اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۲
کد خبر: ۱۴۲۹۲
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۳ - ۲۹ تير ۱۳۹۸ - 20 July 2019
وزیر نیرو در نشست شورای معاونان آبفای کشور:
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه ماموریت‌های شرکت‌های آب و فاضلاب پس از سه دهه فعالیت بایستی متناسب با اهداف و نیازهای پیش‌رو بازنگری شوند، گفت: شرکت آبفا بایستی در طرح‌های اجرایی نقش نظارتی داشته باشند و فعالیت‌ها را برون سپاری کند.

ماموریت شرکت‌های آب و فاضلاب باید بازنگری شودبه‌گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس از پاون، رضا اردکانیان وزیر نیرو در نشست شورای معاونان آب و فاضلاب کشور طی ارتباط ویدیو کنفرانسی با مدیران عامل شرکت‌های آب و فاضلاب استان‌ها با بیان این مطلب افزود: تحقق این مهم نیازمند تمرکززدایی و بارگذاری بیشتر فعالیت‌ها بر عهده مدیریت‌های استانی است و استان‌ها بایستی اختیارات بیشتری را بر عهده بگیرند.

وی خواستار اتخاذ اقدامات جدی به منظور ارتقای کیفیت منابع انسانی شد و افزود: بایستی نیروهای مناسب را شناسایی و عرصه را برای حضور آن‌ها فراهم کنیم. برنامه وزارت نیرو برای انتخاب مدیران از طریق اعلام فراخوان عمومی اقدامی نمادین است و بایستی این گفتمان توسعه یابد تا به یک حرکت تبدیل شود.

وزیر نیرو تصریح کرد: شفافیت هر چه بیشتر سیستم موجب خواهد شد تا آسان‌تر به اهداف نهایی دست پیدا کنیم. تحقق این مهم دشوار است و نباید اجازه دهیم دشوارتر از این شود. بنابراین تا جایی که ممکن است اطلاعات فعالیت‌های خود و همچنین درآمدها و هزینه‌ها را منتشر کنیم.

اردکانیان با اشاره به برنامه ادغام شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی، گفت: فعالیت‌های خوبی در این زمینه انجام شده و برنامه در مراحل نهایی است که امیدواریم در تابستان امسال شاهد یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب کشور باشیم.

وی با اشاره به نقش وزارت نیرو به عنوان مسئول کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری با چند کشور منطقه، گفت: استفاده از ظرفیت منابع انسانی صنعت آب و فاضلاب یکی از زمینه‌های مناسبی است که در بازار کشورهای مانند تاجیکستان، ارمنستان، افغانستان و عراق به خوبی می‌توان از آن استفاده کرد.

 سهم پنج هزار نفری اشتغال بانوان در صنعت آب و فاضلاب کشور

وزیر نیرو با اشاره به اهمیت استفاده از بانوان در سطح مدیریتی صنعت آب و فاضلاب، گفت: نباید جنسیت و قومیت در شایستگی برای احراز مسئولیت تأثیر داشته باشد؛ در حال حاضر سهم اشتغال بانوان در صنعت آب و فاضلاب به حدود پنج هزار نفر رسیده است و مقرر شده تا از بانوان در پست‌های مدیریتی استفاده جدی‌تر شود.

اردکانیان در بخش دیگری از سخنان به نقش آموزش برای توانمند‌سازی مدیران آینده صنعت آب و فاضلاب اشاره کرد و گفت: برای توانمندسازی مدیران آینده باید سازوکار مشخص و مدونی در پیش گرفته شود. دانش مدیریت روزآمد باید در قالب دوره‌های آموزشی خاص به آن‌ها ارائه شود و سپری کردن این دوره‌ها شرط تصدی مسئولیت باشد.

وی تاکید کرد: سلامت محیط کاری و سلامت اداری و مالی امر بسیار مهمی و اگر حساسیت لازم در این زمینه وجود نداشته باشد طبیعتا بخش‌ عمده‌ای از تلاش‌های مجموعه از بین می‌رود. بنابراین ستاد شرکت مهندسی آب فاضلاب، مدیران عامل و اعضای هیت مدیره در استان‌ها بایستی حساسیت بیشتری به این مسائل داشته باشند.


نام:
ایمیل:
* نظر: