اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۲
کد خبر: ۱۲۰۵۸
تاریخ انتشار: ۱۸:۳۰ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - 03 February 2019
شرکت ملی حفاری ایران از پایان عملیات پروژه حفاری هفت حلقه چاه در میدان نفتی آذر در استان ایلام به عنوان یکی از سخت‌ترین و شگفت‌انگیزترین میدان‌های نفتی جهان خبر داد.

شمارش معکوس برای پایان عملیات حفاری ۷ حلقه چاه نفتی در میدان آذربه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس از شرکت ملی حفاری ایران، حسین رحیمی، مدیر پروژه حفاری هفت حلقه چاه میدان نفتی آذر در شرکت ملی حفاری ایران در این باره گفت: بر اساس اطلاعات موجود، در جهان سه میدان نفتی با ویژگیهای منحصر‌به‌فرد از نظر تنوع سازندها، کشف و شناسایی شده که یکی از آنها میدان آذر در جنوب غرب ایران است.

وی افزود: پروژه حفاری هفت حلقه چاه در این موقعیت در سال ۹۰ از سوی شرکت سروک آذر به عنوان مجری طرح توسعه میدان به شرکت ملی حفاری ایران واگذار شد و عملیات حفاری نخستین حلقه چاه در سال ۹۱ کلید خورد.

 وی گفت: با توجه به نبود اطلاعات جامع از مخزن، متنوع بودن سازندها و متغیر بودن دما و فشار  در واقع نخستین چاه در قالب توصیفی و توسعهای در مدت ۶۲۷ روز حفر شد.

رحیمی ادامه داد: با کسب اطلاعات زمین شناسایی و شناخت بیشتر از رفتار مخزن، مدت حفاری چاههای دیگر کاهش و میانگین مدت زمان حفاری هفت حلقه چاه ۴۷۰ روز رقم خورد که با توجه به شرایط و محدودیتها قابل قبول است.

مدیر پروژه حفاری هفت حلقه چاه  میدان نفتی آذر در شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: هماکنون  هفتمین و آخرین حلقه چاه این پروژه در مراحل تکمیل نهایی و پایان کار قرار دارد و این در حالی است که ۶ حلقه چاه پس از پایان حفاری و تولیدی شدن برای بهرهبرداری در اختیار کارفرما گذاشته شده بود.

وی با اشاره به اینکه این پروژه به صورت کلید در دست  (EPDS) انجام شد و از صفر تا ۱۰۰ اجرای آن از سوی شرکت ملی حفاری بود، افزود: در اجرای این پروژه دو دستگاه حفاری سنگین ۳۵ و ۳۷ فتح و دستگاه حفاری فوق سنگین ۶۰ فتح به کار گرفته شد و هم‌اکنون تنها دستگاه ۳۵ فتح در منطقه استقرار دارد.

رحیمی در بیان تاریخچه حفاری در این میدان که از میدان‌های مشترک است، گفت: حفاری ۱۶ حلقه چاه در این میدان در دهه ۸۰ در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت، این میدان از میدان‌های توسعهای شرکت مهندسی و توسعه (متن) است که به شرکت سروک آذر محول شد.

مدیر پروژه حفاری هفت حلقه چاه میدان نفتی آذر در شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: حفاری این چاهها نخست به شرکت نروژی نورسک هیدرو واگذار شده بود که این شرکت دو حلقه چاه حفاری کرد و حفاری یک حلقه ناتمام متوقف و چاه دوم به صورت اکتشافی حفر شد.

وی افزود: با توقف کار از سوی شرکت هیدرو، حفاری هشت حلقه چاه به شرکت ایرانی پترو گلوبال کیش و هفت حلقه به شرکت ملی حفاری ایران واگذار شد.

رحیمی یکی از نکات برجسته در اجرای این پروژه را راندن لوله جداری ۲۰ اینچ در عمق ۲ هزار متری عنوان کرد که در نوع خود در جهان کم نظیر بوده است و نکته دیگر استفاده از تجهیزات سرچاهی و درون‌چاهی ۱۰ هزار پوند بر اینچ مربع (پام) مربوط به چاههای پرفشار است.

مدیر پروژه حفاری هفت حلقه چاه میدان نفتی آذر در شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: موضوع بسیار مهم دیگر کسب تجربه‌های علمی و عملی متخصصان این شرکت از حفاری در این میدان منحصربه‌فرد است که در جای خود ارزشمند تلقی می‌شود و از توانمندیهای ملی حفاری در اجرای پروژههای سخت و خاص حکایت دارد.

 


نام:
ایمیل:
* نظر: