اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۵
کد خبر: ۱۴۳۳۱
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۸ - ۳۱ تير ۱۳۹۸ - 22 July 2019
سخنگوی دولت گفت: توقیف کشتی انگلیس در تنگه هرمز اقدامی تلافی جویانه نیست بلکه در جهت تضمین امنیت کشور در آبهای سرزمینی و براساس قوانین جاری و قوانین عبور از تنگه صورت گرفته و یک اقدام حقوقی درست و به جا از سوی جمهوری اسلامی ایران است.

ربیعی: توقیف نفتکش‌ انگلیسی اقدام حقوقی درستی بود

به گزارش عصرپرس، علی ربیعی امروز دوشنبه در نشست خبری هفتگی، با اشاره به توقیف کشتی انگلیسی در تنگه هرمز در خلیج فارس گفت: خیلی جالب است که تا کشتی انگلیسی یک تخلف حقوقی انجام داده و جمهوری اسلامی ایران برای امنیت منطقه با این کشتی برخورد می‌کند، برخی از کشورها برای رفع توقیف فوری این کشتی به ما درخواست می دهند اتفاقاً ما از این کشورها می‌خواهیم همین درخواست را به انگلستان اعلام کنند.

سخنگوی دولت اظهار داشت: نفتکش انگلیسی برخلاف قوانین و مقررات دریانوردی، نخست دستگاه موقعیت یاب خود را خاموش کرده بود و به جای حرکت به سمت ورودی به خلیج فارس در تنگه هرمز، از مسیر جنوبی وارد شده و به هشدارها و تذکرهای متعدد نیروهای ما توجه نکرده است.

ربیعی گفت: معتقدیم مقایسه توقیف نفتکش حامل نفت ایران و کشتی انگلیسی یک خوانش نارواست که می‌خواهند تلافی از اقدام ناروای دیگری صورت بدهند. نفتکش انگلیسی مطابق مدارک موجود در محدوده آبی ایران توقیف شده است.

وی افزود: انگلیسی ها وقتی کشتی ایرانی را متوقف می‌کنند و رفتار خصمانه از خودشان نشان می دهند نباید انتظار داشته باشند که ما واکنشی نداشته باشیم؛ البته ما تا به حال در تنگه هرمز بر اساس حسن نیت، اغماض می ردیم. وقتی آنها به صورت غیرقانونی در جبل الطارق نفتکش حامل نفت ایران را توقیف می کنند که حتی اسپانیایی ها معتقدند در خاک آنها این کار را غیردوستانه و خصمانه انجام داده‌اند ما هم ملزم به اغماض نیستیم.

راه حل های دیپلماتیک برای حل مشکل نفت کش ها وجود دارد

ربیعی با تاکید بر اینکه «راه حل های دیپلماتیک برای حل مشکل نفتکش های (ایران و انگلیس) وجود دارد» گفت: متاسفانه به سنت دیرینه آمریکایی- انگلیسی عادت کردیم که وقتی آنها اقدام می‌کنند به حق است، اما اقدام حقوقی و قانونی دیگری که نه تلافی جویانه، بلکه برای اعمال حاکمیت یک کشور در آبهای سرزمینی است را ناحق می‌دانند.

وی گفت: دنیا سال هاست به این موضوعات عادت کرده که یک کشور به زور تحریم‌هایی را اعلام می‌کند و به زور آن را پیگیری می‌کند. گروهی از کشورها تحریم‌هایی را اعلام می کنند و بر روی آن می ایستند و اعلام می‌کنند بقیه کشورها ملزم به اجرای آن تحریم‌ها هستند. با این رویکرد ببینید چه هرج و مرج بین المللی رخ خواهد داد، هر گروهی از کشورها تحریمی یکجانبه را پایه ریزی می‌کنند و نظم و قاعده تجاری دنیا را بر اساس آن نظم اداره کنند.

در برابر رفتارهای خصمانه اغماض نمی کنیم

سخنگوی دولت تصریح کرد: در قبال اتفاقاتی که درباره نفتکش انگلیسی که در تنگه هرمز افتاده با این نوع رفتارها مواجه هستیم، اما به طور قطع اقدام ما یک اقدام حقوقی بوده و در راستای امنیت و حفظ محیط زیست آب‌های منطقه انجام شده است و قطعاً وقتی رفتارهای غیردوستانه و خصمانه مشاهده می‌شود، دلیلی برای اغماض از رفتارهای غیرقانونی وجود ندارد.

ربیعی ادامه داد: اقدامات ایران در تنگه هرمز بر مبنای اقدام حقوقی بوده و از برخی اقدامات غیر قانونی و رفتارهای غیردوستانه [انگیسی ها] چشم پوشی نکردیم، این به منزله منزل «کشتی در برابر کشتی» نیست، ما رفتار قانونی و حقوقی خود را انجام دادیم و در مراجع حقوقی هم آن توقیف کشتی خود را دنبال می کنیم و سازمان بنادر و کشتیرانی هم مکلف شد به سازمان های بالادستی خود تخلف کشتی های انگلیسی در تنگه هرمز را را گزارش کنند

سخنگوی دولت درباره برداشت افکار عمومی از اقدامات ایران و انگلیس در مورد توقیف کشتی ها، گفت: من مواضع رسمی دولت را اعلام می‌کنم و نظرسنجی عمومی و نظرات مختلف مردم ایران را که اینجا بیان نکردم، البته ممکن است به تعداد هر ایرانی خوانش های مختلفی در این زمینه وجود داشته باشد، اما به عنوان سخنگوی دولت، نظرات رسمی دولت و نظام را بر اساس سیاست های یکپارچه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران رسماً اعلام می‌کنم.

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره قیمت ارز و تاثیر آن بر سفره مردم و اینکه دولت چه برنامه برای تثبیت این روند کاهشی دارد، اظهار داشت: یکی از ابهامات و سوالاتی که در ذهن مردم بوده و هنوز هم وجود دارد، این است که معمولاً اتفاقات حوزه اقتصادی با تأخیر زمانی آثار خود را می گذارد ولی همین الان و امروز هم قطعاً منحنی رشد تورمی کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: البته این به این معنا نیست که ارزانی صورت گرفته بلکه به این معناست که گرانی شتابنده متوقف می‌شود. البته این امر آثار میان مدت و دراز مدت در کاهش قیمت‌ها هم خواهد داشت اما الان در مرحله ای هستیم که از رشد افزایشی پیشگیری شده و در مراحل بعد می‌تواند آثار کاهشی- حداقل در برخی کالاها که ما علائم آن را می بینیم- داشته باشد

سخنگوی دولت با بیان اینکه پیش بینی می شود رشد اقتصادی مثبت شود، یادآورشد: این امر به ثبات بازار و قابل پیش‌بینی شدن آن کمک می‌کند و از این طریق کنش‌گران اقتصادی می‌توانند به راحتی سرمایه‌گذاری خود را انجام دهند.

ربیعی خاطرنشان کرد: طبیعی است به خاطر شرایط خاص تحریم و مشکلات نقل و انتقال ارز در کوتاه مدت مجبور شدیم چند نرخی را برای کنترل بازار تحمل کنیم ولی طبیعی است که نرخ اسکناس بازار با نرخ حواله نیمایی را به یک رابطه منطقی برسانیم و الان تا حدودی این منظور حاصل شده است.

سخنگوی دولت عنوان کرد: دولت برای حمایت از دهک های پایین به رغم برخی انتقادات برای کالاهای اساسی و دارو کماکان تامین و پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی را تا پایان سال ادامه خواهد داد.

سخنگوی دولت یادآورشد: بانک مرکزی هم با تمام توان در مسیر واقعی سازی نرخ ارز و ایجاد ثبات به نرخ ارز اقدامات خود را انجام می‌دهد اما این به منزله این نیست که با فشارهای و یا با رفتارهای غیراقتصادی امروز موفق شدیم به ثبات نرخ ارز برسیم بلکه با سیاست های اقتصادی به این ثبات رسیده ایم.

علت تاخیر بازار متشکل ارزی صرفاً فنی است

وی درباره بازار متشکل ارزی هم گفت: علت تأخیر صرفاً فنی است من این موضوع را سوال و بررسی کردم. برای کسب اطمینان از اینکه این بازار دقیق و به صورت صحیح خدمت‌رسانی کند مقداری زمان‌بر بوده در مرحله آزمایش است.

سخنگوی دولت بیان کرد: مسئولان بانک مرکزی اعلام کردند به محض اطمینان از کامل شدن قطعاً عملیاتی خواهد شد البته وظیفه بازار متشکل ارزی، کشف قیمت ارز است و به هیچ عنوان نرخ ارز از پیش تعیین شده نخواهیم داشت.

ربیعی خاطرنشان کرد: کاهش قیمت ارز هم ناشی از اتخاذ سیاست‌های درست بوده و بخش مهم تر و قابل توجه آن کنش اقتصادی و رفتار اقتصادی درست مردم بوده است. مردم با واکنش‌ها و رفتارهای اقتصادی درست خود به نحوی به تعادل بازار کمک کردند.

وی اضافه کرد: طبیعی بود که آن شوک اولیه با آن عملیات روانی عظیمی که در کشور صورت داده بودند تاثیراتی را بر رفتارهای اقتصادی مردم داشته باشد خوشبختانه بانک جهانی و شبکه خبری بلومبرگ هم چشم‌انداز خوبی برای اقتصاد سال آینده ایران پیش بینی کرده است. در عین حال گرانی در برخی از بازارها همچنان وجود دارد.

سخنگوی دولت یادآور شد: دولت با دقت گسترش رنج آور گرانی را دنبال می کند و مشکلاتی هنوز باقی است که امیدواریم با اقدامی که برای همبسته کردن اقدامات بازرگانی دولت صورت دادیم، کنترل بیشتری بر قیمت ها و همچنین توزیع داشته باشیم.

ربیعی بخش اعظمی از نگرانی ها برای زمان واردات، تخصیص ارز و خروج از گمرک را به دلیل همین عدم تقدم و تاخرها دانست و گفت: خوشحالیم با تصمیمی که دولت گرفته بتوانیم بازار را کنترل کنیم و کالا به موقع وارد شده و در بازار توزیع شود. همه این مواردی که گفته شد، نگرانی ما را از گرانی نمی کاهد و ما با نگرانی مردم در این زمینه همراه هستیم.

‌دستیار رئیس‌جمهوری در امور ارتباطات اجتماعی درباره سفر مقامات عراقی به تهران و تلاش این کشور برای میانجیگری میان ایران و آمریکا اظهار داشت: معمولاً کشورهای دوست هر کدام که به ایران می‌آیند یا ملاقاتی با مسئولان ما انجام می‌دهند، ابراز تمایل می‌کنند تا از میزان تنش در منطقه بکاهند اما اینکه ما پذیرفته‌ایم کشوری به عنوان میانجی صحبت کند، این تصمیم را تاکنون اتخاذ نکرده‌ایم.

ربیعی ادامه داد: این مساله را طبیعی می‌دانیم که در هر ملاقات از سوی مقامات کشورهای خارجی با مسئولان ایرانی، آنها این مسائل را بیان کنند. حتی ممکن است آنها نگرانی‌های خودشان را از ناامنی منطقه مطرح کرده و دیدگاه‌هایشان را تشریح کنند و خواهان شنیدن دیدگاه‌های ما نیز باشند.

کشتی‌های ایرانی در برزیل توقیف نشده اند

وی درباره عدم سوخت‌رسانی به دو کشتی ایرانی در برزیل یادآور شد: این دو کشتی توقیف نشده‌اند. دولت برزیل تحریم‌های آمریکا برای ندادن سوخت اعمال کرده است. متاسفانه در نظام ظالمانه جهانی، کشوری تحریمی را اعمال می‌کند و بعد به همه کشورها فشار می‌آورد تا آن را اجرا کنند. در این چارچوب ممکن است کشورهای مختلف از جمله کشورهای آمریکای جنوبی نیز در این باره تبعیت کنند.

سخنگوی دولت افزود: در حال دنبال کردن این موضوع هستیم تا سوخت لازم از ایران یا از کشورهای دیگر برای این کشتی ارسال کنیم زیرا کالاهای این کشتی نباید فاسد شوند. مجموعه اقدامات دیپلماتیک و عملیاتی به سرعت در حال انجام و پیگیری است تا این کشتی‌ها به ایران بازگردند.

کسی که ادعا می کند پهپاد ما را هدف قرار داده باید شواهد خود را ارائه کند

سخنگوی دولت در رابطه با ادعای ترامپ مبنی بر هدف قرار دادن پهپاد ایرانی گفت: آن کسی که ادعا می کند پهپاد ما را هدف قرار داده است باید شواهد خود را ارائه کند.

ربیعی با تاکید بر اینکه ما هیچ پهپادی را از دست ندادیم و چنین حمله ای به ما انجام نشده است، افزود: پرواز پهپادهای جمهوری اسلامی ایران به منظور کمک به امنیت منطقه همواره انجام می شود و امری طبیعی است؛ اقدامات ما در پروازهای پهپادی علیه هیچ کشوری نیست بلکه برای امنیت خود و امنیت منطقه انجام می شود.

وی در پاسخ به این سوال با خنده واکنش نشان داد و گفت: زمانی که ادعای رئیس جمهوری آمریکا مطرح شد، من یاد فیلم خوب قیصر به عنوان یکی از پارادایم های سینمای ایران افتادم که در یکی از صحنه های آن بازیگر در قهوه خانه می گوید «ما پیش همه گفتیم  زدیم، شما هم بگین زده»

به گزارش ايرنا،سخنگوی دولت همچنین در واکنش یه صحبت های جک استراو وزیر پیشین خارجه انگلیس در حمایت از ایران گفت: هرکسی با ایران و فرهنگ ایران آشنا می شود، می‌بیند که تاریخ ایران پر از دخالت ناجوانمردانه بیگانگان است؛ مردم ما حوادثی همچون کودتا علیه مصدق  و حمایت از صدام در جنگ تحمیلی را فراموش نمی کنند.

ربیعی ادامه داد: هرکسی مقداری با ایران رفت و آمد کند متوجه می‌شود که فرهنگ ایرانی در ذات خود استقلال طلبی را دارد و زیر بار زور نمی‌رود؛ شعفی که در جامعه پس از زدن پهپاد متجاوز ایجاد شد ربطی به گرایش‌های سیاسی ندارد بلکه نشات گرفته از حس میهن پرستی ایرانیان است.

انتخابات شورایاری ها قانونی است

وی در پاسخ به سوالی درباره مخالفت سازمان بازرسی کل کشور با برگزاری انتخابات شورایاری ها در تهران، گفت: شورای اسلامی شهر تهران مصوبه ای را در خصوص تشکیل شورایاری ها در محله های پایتخت وضع کرده است این مصوبه در راستای اجرای ماده ۹۰ قانون شوراها به هیات تطبیق مصوبات ارسال شده و مورد اعتراض این هیات واقع نشده است.

ربیعی ادامه داد: در ترکیب این هیات هم یک قاضی عالی رتبه قوه قضاییه مطابق نص صریح قانون عضویت و حضور دارد بنابراین براساس همان قانون هم اکنون این مصوبه قطعی و لازم الاجرا شده است.

سخنگوی دولت گفت: از طرف دیگر هیات وزیران با رویکرد افزایش مشارکت مردم و اینکه این شورایاری ها نشاط اجتماعی را به دنبال داشته است و موجب تقویت نهاد مدنی از پایین جامعه می شود برای همکاری وزارت کشور در برگزاری انتخابات شورایاری ها مصوبه ای را تصویب کرده است.

وی تاکید کرد: نکته حائز اهمیت این است که این مصوبه از سوی رییس مجلس هم مغایر با قانون شناخته نشده است. بنابراین این برداشت را داریم که برگزاری شورایاری ها کاملاً قانونی است.

ربیعی در ادامه گفت: حدود ۱۲ هزار داوطلب برای انتخابات شورایاری ها ثبت نام کرده اند که ۹۹ درصد آنها تایید شده اند و بقیه هم به دلیل نقص مدرک تایید نشده اند. به هر حال دولت با این موضوع موافق است و شهرداری ها می توانند این انتخابات را انجام دهند البته امیدوارم که سازمان بازرسی هم در این زمینه سختگیری را کنار بگذارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: