اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
کد خبر: ۱۴۷۷۷
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۰ - ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - 25 August 2019
معاون زنان و خانواده رئیس جمهور بابیان اینکه یکی از مهم ترین اقدامات معاونت برای صیانت ازنهاد خانواده بازنگری یا تدوین قوانین جدید و لوایح بوده است. که به طور خاص پیگیر موضوعاتی ازجمله اصلاح قوانین مربوط به دیه، افزایش سن کیفری، افزایش سن ازدواج و قوانین مربوط به زنان سرپرست خانوار بوده‌ایم.

ابتکار:ارسال پنج لایحه جدید به دولت درسال گذشته

خبرنگار: وجیهه مرادی

به گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی عصرپرس، معصومه ابتکار معاون زنان و خانواده رئیس جمهور در نشست خبری به مناسبت هفته دولت افزود: تلاش معاونت همواره در جهت پاسخگویی و شفاف سازی عملکرد بوده است که در این راه با برقراری ارتباط تنگاتنگ با اصحاب رسانه گام برداشتیم چرا که ارتباط ما با مردم از طریق رسانه‌ها بهینه خواهد بود.

وی بابیان اینکه در طول دولت دوازدهم مهم‌ترین محور کاری ما ایجاد تحول در عرصه زنان و خانواده است، اظهار داشت: دستاوردها را در چند محور می‌توان تقسیم بندی کرد که مهم‌ترین آنها نگاه برنامه ای به موضوع عدالت جنسیتی و تحقق ماده ۱۰۱ برنامه ششم است که در این راستا کلیات شاخص های عدالت جنسیتی در نخستین جلسه ستاد زن و خانواده با حضور رییس جمهوری به تصویب رسید و طی مدت یکسال، با تمامی دستگاه های مختلف اجرایی برای تدوین شاخص های عدالت و شاخص های اختصاصی عدالت جنسیتی کار کردیم.

ابتکار، شاخص های عدالت جنسیتی را در ۸ محور آموزش، بهداشت، ورزش، مشارکت اقتصادی، مشارکت سیاسی، خانواده و بحث حقوقی عنوان کرد و یادآور شد: این شاخص ها ملاک عمل کل دولت خواهد بود و همینطور قوه قضاییه چرا که ستاد زن و خانواده، ستادی فراقوه ای است که در آن علاوه بر وزرا و اعضای هیات دولت که عضو آن هستند، معاون قوه قضاییه، نمایندگانی از شورای انقلاب فرهنگی و نمایندگان مجلس هم عضو آن هستند که مهم‌ترین فعالیت این ستاد، تصویب شاخص های عدالت جنسیتی است که برای وزرا و استانداران ابلاغ شده است.

معاون امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه اجرای طرح تاب‌آوری اجتماعی در استان‌ها، آغاز شده است، گفت: امروز هر استان دارای یک نقشه راه طرح تاب‌آوری اجتماعی است که بر مبنای آن وضعیت زنان و خانواده در هر استان مورد رسیدگی و پیگیری قرار می‌گیرد و براساس شاخص‌های عدالت جنسیتی و هدف‌گذاری‌های مشخص ،برنامه ارتقاء وضعیت زنان و خانواده در حال پیگیری است.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تدوین مقررات جدید و بازنگری و پیگیری تصویب لوایح در حوزه زنان و خانواده را یکی دیگر از محورهای مهم عملکرد معاونت امور زنان دانست و گفت: سال گذشته 5 لایحه جدید با موضوعات برابری دیه زنان و مردان، اصلاح قوانین مربوط به طلاق، سن کیفری، حمایت از زنان سرپرست خانوار و کودک  همسری به دولت ارایه کردیم و این موضوعات را با جدیت پیگیری می کنیم.

ابتکار خاطرنشان کرد: با قوه قضائیه نیز نشستی برای لایحه خشونت علیه زنان داشته ایم و از ریاست این قوه نیز می خواهیم نسبت به رسیدگی به این لایحه اقدام کنند. از مجلس نیز می خواهیم هر چه سریع تر لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را به تصویب رسانند

وی اظهار داشت: یکی از رویکرد های معاونت زنان و خانواده، توجه به نهاد خانواده و برقراری تعادل در نقش های فردی و اجتماعی زنان در خانواده است. در واقع نباید نقش های فردی زنان به خانواده و نقش های زنان در این نهاد به فعالیت‌های بانوان آسیب بزند یکی از مهم ترین فعالیت هایی که برای آن  تلاش شده، موضوع مرخصی‌های زایمان و توجه به حقوق فردی زنان در عین حفظ نقش آن‌ها در خانواده است زیرا این دو نقش در تقابل با هم نیستند بلکه در کنار یکدیگر هستند. به همین منظور دستورالعملی برای آموزش های قبل، حین و بعد از ازدواج تهیه و اجرا شد که نیازمند همکاری دیگر دستگاه ها می‌باشد

ابتکارافزود: طرح گفتگوی ملی خانواده نیز طرحی است که از دو سال گذشته با همکاری آموزش و پرورش در حال اجرا است. با همکاری وزارت کار،تعاون ورفاه اجتماعی و وزارت کشور نیز موضوع مشاغل خانگی و مهارت های شغلی با جامعه آماری ۱۲ هزار زن در حال اجرا است.

وی ادامه داد: موضوع دیگر مهارت‌های ارتباطی است که مرحله اول آن در استان ها به پایان رسیده و مرحله دوم در حال تکمیل شدن است.

ابتکار درخصوص کودکان باز مانده از تحصیل گفت: ۳۸ درصد دختران ایرانی در ابتدای انقلاب در مقطع ابتدایی از تحصیل محروم بودند که در حال حاضر این نرخ به کمتر از ۴ درصد رسیده است اما باز هم این نرخ زیاد است که تمرکز روی این موضوع در مناطق روستایی و حاشیه‌ای است.

وی افزود: درجهت تحصیل وسواد آموزی کودکان بازمانده ازتحصیل دو مدرسه به این منظور ایجاد شده که یکی در شیر آباد حاشیه شهر زاهدان و دیگری در حاشیه شهر ایرانشهر است. در این مدارس دختران سن ۱۴ الی ۱۶ سال به دلیل نداشتن شناسنامه به مدرسه نرفته و وارد دوره ابتدایی شده اند. قرار است به زودی مدرسه ای در یکی از روستاهای خراسان شمالی نیز تاسیس شود. در استان کهکیلویه و بویر احمد نیز طرحی خاص برای ارتقا تاب آوری و آموزش های خاص در حوزه ازدواج زودهنگام و ایجاد یک مجتمع خوابگاهی به زودی انجام خواهد شد.

ابتکار درپاسخ به سوال خبرنگاری درمورد فمینیسم خواندن حمایت اززنان جامعه افزود: عنوان فمینیست دادن به هر تلاشی برای زنان اقدامی غلط است، چنانچه بنیان گذاری بهبود وضعیت زنان در سیره پیامبر و ائمه اطهار است. ما از تمامی تشکل هایی که پروژه های خود را به معاونت زنان ارائه دهند حمایت می کنیم و تاکنون در ۵ منطقه کشور و برای حدودا ۱۵۰۰ تشکل دوره‌های لازم برای ارائه خدمات اجتماعی را اجرا کرده ایم. این دوره های ادامه دارد و در سایر نقاط کشور نیز اجرا خواهد شد

وی تصریح کرد: در بحث قانونی حمایت از تشکل ها نیز یک آیین نامه اصلاح شده و امیدواریم تشکل ها حمایت بیشتری شوند. در حال حاضر نیز تعداد تشکل های زنان به ۲ هزار و ۷۰۰ تشکل رسیده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره تضاد لایحه افزایش سن ازدواج و لایحه تابعیت فرزندان مادران ایرانی خاطرنشان کرد: لایحه افزایش سن ازدواج به منظور مقابله با ازدواج در سنین پایین است. در مورد لایحه تابعیت فرزندان مادر ایرانی، موضوع درباره کودکانی است که پیش‌تر از این ازدواج ها حاصل شده و در حال حاضر دچار مشکلات هویتی هستند. قرار است تمام ملاحظات امنیتی نیز در این لایحه لحاظ شود.

معاون زنان و خانواده رئیس جمهور درخصوص اعتیاد گفت: اعتیاد در خانواده منجر به خشونت علیه زنان و دیگر آسیب های اجتماعی می شود. ما در این حوزه تاکنون دوبار از اورژانس های اجتماعی تقدیر کرده و یک دوره تخصصی برای خود مراقبتی کارشناسان اجتماعی در نظر گرفته ایم. در حال حاضر یکی از دلایل اختلالات خانوادگی موضوع اعتیاد است که امیدواریم با ادامه طرح های تاب آوری و گفتگوی بین نسلی این موضوع را کم رنگ کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در برخی استان ها آداب و رسوم بر اساس ازدواج زیر ۲۰ سال دختران است و لایحه افزایش سن ازدواج موجب آسیب به این افراد می شود، تصریح کرد: در سند ارتقا وضعیت زنان این موضوع مدنظر قرار گرفته شده چون این امر موضوعی فرهنگی است و باید در مدارس این مناطق فرهنگ سازی درست انجام شود. ما به دنبال افزایش سن ازدواج نیستیم بلکه به دنبال ازدواج دختران در سن مناسب هستیم.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره عدم ارائه تسهیلات بانکی به زنان کارآفرین افزود: صندوق‌های اعتبار خرد با همکاری جهاد کشاورزی ایجاد شده که به منظور اعطا تسهیلات به زنان کار آفرین است.

وی گفت:با برخی بانک ها نیز در زمینه ارائه تسهیلات رایزنی های انجام شده که طی آن به ۳۰ هزار زن سرپرست خانوار هرکدام ۳ میلیون تومان وام اعطا شد.

ابتکار افزود: با وزارت کار نیز نشستی برای برنامه ریزی در جهت کمک به بانوان کارآفرین داشته ایم و برای ساماندهی مشاغل خانگی نیز قرار است طرحی اجرا شود که مشاغل خانگی از نگاه سنتی خارج شده  وبه این مشاغل با توجه به ارتقای فضای مجازی توجه ویژه ای شود. 

معاون رییس جمهوری در ادامه به همکاری منظم معاونت با مرکز آمار ایران برای تدوین شناسنامه این شاخص ها اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با همکاری مرکز آمار ایران، بخش هایی که اطلاعات آماری آن فراهم می شود در سالنامه مرکز آمار ایران برای نخستین بار وارد خواهد شد که با استفاده از آمار تفکیک به جنس در بسیاری زمینه ها، علمکرد بهینه ای به دست آمده است. به عنوان نمونه آمار تسهیلات روستایی نشان داد که در سال ۹۶، تنها پنج درصد از زنان روستایی از تسهیلات پایدار روستایی استفاده کردند و در سال ۹۷، نزدیک به ۴۱درصد از تسهیلات روستایی که توزیع شد را زنان دریافت کردند.


نام:
ایمیل:
* نظر: