اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۴
کد خبر: ۱۴۰۶۶
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۰ - ۱۶ تير ۱۳۹۸ - 07 July 2019
مهلت ۶۰ روزه جمهوری اسلامی ایران به طرف های حاضر در برجام امروز ( یکشنبه 16 تیر) به پایان رسید و تا ساعتی دیگر تصمیم تازه ایران در کاستن از تعهدات برجامی اعلام می شود.

امروز،آغاز گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران

به گزارش عصرپرس، «علی ربیعی» سخنگوی دولت به همراه «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و «بهروز کمالوندی» سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی در نشست خبری امروز تصمیم تازه ایران در کاهش تعهدات خود در برجام را بر اساس بیانیه شورای عالی امنیت ملی اعلام می‌کنند.

شورای عالی امنیت ملی ۱۸ اردیبهشت و در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران در بیانیه‌ای از برنامه جمهوری اسلامی برای کاهش تعهدات هسته‌ای در توافق برجام خبر داد.

بر اساس این بیانیه ایران محدودیت‌های پیش بینی شده در زمینه تولید آب سنگین و اورانیوم را نخواهد داشت. طبق بیانیه شورای عالی امنیت ملی در صورتی که شرکای اروپایی برجام طی این مدت گامی برای تأمین منافع ایران در توافق برجام برندارند ایران گام دوم کاهش تعهدات هسته‌ای خود را در پایان مهلت ۶۰ روزه بر می‌دارد.

این مهلت امروز به پایان رسیده است و ایران آماده گام تازه خود برای تعهدات پایاپای با دیگر طرفین برجام است. در همین راستا دوشنبه گذشته ۱۰ تیر، ایران ذخیره اورانیوم غنی شده خود از سقف مورد تعهد در برجام افزایش داد.

«محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه کشورمان اعلام کرد که ذخیره اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم گذشت

رئیس جمهوری چهارشنبه گذشته نیز در جلسه هیأت دولت ضمن تأیید این تصمیم تصریح کرد: ایران دیگر متعهد به رعایت سقف ۳.۶۷ درصد نخواهد بود. روحانی در عین حال تاکید کرد اقدامات ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای برگشت پذیر است و هر گاه شرکای اروپایی اقدام به اجرای تعهدات خود در برجام کرده و منافع ایران در توافق هسته‌ای تأمین شود تهران هم سریعاً می‌تواند کاهش تعهدات خود را متوقف کند.

در همین زمینه شب گذشته رؤسای جمهوری ایران و فرانسه درباره تازه‌ترین تحولات برجام و تصمیم ایران گفت و گو کردند. امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در این تماس تلفنی گفت: اتحادیه اروپا خواهان حفظ برجام است و تمام تلاش خود را در این مسیر به کار گرفته است.

وی تصریح کرد: می‌پذیریم که اقدام‌های اروپا برای جبران تحریم‌های آمریکا موفق و کارآمد نبوده است اما همه تلاش خود را برای جبران این موضوع به کار می‌گیریم.

به گزارش ایرنا، ماکرون با بیان اینکه باید اوضاع را تحت کنترل گرفته و برنامه و اقدام‌های جدیدی برای حفظ برجام انجام داد، گفت: پایان برجام به معنای اقرار به شکست دسته جمعی و اقدامی تأسف بار خواهد بود و بنا بر این مسیر دوم را باید انتخاب کرد تا برجام حفظ و به تنش زدایی کمک شود و فرانسه آماده است در این مسیر تلاش‌هایش را به ویژه در مسیر خواست ایران که آتش بس در این جنگ اقتصادی است، دوچندان کند.


نام:
ایمیل:
* نظر: