اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶
کد خبر: ۱۲۷۸۲
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۴ - ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - 06 April 2019
معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر جزئیات خدمت رسانی هلال احمر به هموطنان در ۵ استان سیل‌زده را تشریح کرد.

امدادرسانی هلال‌احمر به ۵ استان سیل‌زده کشور

به گزارش عصرپرس از پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، شاهین فتحی با اعلام گزارش اقدامات صورت گرفته در ۵ استان کشور از جمله لرستان  از ۴ تا ۱۶ فروردین ۹۸، گفت: در ۱۰ شهرستان ازنا، پلدختر، الشتر، کوهدشت، نورآباد، الیگودرز، خرم آباد، دورود، دوره چگینی و بروجرد استان لرستان ۴۶ هزار تن از هموطنان از خدمات امدادی بهره بردند و ۱۴ هزار و ۵۰۳ تن اسکان اضطراری داده شده و یک هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی از آب تخلیه شد.

وی با اشاره به استقرار و فعالیت ۶ فروند بالگرد امدادی در مناطق سیل زده افزود: به علاوه برای امدادرسانی به مناطق سیل زده ۸ فروند بالگرد ارتش و ۲ فروند بالگرد سپاه برای توزیع اقلام و جابه‌جایی حادثه دیدگان همکاری کردند و در مجموع ۴۰۵ سورتی پرواز در ۱۵۲  ساعت انجام و یک هزار ۹۹۶ نیرو و ۲۰۰ هزار کیلوگرم محموله جا به جا شده است. همچنین در بخش معمولان با انجام ۸ سورتی پرواز اقلام امدادی مورد نیاز به ۱۰ روستای حادثه دیده ارسال و از راه زمینی فرعی که به صورت موقت بازگشایی شده، ۵۰۰ بسته غذایی میان روستاهای در دسترس منطقه توزیع شد. به علاوه  ۳ محموله جمعیت هلال احمر با هماهنگی، ‌بعد از بازگشایی فرودگاه خرم آباد از طریق هوایی و با هواپیما انتقال یافت.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به تقسیم بندی پلدختر به ۹ منطقه عملیاتی به منظور تسهیل در امدادرسانی و فعالیت ۱۸۰ تیم عملیاتی لرستان شامل یک هزار امداد و نجاتگر برای ارائه خدمات به هموطنان، اظهار کرد: در این زمینه هلال احمر تیم های امدادی خود را از استان های معین اصفهان، کردستان، همدان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، البرز، زنجان و قم به مناطق سیل زده اعزام کرد و استفاده از ظرفیت داوطلبان و جوانان برای بسته بندی اقلام غذایی در استان، استقرار یک دستگاه خودروی ارتباطات سیار و برقراری ارتباط در بستر ماهواره، ایجاد اردوگاه اسکان اضطراری در شهرستان های نورآباد، الیگودرز، پلدختر و دورود و تقویت انبارهای امدادی استان و شعب از تجهیزات و تغذیه اضطراری از دیگر اقدامات برای امدادرسانی بهتر به هموطنان بوده است.

وی درباره اقلام توزیعی در مناطق سیل‌زده استان لرستان، گفت: بر این اساس ۴ هزار و ۱۶۲ دستگاه چادر، ۷ هزار و ۸۵۰ تخته پتو،  ۳ هزار و ۵۲۱ تخته موکت، ۵ هزار و ۶۶۳ بسته غذایی، ۵ هزار و ۳۴۵ کیلوگرم نایلون، یک هزار و ۱۹۸ شعله والور، ۴۴ هزار و ۵۵۰ قرص نان، ۲۷ هزار و ۷۳۳ بطری آب معدنی، ۱۱ هزار و ۴۹۳ قوطی کنسرو و ۷۵۷ ست ظروف در میان متاثران سیل و آب‌گرفتگی توزیع شده است.

فتحی همچنین به خدمات هلال احمر از ۲۵ اسفند ۹۷ تا ۱۶ فروردین ۹۸ به سیل زدگان استان گلستان اشاره و خاطرنشان کرد: در این زمینه  در ۱۲۴ شهر، روستا و محورهای کوهستانی ۱۰ شهرستان گرگان، بندرترکمن، آزادشهر، آق قلا، گنبدکاووس، بندرگز، علی آباد، کلاله، کردکوی و مینودشت به بیش از ۵۸ هزار هموطن امدادرسانی شد و قریب به ۱۵ هزار و ۹۰۷ تن اسکان اضطراری داده شده و بیش از ۵۸ هزار بسته غذایی میان آسیب دیدگان توزیع و ۳۲ مصدوم به بیمارستان منتقل شدند  و همچنین امدادگران سیلاب را از ۱۰ هزار و ۲۵۵ واحد مسکونی تخلیه کردند.

وی توضیح داد: به علاوه با توجه به محاصره برخی روستاها  با آب و تخریب راه های ارتباطی، یکی از نکات برجسته عملیات امدادی در گلستان،  استفاده از ۶ فروند بالگرد امدادی به منظور ایجاد راه دسترسی هوایی برای انتقال بیش از ۲۷۳ هزار کیلوگرم اقلام غذایی و زیستی در ۲۲۹ ساعت پرواز بالگردهای جمعیت، سپاه و ارتش بود؛ همچنین با ایجاد اردوگاه هایی در مناطق مختلف شهرستان آق قلا و گرگان، بخش عمده ای از آسیب دیدگان در این اماکن، اسکان اضطراری داده شده و برای تغذیه نیز با هماهنگی خیرین ۱۲۱ هزار و ۹۹۱ پرس غذای گرم توزیع شد.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره اقلام زیستی و غذایی توزیعی در استان گلستان، گفت: بر این اساس ۳ هزار و ۴۲۴ دستگاه چادر، ۲۳ هزار و ۷۵۳ تخته پتو، ۱۰ هزار و ۳۲۶ تخته موکت، ۵۹ هزار و ۹۵۱ بسته غذایی، ۵۳ هزار و ۸۵۹ قوطی کنسرو، ۸۰ هزار و ۸۶۴ قرص نان، ۱۶۲ هزار و ۶۱۳ بطری آب معدنی، ۲ هزار و ۴۴۹ کیلوگرم برنج، ۴۱۷ کیلوگرم قند و شکر، ۳ هزار و ۱۹۵ بسته بسکویت، ۸ هزار و ۸۷۷ کیلوگرم نایلون، یک هزار و ۲۷۲ شعله والور و فانوس، ۲ هزار و ۴۱۹ ست بهداشتی و ۱۰ ست ظروف میان سیل زدگان استان توزیع شد.

وی گفت: روزانه بیش از ۲۴۰ امدادگر و نجاتگر در قالب ۵۰ تیم عملیاتی  با ۶۰ دستگاه خودروی امدادی و آمبولانس در حال فعالیت و امدادرسانی بودند و با همکاری سازمان های دیگر و مردم محلی روزانه ۳۳ فروند قایق در حال توزیع اقلام غذایی و امدادی میان آسیب دیدگان هستند. به علاوه تیم های بهداشت و درمان هلال احمر شامل ۱۳۱ پزشک و پرستار و ۱۴ کارشناس بهداشت به ۲ هزار و ۴۲۱ تن خدمات پزشکی، ۳۹۲ تن خدمات بهداشت روان، ۴ هزار و ۵۰۳ تن خدمات پرستاری، ۲۵۳ تن خدمات بهداشت محیط، ۹۹ تن خدمات مامایی و ۲۴۹ تن خدمات بهداشت تغذیه ارائه کردند و خدمات تیم های حوزه جوانان شامل ارائه خدمات هنری، فرهنگی، مشارکت در بسته بندی اقلام اهدایی از سوی ۴۴ تیم شامل ۲۶۱ تن ارائه شد و ۷ هزار و ۵۸۲ تن از خدمات تیم های سحر بهره مند شدند.

فتحی به عملکرد و خدمات امداد هوایی هلال احمر در گلستان اشاره و اظهار کرد:  در این زمینه نیز تیم امداد هوایی هلال احمر  در ۴۰۰ سورتی ۱۹۹:۳۵ ساعت پرواز انجام داد و یک هزار و ۶۳۸ نیروی امدادی و ۲۴۵ هزار کیلوگرم بار را جابه‌جا کرد و امداد هوایی سپاه و ارتش نیز در ۵۱ سورتی ۲۹:۵۵ ساعت پرواز انجام داد و ۱۷۰ نیروز و ۲۸ هزار و ۱۰۰  کیلوگرم بار را جابه‌جا کرد.

وی به اقدامات امدادی در استان مازندران از ۲۵ اسفند ۹۷ تا ۱۶ فروردین ۹۸ هم اشاره و عنوان کرد:  تغییرات جوی در ۱۲ شهرستان استان مازندران باعث شد تا در ۸۸ شهر، روستا و محورهای کوهستانی به بیش از ۱۵ هزار تن امدادرسانی شده و ۵۰۴ تن اسکان اضطراری، ۴۴۵ دستگاه خودرو از برف رهاسازی و ۸۸۰ منزل از آب تخلیه شود و در این استان نیز ۶۵۸ تن در قالب ۱۶۲ تیم امدادی با ۱۸ فروند قایق (امدادی و محلی) فعالیت داشته و ۴ هزار و ۴۶۶ تخته پتو، یک هزار و ۹۰۹ تخته موکت، ۱۳۰ کیلوگرم نایلون، ۲ هزار و ۲۷ بسته غذایی، ۸ هزار و ۳۲۰ بطری آب معدنی، یک هزار و ۶۳۰ قوطی کنسرو، ۲۳ هزار قرص نان، ۱۸۰ کیلوگرم خرما، ۱۵ هزار و ۲۷۰ کیلوگرم برنج و ۲ هزار و ۵۳۴ کیلوگرم وغن میان سیل زدگان استان توزیع کردند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات همچنین گفت: امدادگران هلال احمر در استان خوزستان نیز  از ۲۵ اسفند ۹۷ تا ۱۶ فروردین ۹۸ در ۱۸ شهرستان و ۱۱۹ شهر، روستا، مناطق عشایرنشین و محور کوهستانی خدمات لازم را به ۴۲ هزار و ۹۷۳ تن ارائه کردند و ۲۴ هزار و ۱۴۲ تن از خدمات اسکان اضطراری بهره برده و ۳۷۶ تن به مناطق امن انتقال داده شدند. در این زمینه ۳۴ اردوگاه اسکان اضطراری در مدارس و سالن های ورزشی شهرهای دزفول، اهواز، شوش، شوشتر،شادگان، باوی و سوسنگرد ایجاد شد و تقویت انبارهای امدادی از تجهیزات اسکان و تغذیه اضطراری، آمادگی و هماهنگی برای اسکان اضطراری ۱۰۰ هزار تن در شهرستان ها، ارسال ۵ محموله امدادی از طریق هواپیمای ارتش و توزیع ۲۰ هزار و ۹۷۸ پرس غذای گرم از دیگر اقدامات برای امدادرسانی به سیل زدگان خوزستان بوده است.

به گفته وی تیم امداد هوایی هلال احمر با ۹۳ سورتی پرواز در ۵۶ ساعت ۲۷۲ مسافر و ۱۹ هزار کیلوگرم محموله را جا به جا کردند و با تلاش ۱۷۵ تیم شامل ۸۵۰ امدادگر و نجاتگر، ۳ هزار و ۵۰۴ دستگاه چادر، ۷ هزار و ۸۱۱ تخته پتو، ۳ هزار و ۲۲۰ تخته موکت، ۳۲ هزار و ۲۴۰ قوطی کنسرو، ۱۴ هزار و ۱۳۰ کیلوگرم برنج، ۲ هزار و ۶۹۶ بسته غذایی، ۳۹ هزار و ۵۳۴ قرص نان، ۸ هزار و ۶ کیلوگرم حبوبات، ۱۶ هزار و ۷۲ بطری آب معدنی و ۳ هزار و ۵۴۴ کیلوگرم نایلون میان سیل زدگان توزیع شد.

فتحی همچنین به تلاش امدادگران هلال احمر برای خدمت رسانی به سیل زدگان استان ایلام از  ۴ تا ۱۶ فروردین ۹۸ اشاره کرد و توضیح داد: در استان ایلام نیز در ۱۱ شهرستان به بیش از ۱۲ هزار تن امدادرسانی شده و ۳ هزار و ۱۴۸ تن اسکان اضطراری داده شده و ۱۰۳ واحد مسکونی از آب تخلیه شد. استقرار و فعالیت ۲ فروند بالگرد امدادی در منطقه، ایجاد ۸ اردوگاه اسکان اضطراری در شهرستان های ملکشاهی، دره شهر، ماژین و مهران، تقویت انبارهای امدادی استان و شعب، اعزام تیم استان کردستان برای پشتیبانی عملیات و برقراری ارتباط استان در بستر تلفن ماهواره ای ثریا از دیگر خدمات هلال احمری ها به سیل زدگان استان بوده است.

وی به انجام ۳۳ سورتی در ۴۳ ساعت پرواز اشاره و اظهار کرد: در این زمینه ۱۱۰ مسافر و ۱۸ هزار کیلوگرم محموله جا به جا شد و ۷۱ تیم عملیاتی شامل ۲۹۲ تن خدمات لازم را به هموطنان از جمله توزیع ۶۳۷ دستگاه چادر، ۲ هزار و ۱۴۶ تخته پتو، ۵۳۸ تخته موکت، ۲ هزار و ۴۸۵ بسته غذایی، ۱۶ هزار و ۵۸۰ قرص نان، ۶۲۰ کیلوگرم نایلون، ۱۳۴ شعله والور و فانوس و ۸۴ ست ظروف ارائه کردند.


نام:
ایمیل:
* نظر: