اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲
کد خبر: ۱۳۹۴۱
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۱ - ۰۹ تير ۱۳۹۸ - 30 June 2019
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: از آنجایی که هنوز برای پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم گیری نشده، این مجمع به صورت آیین نامه ای به CFT ورود نکرده است.

مجمع تشخیص مصلحت نظام به CFT ورود نکرده استبه گزارش سرویس سیاسی عصرپرس از خانه ملت، حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه گفته می شود مجمع تشخیص مصلحت نظام 11 سوال از رئیس جمهور در زمینه CFT و پالرمو پرسیده است، گفت: عدم حضور رئیس جمهور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام، باعث شده خلاء مصلحت در حوزه اجرایی مشهود باشد.

روحانی در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام حاضر نمی شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به عدم حضور رئیس جمهور در جلسات مجمع با موضوع کنوانسیون های بین المللی مجلس ادامه داد:  در مجمع وقتی مباحث مطرح می شود همه از جمله رئیس جمهور، وزرا و نمایندگان مجلس بر اساس مصلحت صحبت می کنند، در این بین به طور طبیعی برای اعضای مجمع سوالاتی پیش می آید  تا تصمیم گیری کنند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: در مجمع تشخیص مصلحت نظام تا جایی که ما بودیم، پالرمو کنوانسیون مقابله با تامین مالی جرایم سازمان یافته بحث شد و ورودی به CFT نشده بود با این وجود گریزهایی به موضوع CFT  داده می شد چرا که هر دو موضوع ارتباط غیرقابل انکاری با FATF دارند.

FATF چه جایگاهی در سیاست خارجی کشور دارد؟

وی با اشاره به مهمترین سوالاتی که اعضای مجمع از دولت و رئیس جمهور در زمینه این کنوانسیون ها داشتند، اظهار داشت: یکی از سوال های اصلی اعضای مجمع این بود که کنوانسیون های مرتبط با FATF چه جایگاهی در سیاست خارجی کلی کشور دارند،  تصویب و عدم تصویب آن بخشی از سیاست ما با شریک اروپایی یا آمریکا است یا این موضوع به  صورت منفک مطرح است؟

کنوانسیون ها متفاوت از برجام است

فلاحت پیشه در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه کنوانسیون ها متفاوت از برجام است، به تفاوت ها پرداخت و گفت: در برجام قصد و طرف مقابل داشتیم، در آنجا امتیازها در قالب بده بستان مطرح بود و مسائل سیاسی و فنی بیان می شد، اما در این کنوانسیون ها طرف مقابلی وجود ندارد و اتفاقا طرف های اصلی و بازیگرانی که نقش دشمن و رقیب ایران را دارند مثل رژیم صهیونیستی ، آمریکا و عربستان، بر اساس گزارش تحلیل اطلاعاتی بیشتر تلاش شان عدم پذیرش ایران و عدم همکاری ایران با FATF است.

دغدغه خود تحریمی کنوانسیون ها

این نماینده مجلس با بیان اینکه دغدغه اعضای مجمع موضوع خود تحریمی کنوانسیون ها است، بیان داشت: سیاست آمریکا در قبال ایران، مقابله با دور زدن تحریم از سوی ما است، آنچه تحت عنوان شفافیت از سوی آنها دنبال می شود، یعنی شناسایی  همه روزنه های مالی و بانکی ایران و تحمیل خود تحریمی به ایران است، اگر این مناسبات پذیرفته شود سوال جدی این خواهد بود که آیا خود تحریم شکل می گیرد.

وی ادامه داد: موضوع اساسی دیگر این است که آیا این کنوانسیون های شرط پذیر هستند یا خیر، به هر حال دولت تحفظ هایی گذاشت، در مجلس به ویژه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هفت شرط های جدی تری در نظر گرفته شد که اگر این هفت  شرط ها اعمال شود طبیعتا مهمترین اقدامات صیانتی صورت گرفته و دغدغه ای وجود نخواهد داشت با این حال همچنان این سوال اصلی وجود دارد که آیا کنوانسیون ها شرط پذیر هستند یا نه؟ از این رو اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام اعتقاد دارند مقام بالای اجرایی باید به این سوالات پاسخ دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به سوال دیگر اعضای مجمع از رئیس جمهور در خصوص کنوانسیون های مرتبط با FATF، اظهار داشت: دغدغه اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام این است که اثر این موضوع در شاخه کلی اقتصادی کشور  در شرایط کنونی چیست، گزارش ها حاکی از آن است که عدم  همکاری باFATF، پالرمو و CFT  باعث شکل گیری خود تحریمی به گونه دیگر می شود و عملا کانال های همکاری با کشورهای همراه بسته خواهد شد.

این نماینده مجلس با اشاره به گزارشی که وزیر امور خاجه، رئیس بانک مرکزی و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به مجمع تشخیص مصلحت نظام داده اند، گفت: در گزارش های مستند مسئولان شد که در مذاکره با کشورهای همکار و همراه ایران بیان شده است که اگر ما به با FATF همکاری نکنیم و در تصمیم گیری تعلل داشته باشیم، آن دسته از بانک های کشور های دوست، همکار و همراه که بر اساس حکم حکومتی مجبور به همکاری با ایران بودند به بهانه عدم همکاری ما با FATF دیگر با ایران همکاری نمی کنند.

فلاحت پیشه تاکید کرد: این موضوع از سوی کشورها چین، روسیه، ترکیه، عراق و عمان مطرح شده است که انتظار می رفت رئیس جمهور در سطح کلان تر گزارش جامع تری به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه کند.

پالرمو تمدید شد

رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص آخرین نشست مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آخرین جلسه مجمع درموضوع پالرمو اسفندماه سال 97 برگزاری شد، در آنجا استدلال کلی این بود که اگر رای گیری شود پالرمو رای نمی آورد لذا به پیشنهاد دو نفر از آقایان رای گیری انجام نشد و نظر دژپسند و بنده را به عنوان نماینده ای از دولت و مجلس را خواستند ما هم گفتیم نظری نداریم و در واقع پالرمو تمدید شد.

وی بیان داشت: ورود به CFT به صورت آیین نامه ای انجام نشد، چون هنوز برای پالرمو رای گیری نشده است با این حال گریزی به CFT و FATF صورت می گرفت.

فلاحت پیشه افزود: کشور ما نیاز به شفافیت در حوزه مالی و بانکی دارد متاسفانه ساز و کارهایی که تا امروز وجود داشته شفافیت تامین را نکرده وک سی در داخل کشور نمی تواند اعلام کند که شفافیت و سلامت در حوزه مالی و بانکی وجود دارد، بنابراین باید با ساز و کار و قوانین موجود مشکل را حل کنیم.

ایران مشکل شفافیت دارد

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: معتقد هستیم مهمترین شاخص حکمرانی خوب در دنیای امروز شفافیت است، کشور ما مشکل شفافیت دارد، این موضوع را می توانیم حل کنیم و لازم نیست تحت فشار خارجی این کار را انجام دهیم، همچنین  یکی از الزامات بین المللی، همکاری با کنوانسیون ها است، در دنیای امروز تقریبا همه کشورها این کنوانسیون ها را با شرط های خاص خود پذیرفته اند و ما هم به هر حال باید تصمیم بگیریم.

وی با تاکید بر اینکه عدم تصمیم گیری در این شرایط نشان از ضعف است، اظهار داشت: یکی از مهمترین شاخص ها که باعث تفاوت گذاری و تمایز بین کشورهای توسعه یافته و توسعه نیافته می شود، تند و کند بودن است، در کشور ما مهمترین تعلل در حوزه تصمیم گیری است.

مسئولان مسئولیت تصمیم گیری خود را نمی پذیرند

فلاحت پیشه بیان داشت: ابهام در تصمیم گیری ها از جمله معضلات کشور ما است، مسئولان در کشور ما مسئولیت تصمیم گیری خود را نمی پذیرند، از این لحاظ دو پهلو تصمیم گیری می کنند یا سعی می کنند مسئولیت بخشی از تصمیمات را نپذیرند و مسئولیت را به گردن دیگری بیاندازند، این معضل به صورت مشهود در تصویب CFT  و پالرمو وجود دارد، البته در تاریخ تصویب کنوانسیون در کشور چنین تعللی وجود نداشته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس در خصوص علت عدم حضور رئیس جمهور در مجمع تشخیص مصلحت نظام ، گفت: این موضوع را باید از شخص رئیس جمهور سوال کرد، به هر حال انتظار می رود که در این جلسات حضور پیدا کنند، باید مجدد این جمله کلیدی را بیان کنم که که خلاء مصلحت در حوزه اجرایی مشهود است.

براساس این گزارش، غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از طرح 11 سوال  از رئیس جمهور در خصوص CFT،  FATF و پالرمو خبر داد که اگر این سوالات را رئیس جمهور پاسخ دهند مجمع نیز تصمیم گیری خواهد کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: