اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۴
کد خبر: ۱۵۰۲۹
تاریخ انتشار: ۲۰:۴۵ - ۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - 10 September 2019
ازدحام جمعیت در محل سرداب حرم مطهر امام حسین (ع) در کربلای معلی بر اساس آمار رسمی اولیه تاکنون ۳۱ کشته و ۱۰۰ زخمی بجا گذاشت.

شهید و مجروح شدن دهها زائر حسینی در کربلا

به گزارش عصرپرس، وزارت بهداشت عراق با تایید خبر کشته و زخمی شدن زائران در حادثه ازدحام جمعیت در سرداب حرم مطهر امام حسین (ع) از کشته شدن 31 و زخمی شدن 100 تن دیگر تا این لحظه خبر داد.

در بیانیه وزارت بهداشت عراق آمده است: حال 10 تن از زخمی ها وخیم است.

این حادثه در پی ازدحام جمعیت در جریان برگزاری مراسم مشهور "رکضه طویریج" (دویدن طویریج) که هر سال ظهر عاشورا برای بزرگداشت قیام کربلا برگزار می شود، بوجود آمد و تعدادی از زائران زیر دست و پا ماندند.

پیشتر اعلام شده بود که این حادثه در پی سقوط دیوار سیمانی در نزدیک باب الرجاء حرم مطهر امام حسین صورت گرفته است اما مسوولان رسمی عتبه و دفاع شهری کربلا هر گونه سقوط و یا فرو ریختن سقف یا دیوار سیمانی را تکذیب کردند.

وزارت بهداشت پیشتر از 17 کشته و 70 زخمی در این حادثه خبر داده بودند اما برخی آمارهای غیر رسمی تعداد کشته شدگان در این حادثه را بیش از ۳۰ نفر و زخمی شدن را بیش از ۱۰۰ نفر اعلام کردند.

هنوز اطلاعاتی در خصوص احتمال حضور زائران ایرانی در میان آسیب دیدگان این حادثه در دست نیست اما با توجه به نوع مراسم معمولا عمده شرکت کنندگان آن را زائران عراقی تشکیل می دهند.  

به گزارش ایرنا؛ تا این لحظه همچنان صدای آژیر آمبولانس و خودروهای امدادی در اطراف حرم مطهر امام حسین (ع) شنیده می شود.

نظافتی نماینده سازمان حج و زیارت در عراق در ارتباط تلفنی با شبکه خبر گفت: آخرین آمار اعلام شده از وزارت بهداشت عراق همان 16 نفر جان باخته و 75 نفر مجروح است.

 وی افزود: هیچ ستونی فرو نریخته بلکه علت حادثه فقط ازدحام جمعیت اعلام شده است.

نظافتی افزود: تاکنون نامی از زائران ایرانی در میان جان باختگان  مجروحین اعلام نشده است.

صحبت الله رحمانی مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت نیز در ارتباط تلفنی با شبکه خبر گفت: بر اساس اعلام وزارت بهداشت عراق، 16 نفر شهید و  70 نفر مجروح شدند.

وی افزود: علت حادثه ازدحام جمعیت اعلام شده است.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت گفت: اوضاع تحت کنترل است و مجروحین در حال انتقال به بیمارستان های شهر کربلا هستند.

درباره احتمال حضور زائران ایرانی در میان حادثه دیدگان هنوز اطلاعی در دست نیست.


نام:
ایمیل:
* نظر: