اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۱
کد خبر: ۱۲۱۰۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۱ - ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - 06 February 2019
نایب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه صنعت نفت ایران در ۴۰ سال گذشته پیشرفت‌های بزرگی کرده است، گفت: صنعت نفت تامین‌کننده اصلی درآمدهای ارزی کشور است.

صنعت نفت حائز رتبه نخست درآمدزایی ارزی برای اقتصاد کشور استبه گزارش سرويس اقتصادي عصرپرس از شانا، عبدالکریم حسین‌زاده نایب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در ۴۰ سال گذشته نقش مهمی در توسعه اقتصادی ایران داشته است، به خبرنگار شانا گفت: صنعت نفت جایگاه شاخصی در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی دارد، به گونه‌ای که مواد ۱۳ تا ۱۵ این سیاست‌ها به این صنعت اختصاص یافته است.

وی یکی از مهم‌ترین صنایع کشور از دیدگاه اقتصادی را صنعت نفت دانست و افزود: صنعت نفت تامین‌کننده اصلی درآمدهای ارزی کشور است. به عبارت دیگر، این صنعت، حائز رتبه نخست درآمدزایی ارزی برای اقتصاد کشور است. بدون شک صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی تحولات بزرگی را مشاهده کرده، به گونه‌ای که این صنعت امروز از جنبه‌های بسیاری از جمله وجود نیروی مجرب و متخصص، توسعه‌یافته محسوب می‌شود.

تامین بیش از ۹۵ درصد انرژی کشور برعهده بخش نفت و گاز است

حسین‌زاده با بیان اینکه تامین بیش از ۹۵ درصد انرژی کشور به‌عهده بخش نفت و گاز است، تصریح کرد: به عبارت دیگر، این بخش تامین‌کننده بخش عمده مصارف انرژی کشور محسوب می‌شود. این صنعت از لحاظ درآمدزایی، درآمدزاترین حوزه اقتصادی و از نظر سرمایه‌بری (اعم از منابع سرمایه‌ای، مالی، انسانی و فناوری) نیز سرمایه‌برترین حوزه اقتصادی کشور است.

ظرفیت بی‌نظیری در بخش پتروشیمی ایران وجود دارد

نماینده نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی در ادامه به صنعت پتروشیمی و جایگاه آن اشاره و عنوان کرد: ظرفیت بی‌نظیری در این بخش وجود دارد. پتروشیمی ایران می‌تواند با تکمیل زنجیره ارزش و توسعه صنایع پایین‌دستی، محصولات متنوعی را روانه بازارهای داخلی و خارجی کند.

نایب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه صنعت نفت ایران محکوم به شکست است، گفت: ما تحریم‌ها را در ادوار مختلف تجربه کرده‌ایم. این دوره نگاه آمریکایی‌ها به تحریم نگاه جدیدی است و ما نیز سناریو‌های مختلفی برای این نوع نگاه خواهیم داشت.


نام:
ایمیل:
* نظر: