اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۶
کد خبر: ۱۳۵۷۹
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۵ - ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ - 29 May 2019
در سفر اعضای هیئت پارلمانی کشورمان به اسلو مطرح شد:
اعضای هیئت پارلمانی ایران درباره راه‌های گسترش روابط دو کشور با همتایان خود گفتگو کردند.

گسترش همکاری‌های ایران و نروژبه گزارش سرویس سیاسی عصرپرس از صداوسیما، محمد حسن حبیب الله زاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در نروژ درباره جزییات سفر پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به نروژ گفت: هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با رئیس و اعضای کمیسیون ‏سیاست خارجی مجلس نروژ ضمن بررسی مهمترین مسایل و تحولات بین المللی راههای همکاری های ‏پارلمانی دو کشور را بررسی کردند .

وی افزود : آقای فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در این دیدار با اشاره به سوابق ‏تاریخی همکاریهای خوب دو کشور، ابراز امیدواری کرد روابط دوجانبه بیش از گذشته تعمیق و ‏توسعه یابد.‏

سفیر کشورمان در نروژ افزود: فلاحت پیشه در این دیدار با اشاره به اشتراک نظر دو کشور در مبارزه با تروریسم و داعش ، نقش آمریکا را در ایجاد و حمایت از این گروههای تروریستی یاد آور شد.

وی همچنین خروج یکجانبه آمریکا از برجام را بیانگر ‏بی احترامی آمریکا به قوانین و مقررات بین المللی توصیف و از موضع نروژ در حمایت از بر جام ‏و مخالفت با اعمال تحریم های یکجانبه ضد ملت ایران قدردانی کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شواری اسلامی با اشاره به کم کاری کشورهای ‏اروپایی در حفظ برجام گفت: متاسفانه اروپا رویکرد مشارکت جویانه کشورمان را به اندازه کافی ارج ‏ننهاده است و عملکرد خنثی و بی تفاوت اروپا سبب خواهد شد این قاره در مقابل تهدیداتی همچون ‏تروریسم ، قاچاق انسان و مواد مخدر آسیب پذیر تر از گذشته شود.

فلاحت پیشه در این دیدار با قدردانی از مهمان ‏نوازی طرف نروژی از نمایندگان کمیسیون سیاست خارجی و دفاعی مجلس نروژ دعوت کرد به ‏تهران سفر کنند .

در این دیدار همچنین محمد جواد جمالی نوبندگانی از اعضا هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پاسخ به سئوالی در مورد ‏سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران با دعوت دولتهای قانونی منطقه و برای ‏جلوگیری از تجزیه این کشورها و ایجاد ثبات و امنیت منطقه ای به کشورهای منطقه کمک کرد و به ‏عنوان کشوری با قدرت منطقه ای قابل توجه و موئلفه های متعدد امنیتی و سیاسی ایران مانع از تسلط ‏تروریست ها بر این کشورها شد.

وی افزود: ایران گروه های تروریستی را که آمریکا بنا به اعتراف سردمدارانش در ایجاد و پرورش ‏انها نقش داشت، شکست داده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس کشورمان به نقش منفی برخی کشوهای منطقه در حمایت از تفکر ‏تروریستی و کشتار بیرحمانه مردم یمن انتقاد کرد و درپاسخ به انتقاد همتای نروژی از مجازات ‏اعدام گفت: متاسفانه برخی کشورها در حالی موضوع اعدام برخی مجرمان در ایران را مطرح می کنند که به فجایع جاری در یمن و مشکلات ناشی ‏از کمبود دارو در ایران که برای بیماران خاص و سرطانی حیاتی است توجه ندارند.

جمالی اخلال در تامین داروی مورد نیاز بیماران را ‏مصداق قتل تدریجی انان دانست و افزود: اروپا باید به سیاست دوگانه خود در برخورد با اینگونه فجایع پایان دهد.‏

در این دیدار همچنین نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز خواستار ارتقا هر چه ‏بیشتر روابط دو کشور و به خصوص استفاده از تجارب نروژ در زمینه شیلات و آبزی پروری شد.

‏ محمد مهدی برومندی با اشاره به اهمیت صلح و دوستی در دین اسلام تفکر وهابیت را بدور از اموزه های اسلام دانست و ان را ریشه و منشا تمام مشکلات ‏تروریستی در منطقه توصیف کرد. وی با اشاره به سابقه تاریخی و خصلت صلح دوستی مردم ایران بر ‏آمادگی دولت و ملت ایران برای مقابله با هر گونه تجاوز علیه کشورمان تاکید کرد .

‏برومندی همچنین با انقاد از رویکرد غرب در فروش همزمان سلاح و ابراز تاسف در خصوص فجایع یمن ان را غیر قابل توجیه دانست.

در این دیدار نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به پیشرفتهای مختلف بانوان در عرصه ‏های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و علمی و ورزشی در ایران مصادیقی از پیشرفتهای زنان ایرانی در صحنه ‏های مختلف داخلی و بین المللی را ارائه کرد .

سمیه محمودی همچنین از طرح های مصوب در مجلس شورای ‏اسلامی برای ارتقا خدمات به زنان بی سرپرست و بد سرپرست و همچنین تصویب قانون تابعیت برای ‏فرزندانی با مادران ایرانی خبر داد.‏

 مخالفت با خروج آمریکا از برجام

در این نشست خانم آنیکا هوتفلد رئیس و اعضای کمیسیون سیاست خارجی و دفاعی پارلمان نروژ با ابراز خرسندی از حضور هیات ایرانی در نروژ، بر خواست ‏و اراده نروژ در ارتقا سطح همکاری ها و روابط دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

نروژ برغم داشتن روابط نزدیک و استراتژیک با آمریکا اعلام کرد از ابتدا با خروج امریکا از برجام مخالف بوده و عمیقا از ‏این بابت اظهار تاسف کرد .

طرف نروژی همچنین با اشاره به رصد کردن دقیق تحولات در ‏منطقه خاورمیانه مخالفت خود را با اعمال تحریم علیه کشورمان یاد آور شد و گفت که عصبانیت ‏ایران در برابر این تحریم های ناعادلانه کاملا قابل درک است.

نمایندگان نروژی ابراز امیدواری کردند با کاهش مجادلات لفظی در منطقه تنش کنونی در منطقه حساس خاورمیانه به نحو عاقلانه ‏ای مدیریت و مانع از گسترش نا امنی در منطقه شود .

طرف نروژی همچنین با اشاره به اشتیاق شرکت ‏های نروژی برای حضور در بازار ایران به خصوص در بخش شیلات و انرژی های پاک ابرازامیدواری کرد کانالهای مالی اروپا برای حفظ روابط تجاری با کشورمان هر چه زودتر ایجاد شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: