اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸
کد خبر: ۱۳۲۷۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۰ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 11 May 2019
قاضی‌زاده هاشمی:
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از وجود برخی لیست‌های خاص در خصوص اخذ ارز دولتی برای واردات کاغذ خبر داد که تاثیری هم در کم کردن التهاب بازار آن نداشته است.

لیست‌های خاص در اخذ ارز دولتی برای کاغذ وجود دارد

به گزارش عصرپرس از خانه ملت، سید احسان قاضی‌زاده‌هاشمی درباره نابسامانی حوزه کاغذ به عدم دعوت از اعضای مجلس به جلسات کارگروه حل بحران کاغذ انتقاد کرد و گفت: بعد از انتقال این کمیته به زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اینجانب و محمد علی وکیلی به عنوان اعضای مجلس در این کارگروه به هیچکدام از جلسات آن دعوت نشدیم و علیرغم قول وزیر مربوطه برای حل این مساله اما نزدیک به ده ماه است که جلسات بدون حضور ما تشکیل می‌شود.

نماینده مردم فریمان و سرخس در مجلس شورای اسلامی افزود: کمیته حل بحران کاغذ عملا نتوانست کاری را در این حوزه انجام دهد و التهاب کنونی بازار کاغذ و اثرات آن بر نمایشگاه کتاب تهران نیز متاثر از همین وضعیت است.

ارز می‌گرفتند، کاغذ وارد نمی‌کردند

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: در شرایطی که فقط در یک قلم، 26 میلیون یورو ارز به این حوزه تخصیص داده شده ولی اثری در بازار کاغذ نداشته؛ زیرا واردکننده تخصیص گرفته ولی کاغذی وارد بازار نکرده است.

وی همچنین توضیح داد: در برهه‌ای ارز می‌گرفتند ولی کاغذ وارد نمی‌کردند و پس از آن هم کاغذ با ارز دولتی وارد می‌شد ولی در بازار و تعدیل آن اثری نداشت.

عضو کارگروه حل بحران کاغذ تاکید کرد: این محموله‌های کاغذ یکجا وارد نشده بلکه به مرور بوده؛ یعنی به واردکننده‌ای ارز دولتی برای واردات کاغذ داده‌اند اما بعد از آنکه کاغذ وارداتی او اثری در بازار نداشته، دوباره هم به همان فرد دادند.

قاضی‌زاده گفت: برخی لیست‌های خاص در حوزه ارز دولتی برای کاغذ وجود دارد که ما به آن از کانال‌های دیگر دسترسی پیدا کرده‌ایم.

تبانی برخی واردکنندگان با شرکت‌های خارجی برای گرانتر شدن قیمت کاغذ

وی همچنین به بخش دیگری از حواشی بازار کاغذ اشاره کرد و توضیح داد: در شرایطی که برای تخصیص ارز دولتی به کاغذ محدودیت وجود داشته، ، قیمت‌های اعلامی را گران‌تر ارائه می‌دادند؛ مثلاً کاغذی که تُنی ۷۰۰ تا 800دلار بوده، بعضاً در قیمت‌های جدید و پروفرم‌های شرکت خارجی به میزان 950 تا یکهزار دلار نرخ خورده است.

قاضی‌زاده افزود: این اسناد نشان می‌دهد که واردکننده با طرف خارجی تبانی کرده تا بتواند گرانتر بفروشد؛ لذا بازار کاغذ دلال محور شده است.

عضو کارگروه حل بحران کاغذ با اشاره به اینکه دلالان بیش از مخاطبان  در حوزه کاغذ ذینفع هستند، گفت: آن چیزی که در این بین به عنوان ملاک مطرح نیست، شرایط و خواست مخاطبان کتاب، دانشجویان، دانشگاهیان، دانش‌آموزان و مردم بهره‌بردار در حوزه مطبوعات است که مسئولان باید پاسخگو باشند.


نام:
ایمیل:
* نظر: