اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶
کد خبر: ۱۲۸۳۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۱ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - 10 April 2019
وزیر صنعت، در گردهمایی قطعه‌سازان خودرو تاکید کرد:
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تدوین پکیجی از سوی این وزارتخانه برای صنعت خودروسازی از دستور به خودروسازان برای واگذاری اموال غیرتولیدی و شرکت های وابسته خبر داد.

خودروسازان باید اموال غیرتولیدی خود را واگذار کنند

به گزارش عصرپرس از وزارت صنعت ، معدن وتجارت، رضا رحمانی در گردهمایی قطعه سازان خودروی کشور با موضوع «چشم‌انداز صنعت قطعه‌سازی در سال ۱۳۹۸، فرصت‌ها و چالش‌ها» با بیان اینکه تولیدکنندگان سربازان جبهه جنگ اقتصادی هستند، گفت: قطعه سازان با روحیه جهادی، صبر و تحمل در سال گذشته، نگذاشتند این صنعت متوقف شود، در حالی که در خارج از مرزها برخی به دنبال تعطیلی این صنعت بودند و افرادی نیز در داخل پیش بینی می کردند صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی متوقف مشود.

وی با اشاره به اینکه اواسط سال گذشته تولید شرکت سایپا به روزی 400 دستگاه و ایران خودرو 800 دستگاه کاهش یافته بود، افزود: با اقداماتی که انجام شد این روند متوقف و مجموع تولید دو خودرو ساز در اواخر اسفندماه 97، با افزایش 4 برابری به بیش از 4 هزار دستگاه رسید.

 

تحمل ناملایمتی ها برای حفظ تولید

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه ناملایمتی‌ها را برای حفظ تولید، به ویژه صنعت خودرو با نزدیک به 700 هزارنفر اشتغال به جان می خرد، اظهار کرد: اولویت اول وزارتخانه در سال گذشته حفظ تولید خودرو بود، چنانکه شرکت های خودروساز نزدیک به یک میلیون دستگاه و شرکت های واردکننده خودرو نیز یکصدهزار دستگاه پیش فروش کرده بودند که برای اجرای این تعهدات خودروسازان باید تولید خودرو را افزایش می دادند.

رحمانی اضافه کرد: سال گذشته قطعه سازان و خودروسازان از لحاظ تامین مالی در بدترین شرایط بودند و ما در این وضعیت ضمن حفظ روند تولید باید با نگاهی به آینده در پی حل مشکلات می بودیم.

 

تهیه پکیج برای خودروسازی

وی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت پکیجی را برای خودروسازی در سال 98 تدوین کرده است، گفت: سهم صنعت خودروسازی در اشتغال، اقتصاد و... بالاست که متناسب با این تاثیر گذاری پکیجی را تهیه کرده ایم.

رحمانی انتخاب عنوان رونق تولید برای سال 98 از سوی رهبر معظم انقلاب را فرصتی برای تولیدکنندگان و وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست و افزود: سال گذشته از خودروسازان خواستیم که پکیج قطعات وارداتی خودروها را باز کرده و در نمایشگاهی به قطعه سازان ارائه کنند تا آنها قطعاتی که توان تولیدش در داخل وجود دارد را تولید کنند.

وی اضافه کرد: این موضوع تنها محدود به قطعه سازی خودرو نمی شود و در پتروشیمی و... هر قطعه ای که امکان تولید داخل است باید در کشور تولید کنیم که این باید به فرهنگ تبدیل شود.

 

توجه به تولید، راه حل مشکلات اساسی کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب که فرمودند راه حل مشکلات اساسی کشور توجه به تولید است، گفت: حوزه تحقیق و توسعه در صنعت و به طور ویژه خودروسازی، اقدامی است که باید به آن توجه ویژه شود و دولت هم حمایت و سرمایه گذاری کند.

رحمانی همچنین بر ضرورت اصلاح رابطه خودروساز و قطعه ساز تاکید کرد که به گفته ی او این دو بخش باید خود را در یک خانواده ببینند، در غیراینصورت موفقیت حاصل نمی شود.

وی با اشاره به برنامه توسعه کشور که بر اساس آن، ایران باید در سال 1400، سه میلیون دستگاه خودرو تولید کند که یک میلیون آن باید صادر شود، گفت: خودروسازان باید برخی امور مانند قطعه سازی را واگذار کند، چراکه بر اساس اطلاعات ما 15 استان درگیر قطعه سازی هستند، همچنین آنها حداکثر تا آخر شهریورماه ضمن واگذاری اموال غیرتولیدی باید شرکت های وابسته را هم حداکثر تا پایان سال واگذار کنند.

 

فضا برای صادرات فراهم شده است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه فضا برای صادرات محصولات ایرانی فراهم است، درباره اولویت های این وزارتخانه اظهار کرد: افزایش ساخت داخل و صادرات به ویژه به کشورهای همسایه از برنامه های جدی وزارت خانه است چراکه در حال حاضر فقط 2 درصد از واردات 15 کشور همسایه از ایران است که البته این میزان از لحاظ ارزشی به 25 میلیارد دلار می رسد و این عدد کوچکی نیست.

وی افزود: اگر این مقدار را دو برابر کنیم عدد بزرگی می شود و صدها هزار فرصت شغلی ایجاد می کند.

معدن، اصلاح ساختار های نظام توزیع و نظارت بازار و همچنین توسعه فناوری دیگر حوزه هایی بودند که به گفته ی رحمانی در اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سال آینده قرار دارد.

رحمانی با تاکید بر اینکه کیفیت و تنوع محصولات خودرویی برای وزارت صنعت اهمیت دارد، گفت: در دنیای امروز هر محصولی که تولید می شود باید توان رقابت با محصولات دیگر کشورها را داشته باشد.

وی اضافه کرد: یکی از کارهای ما توجه به بخش خصوصی است و در این خصوص انجمن ها و تشکل ها باید خودشان در تصمیم گیری و اجرا نقش بگیرند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به همراهی خودروسازان و قطعه سازان برای عبور از مشکلات در سال گذشته، به همراهی خریداران خودرو اشاره کرد که به گفته ی او عموما از توضیحات مسوولین وزارتخانه درباره وضعیت قانع می شدند.

 

 


نام:
ایمیل:
* نظر: