اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰
کد خبر: ۱۴۲۰۰
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۷ - ۲۴ تير ۱۳۹۸ - 15 July 2019
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان از بیلان منفی سطح آب‌های زیرزمینی و کاهش 90 درصدی آب چاه‌های فلمن در این شهرستان خبر داد.

کاهش 90 درصدی آب چاه‌های فلمن در اصفهانبه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس از پاون، هاشم امینی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان افزود: طی 9 سال گذشته حدود 4 هزار لیتر برثانیه از ظرفیت تامین آب شرب و بهداشتی طرح آبرسانی اصفهان بزرگ کاسته شده است.

وی، فصلی بودن رودخانه زاینده‌رود را یکی از عوامل موثر در کاهش ظرفیت تامین طرح آبرسانی اصفهان بزرگ دانست و اظهار کرد: در دهه گذشته خشکسالی مستمر  مانع از جاری شدن همیشگی زاینده‌رود شده که این رویداد بر میزان آبدهی چاه‌های فلمن به‌عنوان یکی از ظرفیت‌های تامین آب شرب در اصفهان تاثیر قابل توجهی داشته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه بیلان منفی سطح آب‌های زیرزمینی منجر به کاهش 90 درصدی آبدهی چاه‌های فلمن شده است، تصریح کرد: چاه‌های فلمن یکی از منابع تامین آب شرب طرح آبرسانی اصفهان بزرگ به‌شمار می‌آید که با فقر منابع زیرزمینی آبدهی چاه‌های فلمن و متفرقه 90 درصد کاهش یافته است.

وی افزود: در حال حاضر ظرفیت تامین 10 حلقه چاه فلمن حدود 300 لیتر بر ثانیه است که بیانگر کاهش قابل توجه آبدهی این چاه‌هاست.

امینی با اشاره به میزان بارندگی در سال آبی 98-97 خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در سال آبی 98 و 97 بارندگی قابل توجهی در حوضه آبریز زاینده‌رود و فلات مرکزی صورت گرفت، اما به‌دلیل فقر شدید منابع آبی زیرزمینی، چاه‌های فلمن و متفرقه آبدهی قابل توجهی نداشتند.

وی با اشاره به ظرفیت تامین سامانه آبرسانی اصفهان بزرگ در سال 89 تصریح کرد: در سال 89 ظرفیت تامین سامانه آبرسانی اصفهان بزرگ بیش از 17 هزار لیتر در ثانیه بوده، در حالی‌که این رقم در تیرماه سال 98 به حدود 13 هزار لیتر بر ثانیه کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به عوامل کاهش ظرفیت تامین سامانه اول طرح آبرسانی اصفهان بزرگ پرداخت و گفت: چاه‌های فلمن و متفرقه در فصل تابستان یکی از منابع اصلی تامین کننده آب شهرهای تحت پوشش طرح آبرسانی اصفهان بزرگ به‌شمار می‌آیند که به‌دلیل خشکسالی بسیاری از این چاه‌ها دیگر در مدار بهره‌برداری قرار ندارند.

امینی، مدیریت مصرف را یکی از مولفه‌های توزیع عادلانه آب بین مشترکان عنوان و اظهار کرد: با اینکه طی 9 سال گذشته بیش از 4 هزار لیتر بر ثانیه از ظرفیت تامین آب شرب طرح آبرسانی اصفهان بزرگ کمتر شده و در این بازه زمانی بیش از 500 هزار مشترک در استان افزوده شده، اما همچنان تامین و توزیع عادلانه آب در استان اصفهان در دستور کار قرار دارد.

وی، کاهش هدررفت آب را در تامین ظرفیت منابع آب شرب  اصفهان موثر دانست و خاطرنشان ساخت: در 9 سال گذشته میزان هدررفت آب از 31 درصد به 16.1 درصد کاهش یافته است که این مهم با اصلاح شبکه‌های توزیع آب و نشت‌گیری شبکه‌های آبرسانی تحقق یافته است.


نام:
ایمیل:
* نظر: