اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۸
کد خبر: ۱۳۹۰۴
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۵ - ۰۵ تير ۱۳۹۸ - 26 June 2019
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا از اجرای طرح پرداخت تقسیطی جرایم خبر داد و گفت: مالکان خودروهای توقیفی دارای یک میلیون تومان جریمه ، می توانند به صورت اقساط یک ساله ، جرایم را پرداخت کنند.

اجرای طرح پرداخت تقسیطی جرایم راهنمایی و رانندگی

به گزارش عصرپرس، سردار سید کمال هادیانفر در نشست خبری، عدم توجه به جلو ، سرعت و سبقت غیرمجاز و خستگی و خواب آلودگی را از عوامل جدی تصادفات اعلام و اظهار کرد: اگر رانندگان به این  عوامل به طور جدی توجه کنند قطعا شاهد کاهش تصادفات و جان باختگان خواهیم بود.

وی در تشریح نقش وسائط نقلیه در وقوع تصادفات افزود: خودروهای سواری سهم 59 درصدی و موتورسیکلت ها سهم 27 درصدی در وقوع تصادفات دارند ؛ البته در برخی از استان های شمالی کشور مانند گیلان و مازندران سهم موتورسیکلت در وقوع تصادفات تا 81 درصد نیز می رسد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ادامه داد: وانت بار 7.3 درصد، کامیون 4.4 درصد و اتوبوس های مسافربری یک درصد در وقوع تصادفات نقش دارند.

وی خاطر نشان کرد: 63 درصد تصادفات در محورهای اصلی، 25 درصد در محورهای فرعی و 12 درصد در محورهای روستایی اتفاق می افتد.

هادیانفر یادآور شد: 25 درصد تصادفات از ساعت 1600 تا 2000 اتفاق می افتد و از طرفی باید بگویم ساعات 1200 ظهر تا 2000 اوج وقوع تصادفات می باشد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا اضافه کرد: در دو ماهه اخیر، بیشترین تصادفات مربوط به استان های قزوین، هرمزگان، یزد، گلستان، اصفهان و غرب تهران است. همچنین کمترین تصادفات با کمترین کشته را در استان های خوزستان، تهران بزرگ، لرستان، زنجان و مازندران شاهدیم.

وی در تشریح وضعیت شماره گذاری در 3 ماهه اول سال 97 خاطر نشان کرد: در مجموع نقل و انتقال خودروهای وارداتی و داخلی 6.1 درصد کاهش و از طرفی نوشماره گذاری خودروهای وارداتی و تولید داخل نیز در این بازه زمانی کاهش 60 درصدی داشته است.

وی تصریح کرد: در نقل و انتقال و نوشماره گذاری موتورسیکلت نیز شاهد رشد 38 درصدی می باشیم. در 3 ماهه اول امسال 433 هزار و 310 فقره گواهینامه چاپ شده  که  298 هزار نفر گواهینامه پایه 3 در این بازه زمانی دریافت کرده اند و درواقع رانندگان جدیدی هستند که تا یک سال حق رانندگی در جاده های کشور را ندارند و صرفا باید تردد درون شهری داشته باشند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با تشریح وضعیت تصادفات و کشته شدگان در سال گذشته (سال 97) بیان کرد: با اجرای طرح تابستانی در سال گذشته متاسفانه شاهد بودیم علیرغم تمام اقدامات پیش بینی شده توسط پلیس و تأکید بر قانون مداری روزانه 13 نفر در معابر شهری و 44 نفر در جاده های برون شهری جان خود را از دست دادند. به عبارتی در تابستان سال گذشته به طور میانگین، روزانه 57 نفر بر اثر تصادفات جان خود را از دست داده و کشته شدند.

هادیانفر خاطر نشان کرد: هزینه مستقیم و غیرمستقیم برای هر تصادف فوتی، در 3 ماهه اول سال گذشته معادل 1.1 میلیارد تومان و برای هر مجروح 400 میلیون تومان بود که با توجه به وضعیت اقتصادی اکنون، قاعدتا این مبلغ و هزینه در سال جاری افزایش و رشد داشته است.

وی یادآور شد: در تابستان 97 ، 972 عابر معادل 19 درصد جان خود را از دست دادند که این میزان درباره راکبان موتورسیکلت در بازه زمانی اشاره شده ؛ هزارو 280 نفر معادل 25 درصد است.

هادیانفر با تأکید بر این که با تخلفات حادثه ساز به شدت برخورد می کنیم ، اظهار کرد: سرعت و سبقت غیرمجاز خط قرمز پلیس است و ابلاغ کرده ایم خودروی رانندگان تخلفات حادثه ساز در صورتی که بدون خانواده باشند تا 72 ساعت توقیف شود اما اگر برای بار اول مرتکب تخلفات حادثه ساز شوند و با خانواده همراه باشند ، خودرویشان به صورت ساعتی توقیف و پس از اخذ تعهد امکان ادامه مسیر را دارند.

وی بیان کرد: در اجرای طرح تابستانی امسال تأکید شده رانندگان اتوبوس های مسافربری حتما زیر ذره بین پلیس راهور باشند در کنار این مهم بر لزوم اخذ معاینه فنی، استفاده از سامانه کنترلی توسط راننده اتوبوس مسافربری نیز تأکید و توصیه شده است.

هادیانفر خطاب به مسافران اتوبوس های برون شهری اعلام کرد: از مسافران درخواست داریم با شماره پیامکی 110120حتما راننده قانونمند یا راننده متخلف را به ما معرفی کنند، در صورتی که توسط این سامانه پیامکی راننده متخلفی معرفی شود ، در اولین پلیس راه خودرو مذکور متوقف می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کاربری دوربین ها در ثبت تخلفات بیان کرد: در حال حاضر هزار و 900 دوربین فعال در جاده های کشور داریم و ان شاء الله به زودی دو هزار دوربین دیگر نیز به آنها افزوده می شود.

هادیانفر همچنین درباره ضبط گواهینامه رانندگان متخلف مطرح کرد: تاکنون 5 هزار و 29 گواهینامه مربوط به رانندگان متخلف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی ضبط شده و برابر آیین نامه، این رانندگان باید کلاس های آموزشی در نظر گرفته شده را نیز طی کنند. همچنین 64 هزار و 94 گواهینامه نیز در آستانه ضبط است و این گواهینامه ها مربوط به رانندگانی است که تخلفات حادثه ساز را مکررا مرتکب شده و در این باره نیز پیامک هشداری را دریافت کرده اند.

هادیانفر ادامه داد: 63 درصد تصادفات در 30 کیلومتری شهرها اتفاق می افتد و تأکید داریم رانندگان حتما با آرامش رانندگی کرده و به مقررات راهنمایی و رانندگی و هشدارها و توصیه های پلیس توجه کنند.

اجرای طرح پرداخت تقسیطی جرایم راهنمایی و رانندگی

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: برابر قانون، خودروهای دارای بالای یک میلیون تومان جریمه باید توسط پلیس راهور توقیف و به پارکینگ هدایت شوند که در حال حاضر بیش از 81 هزار و 75 دستگاه خودرو در پارکینگ های کشور به دلیل جریمه بالای یک میلیون تومان، توقیف است.

وی با اشاره به بازدید میدانی و نامحسوس از پارکینگ های مختلف توقیف خودرو افزود: در بازدید ها دریافتیم که غالب خودروهای توقیفی از نوع پراید، پژو آر دی و ... هستند که متعلق به کسانی می باشند که از طریق خودرو امرار معاش می کنند از طرفی این خودروها دارای جرایمی با طیف مختلف مبلغی از یک میلیون تا 15 میلیون تومان هستند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با استناد به ماده 47 قانون محاسبات کشور مبنی بر "دادن مهلت به افراد دارای دیون دولتی " اضافه کرد: برای کمک به رانندگانی که خودروهایشان به دلیل جرایم بالای یک میلیون تومان، مدتها است در پارکینگ ها توقیف است و به استناد ماده 47 قانون محاسبات کشور، طرحی برای اجرای تقسیط جرایم تدوین و به تأیید فرمانده ناجا رسید و پس از طی این مرحله با تأیید وزیر کشور، دستورالعمل اجرای طرح به رده های متولی ابلاغ شد.

هادیانفر ادامه داد: البته اجرای این طرح شامل خودورهایی است که حائز شرایطی چون؛ نداشتن سن فرسودگی ( خودرو سواری 20 سال، سواری عمومی بنزین سوز و دوگانه سوز 12 سال و موتورسیکلت کاربراتوری 6 سال )، فاقد شکایت قضائی و ... باشند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا تشریح کرد: مالک در این طرح متعهد به پرداخت جریمه ظرف مدت یک سال به شیوه اقساطی می باشد و تا زمانی که جریمه به طور کامل تسویه نشود، مالک حق انتقال و فروش خودرو را ندارد.

وی اضافه کرد: مالک پس از اتمام پرداخت جریمه و تسویه حساب، می تواند به پلیس راهور مراجعه کند و پلیس بر برگه پارکینگ عنوان "شکایت برطرف شد" را ثبت و مهر می کند.

سردار هادیانفر در پاسخ به سوالی درباره اینکه این طرح شامل پرداخت هزینه پارکینگ نیز می شود، گفت: خیر ، اجرای طرح تقسیطی صرفا مربوط به جرایم راهنمایی و رانندگی می باشد.

وی یادآور شد: حتی اگر خودرویی در حال حاضر جریمه بالای یک میلیون تومان دارد و به هر دلیلی توقیف نشده باشد،مالک می تواند به صورت تقسیطی این جریمه را پرداخت کند و در واقع باید بگویم " اجرای طرح تقسیطی جرایم راهنمایی و رانندگی " صرفا به خودروهای توقیفی معطوف نمی باشد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در بخش دیگری از سخنان خود درباره خودروهای دارای پلاک موقت بیان کرد: به استناد ماده 50 و 78 قانون گمرک کشور، برای  خودروهای گذر موقت، امکان نقل و انتقال و خرید و فروش وجود ندارد.

وی یادآور شد: متأسفانه در برخی از سایت ها چون شیپور و دیوار، آگهی هایی با عنوان "نقل و انتقال" یا " خرید و فروش خودروهای دارای پلاک موقت" دیده می شود که باید بگویم امکان چنین فرآیندی وجود ندارد و برخی از افراد سودجو به دنبال کلاهبرداری هستند.

سردار هادیانفر درباره راکبان موتورسیکلتی که بیش از حد مجاز بار می زنند نیز خاطر نشان کرد: در کلان شهرهایی چون تهران به ویژه در محدوده بازار شاهدیم که راکب موتورسیکلتی به اندازه توان یک وانت بار، وسایل گوناگون حمل و نقل می کند که باید بگویم پلیس با چنین مواردی نیز به شدت برخورد می کند.

وی اضافه کرد: از طرفی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ، به وانت بارهایی که بیش از 5 سال از عمر آنها نگذشته باشد پلاک عمومی می دهد تا محدودیتی در تردد نداشته باشد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با اشاره به ارسال پیامکی تخلفات به رانندگان یادآور شد: از طریق سامانه پیامکی تخلف رانندگان متخلف به شماره تماسی که در ثبت سند ارائه شده است، ارسال می شود و اگر عده ای عنوان می کنند که این پیامک ها را دریافت نمی کنند باید با مراجعه به مراکز شماره گذاری اطلاعاتشان را به روز کنند.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در بخش پایانی سخنان خود در پاسخ به سوالی درباره وضعیت خودرویی که مالکش فوت شده است، گفت: برابر ماده 8 و 9 آیین نامه راهنمایی و رانندگی ناجا، وراث فرد فوت شده موظف هستند ظرف 6 ماه خودرو را تعیین تکلیف کنند و پس از تعیین تکلیف، پلاک از نام فرد فوت شده خارج می شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: