اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۳
کد خبر: ۱۰۸۹۴
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۰ - ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - 04 November 2018
مجلس امروز به عنوان اولین دستورکار، گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی را در خصوص طرح اصلاح قانون صدور چک به بررسی گذاشت.

تسویه چک صرفاً از طریق سامانه چکاوک امکانپذیر است

به گزارش عصرپرس از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه 13 آبان) مجلس شورای اسلامی در بررسی طرح اصلاح قانون صدور چک اعاده شده از شورای نگهبان، با اصلاح تبصره یک ماده 8 این طرح با 174 رأی موافق، 2 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 227 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس این اصلاحیه، در ماده 8 ناظر به الحاق ماده 21 مکرر به قانون، تبصره یک به صورت زیر اصلاح می شود:

تبصره 1- در مورد چک هایی که پس از گذشت دو سال از لازم الاجرا شدن این قانون صادر می شوند، تسویه چک صرفاً در سامانه تسویه چک (چکاوک) طبق مبلغ و تاریخ مندرج در سامانه و در وجه دارنده نهایی چک براساس استعلام از سامانه صیاد انجام خواهد شد و در صورتی که مالکیت آنها در سامانه صیاد ثبت نشده باشد، مشمول این قانون نبوده و بانک ها مکلفند از پرداخت وجه آنها خودداری نمایند. در این مورد صدور و پشت نویسی چک در وجه حامل ممنوع است و ثبت انتقال چک در سامانه صیاد جایگزین پشت نویسی چک خواهد بود. چک هایی که تاریخ صدور آنها قبل از زمان مذکور باشد، تابع قانون زمان صدور می باشد.

اصلاح قانون صدور دسته چک

مجلس گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی را در خصوص طرح اصلاح قانون صدور چک به بررسی گذاشت.

این طرح پیش از این به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود و شورای نگهبان اشکالاتی بر آن وارد دانسته بود. براساس یکی از اصلاحاتی که امروز مجلس برای تأمین نظر شورای نگهبان در قالب این طرح انجام داد، مسدود کردن وجوه کلیه حساب ها و کارت های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرکننده که تحت هر عنوان نزد بانک یا مؤسسه اعتباری دارد به میزان کسری مبلغ چک به ترتیب اعلامی از سوی بانک مرکزی است.

همچنین در اصلاحیه دیگری مصوب شد در مورد چک هایی که پس از گذشت دو سال از لازم الاجرا شدن این قانون صادر می شوند تسویه چک صرفا در سامانه تسویه چک ( چکاوک) طبق مبلغ و تاریخ مندرج در سامانه و در وجه دارنده نهایی چک براساس استعلام از سامانه صیاد انجام شود و در صورتی که مالکیت آن ها در سامانه صیاد ثبت نشده باشد، مشمول این قانون نبوده و بانک ها مکلفند از پرداخت وجه آن ها خودداری نمایند، در این موارد، صدور و پشت نویسی چک در وجه حامل ممنوع است و ثبت انتقال چک در سامانه صیاد جایگزین پشت نویسی چک خواهد بود. چک هایی که تاریخ صدور آن ها قبل از زمان مذکور باشد، تابع قانون زمان صدور می باشند.

لازم به ذکر است هم اکنون نمایندگان در حال ارائه نطق های پیش از دستور خود در زمینه مسائل جاری کشور و همچنین مشکلات حوزه های انتخابیه خود هستند.

 

انتخاب اعضای ناظر مجلس در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

اعضای ناظر مجلس شورای اسلامی در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز انتخاب شدند.

محمد دهقان با 103 رأی و عین الله شریف پور با 100 رأی از مجموع 194 آرای مأخوذه، به عنوان ناظرین مجلس در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز انتخاب شدند.

انتخاب اعضای ناظر در شورای نظارت بر صداوسیما

با رأی نمایندگان مجلس، سید احسان قاضی زاده هاشمی و غلامرضا کاتب اعضای ناظر در شورای نظارت بر صداوسیما شدند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز، سید احسان قاضی زاده هاشمی را با 103 رأی موافق و غلامرضا کاتب را با 90 رأی موافق از مجموع 180 رأی ماخوذه به عنوان اعضای ناظر در شورای نظارت بر صداوسیما انتخاب کردند.

طرح استفساریه ماده واحده ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان اعلام وصول شد

عضو هیئت رئیسه مجلس طرح استفساریه ماده واحده ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را اعلام وصول کرد.

احمد امیرآبادی فراهانی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 13 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی، موارد اعلام وصولی را به شرح زیر قرائت کرد:

- طرح اصلاح ماده 117 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

- طرح اصلاح ماده 83 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

- طرح استفساریه ماده واحده ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان

- سوال سیدجواد ساداتی نژاد نماینده کاشان، آران و بیدگل از وزیر امور خارجه درخصوص عدم موضع گیری نماینده جمهوری اسلامی ایران در محکومیت نقض حقوق بشر مسلمانان میانمار

- سوال ملی سید جواد ساداتی نژاد نماینده کاشان، آران و بیدگل از وزیر امور خارجه در مورد اقدامات وزارت خارجه در قبال موضع گیری خصمانه آمریکا و کشورهای اروپایی از حمایت از حوادث دی ماه 96

 

جمالی سوسفی و نیکفر لیالستانی اعضای ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات شدند

نمایندگان مردم در خانه ملت، منوچهرجمالی سوسفی وذبیح الله نیکفر لیالستانی را به عنوان اعضای ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات انتخاب کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز یکشنبه ۱۳ آبان مجلس شورای اسلامی، از میان منوچهر جمالی سوسفی و ذبیح الله نیک فر لیالستانی که از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای عضویت در ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات معرفی شده بودند، منوچهر جمالی سوسفی را با ۱۳۱ رأی موافق و ذبیح الله نیکفر لیالستانی را با ۱۲۶ رأی موافق از مجموع ۱۴۷ رأی ماخوذه به عنوان اعضای ناظر در ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات انتخاب کردند.

نام:
ایمیل:
* نظر: