اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۳
کد خبر: ۱۰۸۴۹
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۸ - ۰۹ آبان ۱۳۹۷ - 31 October 2018
عضو کمیسیون کشاورزی:
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: باعرضه خرما در بورس دست دلالان کوتاه و وضعیت کشاورزان بهتر می‌شود زیرا به قیمت واقعی خرما می‌رسیم و تمامی کشورهای دنیا امکان خرید خرمای ایرانی را پیدا می‌کنند.

عرضه خرما در بورس کالا دست دلالان را کوتاه می‌کنده گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس از خانه ملت، حبیب‌الله نیکزادی پنا عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص وضعیت برداشت خرما و صادرات این محصول، اظهار داشت: برداشت خرما در اواخر شهریورماه به پایان می‌رسد، وضعیت برداشت خرما بهتر از سال‌های گذشته بوده اما با چشم‌انداز قیمت خرما فاصله‌داریم و برای رسیدن به آن نیازمند تلاش بیشتر هستیم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه در تلاش هستیم تا وضعیت بسته‌بندی و درجه‌بندی بهتر از گذشته شود، گفت: باغداران و تجار در حال ارتقاء وضعیت بسته‌بندی محصول خرما هستند، باید سردخانه‌های غیراستاندارد را استاندارسازی کنیم.

خرما باید در بورس کالای کشاورزی عرضه شود

نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید به سمت‌وسوی عرضه خرما در بورس کالای محصولات کشاورزی حرکت کنیم، ادامه داد: باعرضه خرما در بورس دست دلالان کوتاه و وضعیت کشاورزان بهتر می‌شود زیرا به قیمت واقعی خرما می‌رسیم و تمامی کشورهای دنیا امکان خرید خرمای ایرانی را پیدا می‌کنند.

خریداران به دنبال واسطه برای خرید خرمای کشاورزان

وی با تأکید بر اینکه عرضه خرما در بورس کالای کشاورزی به نفع مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است و از سوی دیگر تجار داخلی می‌توانند کالای خریداری‌شده خود را در بورس عرضه کنند، عنوان کرد: خرما بعد از 20 سال در این فصل در حال خریدوفروش است، درگذشته کشاورزان به دنبال این بودند تا دلالان محصول آن‌ها را خریداری کند اما در حال حاضر خریداران واسطه پیدا می‌کنند تا خرما را از باغداران خریداری کنند، این موضوع چشم‌انداز خوبی را پیش روی تولیدکنندگان خرما قرار می‌دهد.

خرمای درجه‌دو ایرانی به هند و افغانستان صادر می‌شود

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه خرمای درجه‌دو ایرانی در حال صادر شدن به کشورهای مانند افغانستان و هند است، تصریح کرد: وضعیت صادرات خرمای کشور روند صعودی را طی می‌کند، سال گذشته حدود 40 هزار تن خرما صادر شد پیش‌بینی می‌کنیم که میزان صادرات در سال جاری افزایش پیدا کند.

فرهنگ استفاده از خرما در جامعه ایرانی شکل نگرفته است

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه خرمای درجه‌یک ایرانی کم‌نظیر است و صادرات آن منفعتی ندارد، ادامه داد: فرهنگ استفاده از خرما علی‌رغم اینکه غذای کاملی محسوب می‌شود در جامعه ایرانی به‌خوبی شکل نگرفته است، باید این محصول ارزشمند و کم‌نظیر را در سبد غذایی مردم قرار دهیم.

نیکزادی پناه در خصوص اینکه افزایش نرخ ارز بر روی قیمت خرما اثرگذار است یا خیر، اظهار داشت: افزایش نرخ ارز در قیمت خرما بی‌تأثیر نبود زیرا صادرات برای صادرکنندگان صرفه اقتصادی فراوانی دارد، صادرکنندگان با افزایش حجم صادرات خرما ارز بیشتری را وارد کشور می‌کنند.

نماینده بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس شورای اسلامی در پایان، خاطرنشان کرد: مردم و دولت باید در بخش تولید و صادرات خرما سرمایه‌گذاری بیشتری داشته و حساسیت بیشتری درزمینهٔ بسته‌بندی این محصول به خرج دهند.


نام:
ایمیل:
* نظر: