اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶
کد خبر: ۱۲۸۷۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۳ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - 14 April 2019
اسلامی با اشاره به حوادث سیل اخیر توضیح داد:
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حادثه سیل اخیر در کشور گزارشی از تخریب سیلاب در نقاط مختلف کشور به نمایندگان مجلس ارائه کرد.

۱۴هزار کیلومتر از جاده های کشور آسیب دیده اند

به گزارش عصرپرس از خانه ملت، محمد اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه 25 فروردین) مجلس شورای اسلامی در توضیح گزارش عملکرد وزارت راه و شهرسازی در سیلاب های اخیر، ضمن تبریک سال نو و ایام فرخنده شعبان و میلاد باسعادت منجی عالم بشریت گفت: برای همه جانباختگان حوادث سیل اخیر عرض تسلیت دارم و ابزار همدردی می کنم با کسانی که دچار آسیب شده اند. باید از درگاه خداوند شکرگزاری کنیم که در سال جاری رحمت الهی کریمانه خود را نازل کرد و سرزمین مان را سیراب کرد. ما امروز شاهد پرآبی تالاب ها و سدهای کشور هستیم، از این جهت باید از خداوند شاکر باشیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: وزارت راه و شهرسازی به لحاظ مسئولیتی که دارد در ایام نوروز ستاد سفرهای نوروزی را تشکیل می دهد و همواره فعالترین دوره خدمتی همکاران ما در بخش های خصوصی و عمومی بوده است. در سال جاری سیلاب باعث شد همکاران ما با همت مضاعفی نقش خود را ایفا کنند، به گونه ای که ما امسال همزمان در طول ایام نوروز از 17اسفندماه تا 26 فروردین در 24 استان و 213 شهرستان و 269 شهر با سیلاب مواجه شدیم. بخش مهم وظیفه ستاد بحران در وزارت راه و شهرسازی این بود که این ستاد به صورت شبانه روزی به عنوان یک عضو فعال نقش ایفا کرد و با اطلاعیه و هشدارهای هواشناسی که خانم تاجبخش گزارش آن را ارائه کردند، وزارت راه و شهرسازی در همه سرفصل های حمل و نقل به مقابله با سیل پیش قدم شد.

وی ادامه داد: در سراسر کشور کلیه راهدارخانه ها با آماده به کار نمودن ماشین آلات و تجهیزات خود، حدود 12 هزار نفر نیروی راهدار و بیش از 9 هزار ماشین آلات برای انجام عملیات راهداری، برف روبی و مقابله با تهدیدات سیل به فعالیت پرداختند. صرف نظر از شرایطی که سیلاب به وجود آورده، مهمترین دغدغه ای که ما دنبال می کردیم حفاظت از جان مردم در کنار نیروهای امدادرسانی که در ایستگاه ها و شهرستان ها و شهرهای و مناطق سیل مستقر بودند، بود. مناطق ترانزیتی که پرترافیک ترین نقاط کشور هستند، با امکان عبور و مرور و بازگشایی مسیرهای مذکور در دستور کار قرار داشت. تا امروز بیش از 14 هزار کیلومتر جاده کشور اعم از فرعی، روستایی، اصلی در بیش از 68 هزار نقطه دچار آسیب شده که از نوع آبخوردگی، آب شستگی، فرونشست، ریزش کوه، لغزش زمین و رانش بوده است.

اسلامی تصریح کرد: در این نقاط بیش از 10 هزار و 900 ابنیه فنی آسیب دیده که شامل آب نما، آب رو و انواع پل است. در این میان 725 پل تخریب شده و باقی مانده آن آسیب های جزئی و کلی داشته است. موضوع مهمی که در این مقطع شاهد بودیم، فعال شدن چشمه سارهایی که سالیان سال خشک بودند، خروشان شده و با حرکت آب ها در جای جای جاده ها آسیب پذیری جاده ها را افزایش داده اند. در مسیر رودخانه ها و مسیل ها، حجم آبی که روان شد در خیلی از نقاط به ویژه در استان لرستان و گلستان، بیش از سه برابر دوره بلندمدت بود و به همین دلیل در گزارشات خبری و فضای مجازی مشاهده می کردیم که حجم سنگین آب از روی پل ها عبور می کند. این نشان می دهد که حجم دبی آب رودخانه ها بیشتر از حجم آبی بود که برای پل ها در نظر گرفته شده بود. به ویژه در رودخانه های گچان و سمیره.

جاده اصلی پلدختر- خرم آباد به طول 108 کیلومتر تخریب شده است

این عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: جاده اصلی پلدختر- خرم آباد به طول 108 کیلومتر تخریب شد و بیش از 40 کیلومتر آن آسیب جدی دیده است. بیش از حجم خسارت های وارد شده به جاده ها و ابنیه های فنی، حدود 3 هزار و 520 میلیارد تومان است. گفتنی است خطوط ریلی نیز دچار آسیب شده اند اما با اقدامات گوناگون همواره سعی کردیم از خطوط ریلی استفاده فعال کنیم. نکته دیگر اینکه تخریب 150 هزار واحد مسکونی در شهر و روستاها بوده است. 5 هزار واحد آن نیاز به بازسازی مجدد و یکصد هزار واحد نیاز به تعمیر دارند. نکات ارزشمندی که در این مقطع رخ داد نقش آفرینی تمام همکاران بخش خصوصی، دولتی و نیروهای مسلح در این شرایط بحرانی بود.

اسلامی بیان کرد: برای بازسازی شرایط کنونی از همان ابتدا آغاز به کار کردیم، امیدواریم منابع لازم هم برای این کار تامین و در اختیار وزارتخانه قرار بگیرد. در طول نوروز امسال به رغم این حوادث، مردم ما با سواری حدود 45 میلیون، با اتوبوس و وسایل نقلیه حدود 7.3 میلیون، با هواپیما 3.5 میلیون، با قطار 2.1 میلیون نفر و  3.7 میلیون نفر از سفرهای دریایی گردشگری دریایی بهره مند شدند که همکاران ما در سراسر کشور در بخش حمل و نقل عمومی که عمدتاً از بخش خصوصی است نقش مهمی را ایفا کردند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه موضوع مهمی که امروز در دستور کار ما قرار دارد و در شورای عالی شهرسازی به آن خواهیم پرداخت، جانمایی شهرها و روستاها و حریم رودخانه ها است، گفت: با توجه به مطالعات هیدرولوژیکی که قبلا وجود داشته است، طرح های جامعه را مجدد مرور می کنیم که با این این دبی جدید که رودخانه ها تجربه کردند، ببینیم که چه میزان با محاسبات مهندسی ما انطباق دارند، تا در صورت نیاز در محاسبات خود بازنگری کنیم.


نام:
ایمیل:
* نظر: