اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۴
کد خبر: ۱۴۰۵۹
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۵ - ۱۵ تير ۱۳۹۸ - 06 July 2019
در نشست با اعضای شورای عالی صنایع دریایی :
وزیر صمت با اشاره به عبور سالیانه 34 هزار نفت کش از خلیج فارس از خانواده صنایع دریایی خواست که رونق تولید را در این بخش به عنوان یک رسالت ببینند.

تاکید رحمانی بر برگزاری نمایشگاه قطعات ساخت داخل صنایع دریایی

به گزارش عصرپرس به نقل از شاتا، رضا رحمانی در نشست امروز خود با اعضای دبیرخانه و شورای عالی صنایع دریایی ضمن توجه به طرح تحول صنایع دریایی و توجه به ساخت داخل گفت: پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری نهضت ساخت داخل را همه رشته ها تعیین کرده ایم و یکی از این رشته دریاست و چون گستردگی در این حوزه زیاد است، مشکلات آن هم بیشتر است.

رحمانی ادامه داد: در گذشته کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران همیشه علاقه به واردات داشت، ولی امروز باید به سیاست ساخت داخل رو بیاورد.

وزیرصمت با اشاره به اینکه تولید محصولاتی که در داخل تولید می شوند یا توانایی تولید در داخل را دارند قابل پذیرش برای واردات نیست گفت: ساز و کار تولید داخل باید مشخص شود.

وی با اشاره به عبور سالیانه 34 هزار نفت کش از خلیج فارس گفت: تولید و خدمات این نفت کش ها برای طرف های خارجی است که اگر به آن توجه شود، ارز اوری قابل توجهی را همراه خود خواهد داشت.

رحمانی با اشاره به رتبه ایران در صنایع دریایی بیان کرد: پتانسیل و سواحلی که ایران در دنیا دارد، منحصربه فرد است و با عث شده است که در کشتیرانی رتبه 18 ودر نفتکش رتبه 13 رادر دنیا کسب کنیم؛ ما باید توان خودمان را بالا ببریم و هرچه موانع در این میان وجود دارد باید شفاف مطرح شود.

وزیر صمت با اشاره به تسهیل تولید گفت: اگر برای تولید مشکلاتی وجود داشته باشد و نیاز به مصوبه هیات وزیران داشته باشد در کمترین زمان ممکن آن مصوبه را از هیات وزیران اخذ می کنیم و روی آن بسیار حساس هستیم و معتقدیم اگر توان تولید داخل داشته باشیم، ظلم به جوانان کشورمان است که به واردات توجه کنیم.

رحمانی در ادامه گفت: ما به عنوان وزارت صمت برتولید داخل حساس هستیم و به این منظور دفتری را برای پی گیری ساخت داخل در رشته های مختلف راه اندازی کرده ایم و امید داریم تا اخر سال ساخت داخل را رونق بدهیم.

وی از خانواده دریا درخواست برگزاری نمایشگاه قطعاتی که از خارج از کشور می آید، را کرد.

وزیر صمت با اشاره به سیاست های ارزی گفت: اتخاذ سیاست های جدید ارزی به نفع ساخت داخل است و نوسان ارز بسیاری از تولیدات را توجیه پذیر کرده است اما واردات را نه.

وی همچنین با اشاره به تامین مالی گفت: وضع مالی باید شفاف گزارش داده شود و آنچه شدنی است مطرح بشود و نباید دوباره از صفر شروع کنیم.

اگر چه در باره صنعت ریلی هم فایناس مطرح شد و ما گفته ایم که تولید 50 درصد از محصولات خیلی بهتر از واردکردن آماده محصولات است.

فرشاد مقیمی معاون صنایع هم در این نشست خواستار تجدید نظر تامین ارز از سوی بانک مرکزی برای صنایع دریایی و همچنین ثبت سفارش توسط کمیته شد.


نام:
ایمیل:
* نظر: