اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۸
کد خبر: ۱۳۷۴۹
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۵ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - 15 June 2019
مدیرعامل سازمان انتقال خون تشریح کرد
مدیرعامل سازمان انتقال خون در سی و هشتمین اجلاس مدیران انتقال خون کشور در گزارشی از پایش برنامه‌ها و نگاه عملیاتی به آینده سازمان، بر اهدای مستقیم مشتقات خون از طریق فرزیس تاکید کرد.

روند کاهشی اهدای خون کامل در دنیا

به گزارش عصرپرس، در نشست اجلاس مدیران انتقال خون کشور ، دکترعلی اکبر پور فتح‌اله ضمن تشکر از کارکنان سازمان و اهداکنندگان خون برای همکاری در تهیه خون سالم و کافی گفت: ادارات کل انتقال خون واسطه اهداکنندگان داوطلبی هستند که برای رسیدن به کفایت و سلامت خون پیوسته مورد نیاز سازمان و سرمایه‌های معنوی ما هستند.

وی اهداکنندگان و بخش‌های مرتبط با آنها را خط مقدم سازمان و مهم‌ترین بخش دانست و تاکید کرد: تکریم اهداکنندگان و مزایای بخش اهداکنندگان باید رضایت‌بخش و مشوق و شایسته این افراد باشد و اتاق هیچ مدیری نباید امکانات بیشتری از بخش اهداکنندگان خون داشته باشد.

پورفتح اله درخصوص اهمیت خوشرویی کارکنان بخش خونگیری گفت: این بخش باید با نشاط‌ترین قسمت ادارات باشد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون در بخش دیگری از سخنانش به جشنواره فرهنگی هنری سازمان انتقال خون که هر سال از روز جهانی اهداکنندگان تا سالروز تاسیس سازمان و روز ملی اهدای خون برگزار می شود اشاره کرد و گفت: این برنامه فرصتی برای تولید محتوا در قالب های متفاوت و جذاب و مشارکت دادن هنرمندان کشور در فرهنگ سازی اهدای خون است

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به کاهش نیاز کشورهای دنیا به خون کامل در سال‌های اخیر و اهمیت یافتن فرآورده‌های خون و اهدای مستقیم مشتقات پلاسما به روش فرزیس، اظهار داشت: اهدای مشتقات خون به روش فرزیس در جهان در حال افزایش است و دریافت خون کامل روند رو به کاهش دارد.

وی با اشاره به روند کاهشی اهدای خون کامل در کشورهایی چون آمریکا و کاهش میزان نیاز به خون به خاطر مدیریت خون بیمار گفت: با کاهش نیاز به خون کامل، مصرف فرآورده های مشتق از پلاسما  و  IVIG در مصارف انسانی رو به افزایش است، زیرا علم پزشکی به نقش آن در تنظیم ایمنی پی برده است و از سویی بیماری های خود ایمنی در دنیا رو به افزایش است. همچنین شواهدی از تاثیر این محصول در درمان و جلوگیری از زوال عقل وجود دارد که اگر سازمان غذا و داروی آمریکا درمان با آن را تایید کند، دنیا با بحران IVIG مواجه می‌شود؛ چراکه جهان همچنان با پدیده سالمندی جمعیت روبه رو است.

پورفتح‌اله با اشاره به تولید ۴۰۰ هزار لیتر پلاسما گفت: برای تامین نیاز کشور دست کم باید این تولید دو برابر شود و طبق دستور العمل سازمان جهانی بهداشت برای جلوگیری از شیوع بیماری های منطقه ای و جغرافیایی باید هر منطقه برای داروهای پلاسمایی مورد نیاز خود از پلاسمای همان منطقه استفاده کند.

وی با اشاره به حرکت سازمان انتقال خون به سمت پلاسما و فرزیس گفت: برای درمان بیماری‌های مربوط به خون‌های کمیاب در آینده نزدیک گلبول قرمز نیز به روش فرزیس دریافت خواهد شد و اهدای خون به روش فرزیس باید در ادارات کل نهادینه شود و روی آن سرمایه گذاری کنید.

پورفتح‌اله از تعهد سازمان به تولید ۲۰۰ هزار لیتر پلاسما به این روش تا سال ۱۴۰۰ خبر داد و افزود: بهتر است روی مراکز جامع در مناطق پر جمعیت تمرکز شود و از گسترش انتقال خون در شهرهای کوچک و کم بازده خودداری کنید، زیرا این کار معقول، منطقی و مقرون به صرفه نیست.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با تاکید بر تمرکز گرایی گفت: در حال حاضر، انجام تست‌ها در ۹ مرکز منطقه‌ای انجام می شود و تولید فرآورده ها هم به این سمت پیش می رود و لازم است این کار تحت استانداردهای خاص و به صورت انبوه و صنعتی انجام شود و لازمه آن وجود مراکزی با استانداردهای بالا است و وجود ۵- ۴ مرکز با این ویژگی کفایت می کند.

وی به طرح ساماندهی و آزمایش و غربالگری اهداکنندگان بار اول و نقش آن در سلامت خون اهدایی و رسیدن به ریسک صفر انتقال خون اشاره کرد و گفت: این برنامه باید در استان ها گسترش یابد.

پورفتح‌اله از نبود رخدادهای مثبت در ۱۶ استان اجراکننده این طرح خبر داد و گفت: پس از اجرای این طرح، ۳ استان هیچ رخداد هپاتیت  B گزارش نکرده اند و در ۳ استان دیگر نیز هیچ مورد هپاتیت سی گزارش نشده است.

وی تاکید کرد: رسیدن به ریسک صفر آرزویی است که انتقال خون های دنیا در پی آن هستند و امید است، ما از اولین کشورهایی باشیم که بتوانیم به آن دست یابیم.

پورفتح اله همچنین از بازیافت ۵۰ درصد پلاسمای خون های اهدایی در ایران خبر داد و گفت: تولید پلاسمای ایران باید به سمت تولید خمیر پلاسمایی برود و این کار افزایش ارزش افزوده و امکان انتخاب بهترین پالایشگر با توجه به محصول مورد نیاز را در پی دارد و بدین ترتیب دستیابی به صنعت پلاسما در ایران ساده‌تر می‌شود.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان انتقال خون، وی به مدیران استانی توصیه کرد: تولید خون را با توجه به تامین شبکه خونرسانی کشور در نظر داشته باشند و تنها رفع نیاز استان خود را مد نظر نداشته باشند

وی همچنین درخصوص ماموریت های نوین سازمان افزود: پذیره نویسی سلول‌های بنیادی ۱۰۰ هزار داوطلب اهدای سلول‌های بنیادی، دسترسی به آزمایشگاه سازگاری سنجی با تاییدیه بین‌المللی و روش جداسازی سلولی معتبرسازی شده، متمرکز سازی آزمایش های سلامت و ساماندهی اهدای پلاسمای اختصاصی از دیگر برنامه های پیش روی سازمان است.

گفتنی است، گسترش استانی پذیره نویسی سلول های بنیادی با توجه به اهمیت ویژگی های ژنتیکی بومی، تولید پلاسمای اختصاصی، اهمیت به آموزش و پژوهش و توجه و پایش و تحلیل اطلاعات مربوط به اهداکنندگان و بیماران در استان‌ها نیز از جمله مواردی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


نام:
ایمیل:
* نظر: