ساعت 20 در دفاتر حضور داشته به صورت یک سره به زائران و متقاضیان خدمات ارائه کنند.

وی افزود: در صورتی که متقاضیان و مراجعه کنندگان به این دفاتر در شیوه و خدمات دهی تخلفی را مشاهده کردند مراتب را حتما از طریق سامانه 197 گزارش کنند.

راهنماي چگونگي دريافت گذرنامه

وی در ادامه درباره  فرایند صدور گذرنامه  اظهار کرد: متقاضیان دریافت گذرنامه به نکات ذیر توجه کنند.

تهيه، تكميل و ارائه  فرم صدور گذرنامه (از طريق دفاتر پليس +10).

واریز هزینه صدور گذرنامه و عوارض شهرداري قابل پرداخت از طریق سامانه pos بانکی (دستگاه کارتخوان بانکی) مستقر در مراکز گذرنامه و دفاتر پلیس +10 .

دانشجویان بورسیه مشغول به تحصیل در خارج از کشور، همسر و فرزندان آنان در صورت ارائه نامه از سوی وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از پرداخت هزینه های مذکور معاف می باشند.

ارائه اصل شناسنامه متقاضی(شناسنامه افراد بالای 15 سال عکس دار باشد).

ارائه کد ملی (کارت ملی عکس دار یا موقت و یا تائیدیه از ثبت احوال).

ارائه یک قطعه عكس جدید 4*6 رنگي ، تمام رخ، بدون عينك،كلاه،كراوات با زمینه کاملاً روشن(سفید) ضمناً از تاريخ گرفتن عکس ها بيش از يك سال سپری نشده باشد. در مورد دوشيزگان بالاي شش سال تمام ارائه عكس با رعايت كامل حجاب اسلامي الزامي است .

ارائه مدارک عکس دار جهت مطابقت متقاضیان زیر 15 سال که شناسنامه آنها عکس دار نشده است الزامی می باشد.

ارائه موافقت رسمي همسر براي بانوان شوهر دار، موافقت رسمي ولي يا قيم براي متقاضيان كمتر از 18 سال تمام.

اصل مدارک فوت یا طلاق نامه در مورد بانوانی که شوهر آنان فوت نموده و یا طلاق گرفته اند.

در مورد بانوان شوهر دار که همسرشان مفقودالاثر، غایب یا غیرقابل دسترسی می باشد ارائه نامه از دادستان محل درخواست گذرنامه الزامی می باشد.

افرادزير 18 سال در صورت فوت ولي وعدم دسترسي به جد پدري و مشخص نشدن قيم يا ولي قهري با ارائه مجوز از مرجع قضائی (دادستانی محل سكونت) مي توانند در خصوص تقاضای اخذ گذرنامه اقدام نمایند.

ارائه اصل و تصویر مدرك نظام وظيفه (كارت پايان خدمت، معافيت، خرید خدمت) هوشمند يا ارائه موافقت نظام وظيفه براي خروج ازكشور متقاضیان ذكور بالاي 18 سال تمام(افراد بالاي 50 سال نيازي به ارائه  مدرك وظيفه ندارند)( امسال امکان بررسی مدارک مربوط به نظام وظیفه توسط سامانه های هوشمند فراهم شده است)

ارائه موافقت نامه حفاظت اطلاعات يگان خدمتي براي کارکنان شاغل در نيروهاي مسلح و کارکنانی که کمتر از 5 سال از تاریخ بازنشستگی آنان سپری شده است. کارکنان نظامی بازنشسته که از تاریخ بازنشستگی آنان 5 سال سپری شده باشد. ملزم به ارائه نامه از كانون بازنشستگان، کارت بازنشستگی یا حکم رهایی می باشند.

ارائه گذرنامه قبلی در صورت دارا بودن گذرنامه معتبر

ارائه آدرس صحیح پستی محل سکونت به همراه کد پستی


نام:
ایمیل:
* نظر: