اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۳
کد خبر: ۱۲۹۵۹
تاریخ انتشار: ۲۰:۴۲ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - 16 April 2019
به گزارش هواشناسی کشور و براساس الگوهای جوی و خروجی مدلهای عددی، یک سامانه جوی بتدریج از دوشنبه هفته آینده 98/02/02 از غرب وارد شده  و بتدریج روز چهارشنبه از شرق کشور خارج خواهد شد.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرپرس از مدیریت پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور، براساس الگوهای جوی و خروجی مدلهای عددی، یک سامانه جوی بتدریج از دوشنبه هفته آینده 98/02/02 از غرب وارد شده  و بتدریج روز چهارشنبه از شرق کشور خارج خواهد شد.انتظار میرود طی دوشنبه و سه شنبه در غالب استانهای کشور در دامنه های زاگرس از جنوب غرب تا شمال غرب، مرکز و استانهای واقع در دامنه های البرز تا شمال شرق کشور موجب بارش باران شود.

براساس خروجی مدلهای عددی بیشینه بارشها طی روز سه شنبه در دامنه های شمالی و جنوبی البرز و سواحل دریای خزر رخ می دهد. درپی گذر این سامانه افت نسبی دما در صبح سه شنبه در نیمه غربی کشور و صبح چهارشنبه در دامنه های البرز و شمال شرق کشور پیش بینی می شد. 

انتظار می رود  صبح سه شنبه در غالب استانهای شمال غرب شامل اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، همدان، زنجان و قزوین کمینه دما به محدوده کمتر از 5 درجه سلسیوس برسد و در  روستاها و شهرهای کوهپایه ای با احتمال متوسط تا زیاد افت دما به صفر درجه سلسیوس  و یا کمتر وجود دارد.

در صبح چهارشنبه استان مرکزی، شمال استانهای البرز و تهران، شمال سمنان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی دمای هوا در محدوده 2 تا 5 درجه سلسیوس پیش بینی می شود که در مناطق کوهپایه ای و مرتفع احتمال افت دما به صفر درجه سلسیوس و کمتر وجود دارد.انتظار داریم هوای نسبی سرد در صبح پنجشنبه نیز با تغییرات اندک تداوم یابد. 

براین اساس احتمال سرما زدگی برای برخی محصولات زراعی و باغی در مناطق کوهپایه ای ذکر شده وجود دارد و به کشاورزان عزیز انجام پیشنهادهای زیر توصیه می شود:
•    تامین سوخت و کنترل دما و رطوبت و بستن دریچه‌ها در گلخانه‌ها، مرغداری ها و دامداری ها.
•    در باغات، مزارع و مناطق کوهپایه ای محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم های آبیاری تحت فشار باتوجه به پایین بودن دمای سطح زمین 
•    آماده سازی وسایل مواجهه با سرمازدگی بهاره در باغات و اطراف مزارع نظیر بخاری باغی، سوزاندن کاه و کلش
•    ایجاد پوشش پلاستیکی بر روی نهال های جوان و درختان آسیب پذیر
•    خودداری از انجام هرس درختان 
•    برداشت محصولات آماده برداشت نظیر سبزی جات و صیفی جات و انتقال به مکان های امن و انبارهای استاندارد.
•    استفاده از ریز مغذی های توصیه شده توسط کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی
•    خودداری از انجام عملیات شخم و پاکنی باغات
•    آبیاری به موقع مزارع و باغات قبل از ورود موج سرما به منظور تعدیل دمای محیط
•    محافظت از کندوهای زنبور عسل در مقابل کاهش دما
نام:
ایمیل:
* نظر: