اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸
کد خبر: ۱۳۳۴۵
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۱ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 14 May 2019
وزیر بهداشت تاکید کرد:
وزیر بهداشت از توریسم به عنوان یکی از مهمترین منابع درآمد کشورهای جهان به ویژه کشورهای فاقد منابع معدنی و نفت یاد کرد و گفت: یکی از منابع درآمد کشور ما از دوران گذشته، توریسم فرهنگی بود که بعد از انقلاب به دلیل عدم سازوکارهای مناسب برای جذب توریسم فرهنگی افت داشتیم، اما مجددا در این زمینه رشد کردیم.

توسعه توریسم سلامت نیازمند همکاری سازمان میراث فرهنگی است

به گزارش عصرپرس، دکتر سعید نمکی در مراسم امضای توافق نامه همکاری مشترک بین وزارت بهداشت و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: همیشه توریسم فرهنگی، سیاحتی و زیارتی ایران جاذبه های بسیار زیادی داشته و در مورد توریسم سلامت در دوران گذشته، بخش بسیار زیادی از مشکلات درمانی بیماران ایرانی در خارج از کشور حل می شد و در سال های قبل از انقلاب باید مردم، ارز قابل توجهی را برای موارد پیچیده درمانی به خارج از کشور می بردند.

وی تصریح کرد: امروز با توسعه زیرساخت های نظام سلامت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور، هیچ مورد قابل علاجی در دنیا وجود ندارد که نتوانیم در کشور برای معالجه آن گام برداریم و امروز به شدت پذیرای بیماران خارجی از کشورهای مختلف هستیم و بهترین بخش های پیوند عضو در منطقه در ایران وجود دارد.

وزیر بهداشت با اشاره به بازدید اخیر خود از بیمارستان پیوند ابن سینا در شیراز، خاطرنشان کرد: در این بیمارستان، بیمارانی از کشورهای حوزه خلیج فارس برای درمان و پیوند کبد و پانکراس به این مرکز مراجعه کرده بودند و این برای جمهوری اسلامی ایران یک افتخار است که در سال های سخت پس از جنگ تحمیلی، توانسته ایم در زیرساخت های نظام درمانی، توسعه قابل توجهی داشته باشیم که دلیل آن، تکیه بر توسعه آموزش پزشکی در کشور است.

نمکی با بیان اینکه امروز نسبت به امکانات موجود از ارائه خدمات سلامت به بیماران کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه، کم بهره می بریم، افزود: زیرساخت هایی فراتر از نیازهای درمانی کشورهای منطقه در ایران وجود دارد اما متاسفانه بهره برداری درستی از آن نمی کنیم که چندین دلیل دارد. یکی اینکه در زمینه توریسم سلامت نیازمند شناساندن قابلیت های کشور به نیازمندان کشورهای منطقه هستیم و این سازوکار به خوبی طراحی نشده و توسط دولت هم میسر نخواهد شد و حتما باید بخش خصوصی و شرکت های تورگردان و تسهیل گر، به تهیه مطالب مورد نیاز و ایجاد سایت های جذاب پرداخته و با دید واقع بینانه برای معرفی قابلیت های درمانی ایران به گردشگران سلامت کمک کنند.

وی یادآور شد: متاسفانه ساز و کار مناسب برای رفت و آمد گردشگران سلامت تعریف نکرده ایم و افراد غیر حرفه ای و بعضا با امیال و اغراض غیر صادقانه و غیر شفاف به این عرصه ورود کرده اند که عواقب و عوارض آن، به شدت بیشتر از قبل شده است و این افراد به دلیل دریافتی اضافه یا سوبسید اضافی باعث تخریب جامعه پزشکی در بین گردشگران سلامت می شوند و به جای اینکه خودمان را به عنوان مجموعه شریف صادق قابل اعتماد به دنیا معرفی کنیم، با دلال بازی برخی افراد، وجاهت پزشکان توانمند ایرانی را زیرسوال برده ایم.

نمکی افزود: بنا شد شرکت های دارای صلاحیت با استفاده از یک متخصص پزشک به عنوان مسئول فنی در حوزه گردشگری سلامت فعالیت کنند تا مسیر صحیح درمان گردشگران سلامت به مسیر فرعی منجر نشود. برای مثال، قیمت تمام شده خدمت برای گردشگران سلامت از مسیر صحیح، یک قیمت و از مسیر فرعی و موارد غیر ضرور باشد، البته ممکن است چندین قیمت و بسیار بالاتر باشد و در این موارد، قیمت تمام شده خدمت برای گردشگران بالاتر از حد انتظار می شود و وقتی گردشگر، با قیمت های سایر کشورها از جمله ترکیه مقایسه می کند، متوجه می شود که قیمت تمام شده خدمت، بسیار بالاتر است.

وزیر بهداشت با اشاره به مسائل جنبی و موانع پیش روی گردشگری سلامت، اظهار داشت: وقتی توریست سلامت به ایران می آید، دارای همراه است و این همراه به هتل نیازمند است و وقتی بیمار بهبود یافت از بازارهای ایران، خرید می کند و باید این گردشگران را به بازارهایی برد که از آنها کلاهبرداری نشود و کالاهای اصیل را خریداری کند، این در حالی است که اگر از او کلاهبرداری شود، خدمت پزشکی نیز زیرسوال می رود.

وی اضافه کرد: در نشست هایی که با دکتر مونسان داشتیم به این جمع بندی رسیدیم که برای تقویت گردشگری سلامت، توافق نامه ای بین دو مجموعه موثر در توریسم سلامت به امضا برسد و در آن، سازوکارها، شیوه اعطای مجوزها، پیگیری ها، ارزشیابی ها و بازخوردها مشخص شوند.

نمکی از نظام شبکه بهداشتی و درمانی ایران به عنوان یک الگو در بین 23 کشور شرق مدیترانه یاد کرد و گفت: امروز ما قابلیت اعزام کارشناس برای توسعه زیرساخت های بهداشتی و درمانی به همه کشورهای منطقه را داریم. در سفری که نخست وزیر پاکستان به ایران داشت، به مواردی در این زمینه پرداختیم از جمله این موضوع که ایران برای توسعه زیرساخت های مراقبت های بهداشتی اولیه به پاکستان کمک کند و یا با دکتر علوان وزیر بهداشت عراق مذاکره کردیم که ایران چگونه می تواند به توسعه زیرساخت های نظام بهداشتی عراق کمک کند و با اعزام متخصص، برخی از جراحی ها را به پزشکان عراقی آموزش دهد و یا بین بیمارستان های ایران و عراق، قراردادهایی امضا کنیم که بیماران را به اشتراک بگذاریم.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: یکی از کارهایی که ما دنبال می کنیم این است که گردشگران سلامت با قابلیت های واقعی ایران آشنا شوند، نه اینکه برای جذب گردشگران سلامت، ویترین آرایی کنیم و مهم است که صادقانه، قابلیت های موجود را بدون رتوش، زرق و برق و ویترین آرایی به گردشگران سلامت عرضه کنیم تا با واقعیتی غیر منطبق با آنچه دیده بوده، روبرو نشود. به تمام بیمارستان ها نیز ابلاغ کرده ایم که می توانید 10 درصد از تخت های خود را به صورت VIP برای گردشگران سلامت در نظر بگیرید و شرایط این تخت ها باید با سایر تحت ها متفاوت باشد.

نمکی خاطرنشان کرد: حتما برای توسعه گردشگری سلامت، پزشکان مسئول فنی با تایید صلاحیت برای مجموعه های تسهیل گر به کار گرفته می شوند و این پزشکان پاسخگوی ما هستند و اگر در هر پروسه ای گردشگر سلامت، سرگردان شد، اقدامات غیر ضروری برای او انجام شد و یا هزینه اضافی به گردشگر سلامت تحمیل شد، حتما با این مجموعه ها برخورد جدی خواهیم کرد و پروانه مسئول فنی پزشکان را لغو می کنیم.

وی تصریح کرد: سیاست ما این است که وقتی گردشگر سلامت وارد کشور شد، خودش را شهروند درجه دوم تلقی نکند و اگر این اتفاق افتاد و غریبگی را احساس کرد، قطعا موفق نخواهیم بود. در واقع به گونه ای عمل می کنیم که هر شکایت یک گردشگر سلامت به اندازه شکایت یک شهروند ایرانی سریعا قابل رسیدگی باشد.

نمکی افزود: اگر گردشگران سلامت در مسیر نادرست درمانی و اقدامات غیر ضروری قرار گیرند، حتی اگر خودشان هم شکایتی نداشته باشند، ما مدعی العموم آنها هستیم و راهنماهای بالینی (گایدلاین ها) حتما برای گردشگران سلامت نیز اجرا می شوند. البته اگر توریست سلامت کتبا درخواست اقدام درمانی داشته باشد، بلامانع است، اما اگر پزشک، پروسه های بی جهتی را تعریف کرد که برای درمان گردشگر سلامت مورد نیاز نبود، همانند شهروندان ایرانی از حق و حقوق گردشگران سلامت دفاع می کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ضرورتی ندارد که تعرفه خدمات درمانی برای مردم ایران و گردشگران سلامت، یکسان باشد، گفت: وقتی با ارز 4200 تومانی و سوبسید دار، داروی اتاق عمل و داروی بیهوشی برای مردم ایران تامین می کنیم، دلیلی ندارد که این سوبسید به بیماران کشورهای دیگر، پرداخت شود و خوشبختانه تعرفه های جدیدی هم که اجحافی به گردشگران سلامت نکند و ما را در عرصه رقابت های بین المللی نگه دارد و همچنین آسیبی نیز به منابع ملی کشور وارد نکند، تهیه و تدوین شده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: