اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۵
کد خبر: ۱۴۱۵۸
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۶ - ۲۰ تير ۱۳۹۸ - 11 July 2019
معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر این‌که «راهبرد ما ثبات‌سازی و امنیت‌سازی است»، گفت: آمریکا بدنبال بر هم زدن امنیت منطقه خلیج فارس و خاورمیانه است.

نباید در برابر تهدیدات امریکا منفعلانه عمل کنیم

به گزارش عصرپرس، اسحاق جهانگیری درادامه همایش سراسری فرمانداران کشور افزود: ما به هر حال نفت خود را فروخته‌ایم، ولی نه به میزانی که می‌خواستیم، اما روز به روز بر میزانی که می‌خواهیم بفروشیم نزدیکتر می‌شویم.

جهانگیری با بیان این‌که «آمریکایی‌ها دنبال فروپاشی اقتصاد ایران بوده‌اند»، گفت: آن‌ها به اقتصاد ما ضرباتی زدند و شوک‌های اقتصادی هم باعث کاهش ارزش پول ملی و افزایش تورم می‌شود.

وی افزود: آن‌ها در این مدت تلاش کردند فروش نفت ایران را به صفر برسانند، اما ما هم تلاش وسیعی انجام دادیم و وزارت نفت هم مجوز‌های لازم را گرفت و از همه ظرفیت‌ها برای فروش نفت استفاده کرد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: درست نیست که کسی بگوید از راهکارمان برای فروش نفت استقبال نشد، چون ما از همه پیشنهاد‌ها استقبال کردیم به جز افرادی که فکر می‌کردند به بهانه تحریم، بابک زنجانی در کشور راه بیندازند. فریادها، فریاد‌های بابک زنجانی است. من خودم گفته‌ام هر کس راهکاری برای فروش نفت دارد ارائه دهد.

وی با بیان این‌که «آمریکا بعد از تحریم نفت، پتروشیمی و فولاد را هم تحریم کرد» خاطرنشان کرد: با این وجود صادرات غیر نفتی سه ماهه اول امسال ۱۱.۵ میلیارد دلار و واردات در همین مدت ۱۰ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار بوده است یعنی تراز تجاری ما بدون فروش نفت مثبت یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار.

وی گفت: تعداد شاغلین بهار امسال بیش از ۲۴ میلیون و ۳۸۲ هزار بوده است که این آمار در بهار ۹۷ چیزی بیشتر از ۲۴ میلیون و ۶۱ هزار نفر بود که در واقع تفاوت آن بیش از ۳۲۱ هزار نفر است.

جهانگیری با طرح این سئوال که اقتصادی که در این دوران قادر است بیش از ۳۰۰ هزار شغل ایجاد کند می‌شود گفت: دچار فروپاشی شده است؟ افزود: نرخ بیکاری بهار پارسال ۱۲.۱ درصد بود در حالی‌که این آمار در بهار امسال به ۱۰.۸ درصد رسید.

جهانگیری با بیان این‌که «در سه ماهه اول امسال ۶.۸ میلیون تن کالای اساسی به کشور وارد شده است»، گفت: به اندازه کافی اقلام اساسی در کشور وجود دارد و در برخی موارد حتی دو برابر نیاز است. البته در توزیع ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد و باید بر این توزیع حتماً نظارت شود و کمبود‌ها بلافاصله حل شود.

وی گفت: شاخص بورس کشور در سال ۹۷، ۸۶ درصد افزایش داشته است که این رقم از ابتدای سال ۹۸، ۳۹ درصد بوده است و در سال جاری ۱۹۰ هزار میلیارد تومان در بورس‌های کشور معامله شده است.

معاون اول رئیس جمهور گفت:: کل بدهی ارزی خارجی ما در سال ۹۶، ۱۲.۴ میلیارد دلار بود که این رقم اکنون به ۹.۵ میلیارد دلار رسیده است. ما قادر هستیم تا آخر سال ۹۹، ۲۰ طرح پتروشیمی را به بهره برداری برسانیم و ظرفیت تولید ما به بالای ۹۰ میلیون تن خواهد رسید البته به غیر از بودجه دولت نهاد‌های عمومی غیر دولتی و بخش خصوصی هم منابع زیادی به اقتصاد آورده‌اند و هر هفته طرح‌های مختلفی در حال افتتاح است و کشور مثل یک کارگاه در حال فعالیت است.

وی با بیان اینکه عده‌ای دنبال تضعیف روحیه مردم و مدیران هستند و مسئولان نباید اجازه دهند که آن‌ها را از ارتباط با بخش خصوصی بترسانند گفت: نباید به خاطر چند مفسد، بخش خصوصی کنار گذاشته شود و من از استانداران می‌خواهم در بحث‌های گردشگری، رونق تولید و اقتصاد مقاومتی تمرکز داشته باشند و از خلاقیت و نوآوری جوانان استفاده کنند.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان این‌که «در جلسه سران قوا عدد بودجه از ۴۴۷ هزار میلیارد تومان به ۳۸۶ هزار میلیارد تبدیل شده است» گفت: این یعنی ما باید هزینه‌ها را کاهش دهیم و به فکر منابع درآمدی جدید باشیم.

وی گفت: قرار است ۱۰ هزار میلیارد تومان دارایی‌های دولت فروخته شود؛ بنابراین دستگاه‌ها باید کمک کنند دارایی‌های مازاد فروخته شود و هیچ کس حق مقاومت در این زمینه ندارد.

جهانگیری گفت: برخی دستگاه‌ها بی خود روی برخی دارایی‌های خود دست گذاشته‌اند والبته باید هزینه‌های غیرضرور نیز متوقف شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این‌که «مجموعه دولت باید ارتباطات خود با نخبگان و گروه‌های مرجع را افزایش دهد» از استانداران و فرمانداران خواست به طور منظم با این گروه‌ها جلسه داشته باشند.

وی همچنین گفت: استانداران و فرمانداران چشم بینا و گوش شنوای نظام و دولت باید باشند و همه مسائل را در استان خود رصد کنند. شنیدن حرف مردم برای ما راهگشاست و مردم باید فکر کنند که مسئولان هم از آن‌ها هستند و گروه متفاوتی نیستند. مسائل کوچک باید سریع حل شود تا به یک مسئله امنیتی تبدیل نشود که از مرحله اول قدرت دولت، قدرت نرم است و قدرت سخت وقتی به کار می‌رود که از همه ابزار‌های قدرت نرم استفاده شده باشد.

جهانگیری همچنین با اشاره به این‌که «کسانی که به القای ناکارآمدی و بی تفاوتی دولت دامن می‌زنند در واقع به سرمایه اجتماعی کشور آسیب می‌زنند» افزود: در خارج از کشور مرتب می‌گویند نظام کارآمد است. عده‌ای در داخل آگاهانه یا ناآگاهانه می‌گویند نظام کارآمد نیست بلکه دولت ناکارآمد است. این در حالیست که دولت بخش اصلی نظام است. گاهی خبر دروغ می‌سازند و آن را مبنای تحقیق قرار می‌دهند و ده‌ها اتهام دیگر به مسئولان دولتی می‌زنند و فکر می‌کنند اگر دولت تضعیف شود آن‌ها تقویت می‌شوند، در حالی‌که مردم اگر از دولت برگردند به آن‌ها روی نمی‌آورند. من معتقدم باطل السحر تهدیدات داخلی و خارجی افزایش اعتماد و امید مردم و تقویت همبستگی و انسجام ملی است.

وی همچنین با بیان این‌که «انتخابات مجلس می‌تواند به نقطه‌ای برای عبور از مشکلات کشور تبدیل شود» تصریح کرد: انتخابات آزاد، سالم، قانونمند و مشارکت جویانه می‌تواند جامعه را زنده و فعال نگهدارد، افزود: دولت از رأی مردم که حق الناس است حراست می‌کند. در کنار این ما باید دنبال افزایش مشارکت معنادار مردم در انتخابات باشیم. پیشنیاز مشارکت حداکثری هم این است که همه مردم احساس کنند در انتخابات نامزد‌هایی حضور دارند که به دیدگاه‌های آن‌ها نزدیک بوده و می‌توانند به آن‌ها رأی دهند. مردم باید احساس کنند از همه گروه‌ها، جریان‌ها و اقوام که در چهارچوب نظام هستند در انتخابات حضور دارند و آن‌ها می‌توانند به این نامزد‌ها رأی دهند و انتخابات، انتخاباتی قانون مدار، سالم و رقابتی است. انتخابات در ایران همیشه مهم بوده است و انتخابات مجلس هم بسیار مهم و تعیین کننده است.

تلاش ما حفاظت از زندگی مردم در مقابل امریکا

معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر این‌که «راهبرد ما ثبات‌سازی و امنیت‌سازی است»، گفت: آمریکا بدنبال بر هم زدن امنیت منطقه خلیج فارس و خاورمیانه است.

اسحاق جهانگیری که در همایش فرمانداران سراسر کشور سخن می‌گفت: افزود: در مقابل آمریکا که به دنبال عدم تعادل است طبیعی است که ما برای حفاظت از زندگی مردم مان تلاش می‌کنیم.

معاون اول رئیس جمهور باتاکید براینکه راهبرد ما مقاومت است و در منطقه تا جایی که می‌توانیم از قدرت‌مان برای ثبات و امنیت استفاده می‌کنیم افزود: طی قرن‌ها ایران همواره حافظ منطقه خلیج فارس بوده است و اگر نقش ایران نبود معلوم نبود سرنوشت عراق و سوریه و برخی دیگر از کشور‌ها چه می‌شد.

وی افزود: آمریکایی‌ها بر مبنای یک بررسی تحلیلی گفتند سال ۹۷ پایان جمهوری اسلامی ایران است و خیلی هم با صراحت گفتند که ایران جشن ۴۰ سالگی نمی‌گیرد وبه همین خاطر از شش ماه قبل از شروع سال ۹۷ راهبرد آن‌ها افزایش ناامنی داخلی با ایجاد جنگ روانی بود.

وی افزود: با خروج از برجام فکر می‌کردند شرایط کشور به هم می‌خورد، اما در این موضوع شکست خوردند و بعد در صفر کردن صادرات نفت و در فروپاشی اقتصادی نیز شکست خوردند.

جهانگیری بابیان اینکه روز گذشته هم رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که تحریم‌های سخت‌تری در پیش است افزود: با رویکرد‌های سنتی و نخ نما نمی‌توانیم با این مسائل در هم تنیده اقتصادی و اجتماعی مواجه و از آن‌ها عبور کنیم.

وی تصریح کرد: اکنون زمان نشان دادن فهم، عزم و اراده متفاوتی برای روبرو شدن با مشکلات است و مهمترین نکته این است که دولت موفق شود از ظرفیت‌های درون کشور، مردم و نهاد‌های مدنی برای عبور از این مسئله استفاده کند.

نباید در برابر تهدیدات امریکا منفعلانه عمل کنیم

معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر این‌که «راهبرد ما ثبات‌سازی و امنیت‌سازی است»، گفت: آمریکا بدنبال بر هم زدن امنیت منطقه خلیج فارس و خاورمیانه است.

اسحاق جهانگیری در همایش فرمانداران سراسر کشور با اشاره به شرایط فعلی کشور اظهار داشت: امریکایی‌ها با دلایل سیاسی متعدد به دنبال برهم زدن امنیت خلیج فارس و خاورمیانه هستند، زیرا رژیم صهیونیستی جز در فضای ناامن امکان حیات ندارد.

وی با بیان اینکه ان‌ها به همین دلیل به افغانستان، سوریه و عراق حمله کردند افزود: به نوعی دیگر اقدام به حمله به مردم یمن کردند و تلاش می‌کنند بین کشور‌های منطقه همواره موضوعاتی برای درگیری داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: باید در برابر مشکلات و تهدیدات پیش رو منفعلانه عمل نکنیم و به دنبال کشف فرصت‌ها برای عبور از مشکلات باشیم.

به گزارش صداوسیما،جهانگیری با بیان اینکه پذیرفتن مسئولیت در جمهوری اسلامی ایران توفیق الهی به شمار می‌رود، اظهار داشت: باید برای خدمات رسانی به مردم شاکر خداوند باشیم.


نام:
ایمیل:
* نظر: