اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
کد خبر: ۱۵۰۴۰
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۱ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - 11 September 2019
وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:
وزیر راه و شهرسازی گفت: نرخی که جدیداً برای عوارض آزادراهی تصویب‌شده با رعایت قراردادها و مردم بوده و عبور و مرورشان در نظر گرفته‌شده است که امیدواریم به ارتقای کیفی و ایمنی آزادراهی منتهی شود.

حفظ و نگهداری آزادراه‌ها ارتقاء می یابد

به گزارش عصرپرس، محمد اسلامی صبح امروز در حاشیه نشست هیأت وزیران در خصوص افزایش نرخ عوارض آزادراهی اظهار داشت:‌نرخ آزادراه‌ها طبق قانون همه‌ساله بر اساس قراردادهایی که با سرمایه‌گذار وجود دارد، توسط وزارت راه تعیین می‌شود.

وی افزود: سرمایه‌گذاران یک نرخ استهلاک و تکالیف بر عهده‌شان است که آن‌ها را ملزم می‌کند آزادراه‌ها را به بهترین شکل حفظ کنند. ‌ در چند سال گذشته در بحث حفظ و نگهداری آزادراه‌ها مقداری کاهلی داشتند که از آن‌ها خواستیم تکالیف را بهتر انجام دهند.

وی ادامه داد: نرخی که جدیداً تصویب‌شده با رعایت قراردادها و مردم بوده و عبور و مرورشان در نظر گرفته‌شده است که امیدواریم به ارتقای کیفی و ایمنی آزادراهی منتهی شود.

اسلامی افزود: نه شرکت راه آهن، نه خطوط هواپیمایی و نه حمل و نقل جاده‌ای حق افزایش قیمت کرایه‌ها را در ایام اربعین ندارند و هرگونه افزایش قیمت در آن ایام تخلف است و اگر دستگاهی اقدام به سودجویی کند، برخورد قانونی با وی صورت می‌گیرد.

وی همچنین در خصوص تدارکات ویژه وزارت راه و شهرسازی در ایام اربعین گفت: گرچه بهسازی و ایمن سازی راه‌ها جریانی همیشه فعال و مداوم است، اما در ایام اربعین همه راه‌های منتهی به مرز‌های غربی کشور بطور ویژه در دستور کار قرار می‌گیرد و امیدواریم در مسیر‌های منتهی به مرز‌ها در این ایام و پیش از شدت یافتن جریان سفر‌های اربعین، بهسازی و ایمن سازی انجام شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، لازم به ذکر است بر اساس محاسبات انجام‌شده میزان هزینه نگهداری از آزادراه‌ها در سال ۹۸ با فرض حداقل هزینه ضروری نگهداری (سالانه ۲ درصد هزینه احداث) برابر با ۴۰۰ میلیارد تومان است. درحالی‌که درآمد كل آزادراه‌ها از محل عوارض فعلی كه صرف نگهداری از آن‌ها می‌شود برابر با ۱۲۰ میلیارد تومان یعنی كمتر از یک‌سوم حداقل میزان موردنیاز است. به‌عبارت‌دیگر برای تأمین حداقل بودجه هزینه نگهداری راه‌ها، عوارض فعلی تردد خودروها باید به میزان ۳۰۰ درصد رشد کند، درحالی‌که میانگین رشد عوارض در سال ۹۸ فقط ۲۱ درصد تعیین‌شده است.

 


نام:
ایمیل:
* نظر: