اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۶
کد خبر: ۱۰۵۵۹
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۴ - ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - 10 October 2018
معاون بهداشت وزارت بهداشت خبر داد:
معاون بهداشت وزارت بهداشت، از انتخاب ایران به عنوان رییس بعدی کنوانسیون کنترل دخانیات، خبر داد و گفت: در جریان برگزاری هشتمین کنفرانس اعضای کنوانسیون چارچوب کنترل دخانیات، ایران به عنوان رییس نهمین نشست اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات انتخاب شد.

انتخاب ایران به ریاست نهمین نشست کنوانسیون کنترل دخانیاتبه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس از وبدا، علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری هشتمین کنوانسیون کنترل دخانیات در ژنو، اظهار داشت: در این کنواسیون، بیش از ۱۸۰ کشور حضور داشتند و در مورد کنترل و کاهش مصرف دخانیات و مبارزه با قاچاق دخانیات، مباحثی مطرح شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با تاکید بر عضویت ایران در کنوانسیون کنترل دخانیات و نقش پررنگ ایران در این کنوانسیون، افزود: از ایران به دلیل تصویب اخذ مالیات برمواد دخانی و افزایش این مالیات قدردانی شد. از مجلس شورای اسلامی به دلیل تصویب قانون مالیات بر مواد دخانی تشکر می کنیم.

رییسی با بیان اینکه یکی از عوامل موثر در کاهش و کنترل مصرف مواد دخانی، وضع مالیات سنگین بر این مواد است، افزود: انتظار این است که اخذ مالیات بر مواد دخانی به حدی برسد که نقش بازدارنده در مصرف دخانیات داشته باشد.

معاون بهداشت، افزود: خوشبختانه وضع مالیات سنگین بر مواد دخانی تصویب شده و در بودجه سال ۹۷ نیز لحاظ شده است، به همین دلیل از ایران در کنوانسیون کنترل دخانیات در ژنو تقدیر شد.

وی با اشاره به پیشنهاد ایران مبنی بر منع مداخله شرکت های بزرگ تولیدکننده دخانیات در امور تبلیغات و اقدامات خیریه و بشردوستانه و استقبال بسیار زیاز کشورهای عضو کنوانسیون کنترل مواد دخانی از این پیشنهاد، گفت: اگر شرکت های بزرگ تولیدکننده مواد دخانی در این مساله دخالت کنند، کنترل و کاهش مصرف مواد از دست مسئولین سازمان جهانی بهداشت خارج می شود.

 رییسی در ادامه از انتخاب ایران به عنوان رییس بعدی کنوانسیون کنترل دخانیات، خبر داد و تصریح کرد: در جریان برگزاری هشتمین کنفرانس اعضای کنوانسیون چارچوب کنترل دخانیات، تصمیم گرفته شد که ایران ریاست نهمین نشست اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات را بر عهده گیرد.

وی با بیان اینکه ایران از ابتدا به عضویت این کنوانسیون در آمده و خصوصا در قالب گروه منطقه مدیترانه شرقی در فعالیت های آن مشارکت فعال داشته است، افزود: بر این اساس، ایران به مدت ۲ سال ریاست این نشست را عهده دار خواهد شد. همچنین نهمین کنوانسیون کنترل دخانیات در سال ۲۰۲۰ در هلند برگزار می شود.

معاون بهداشت همچنین با اشاره به تقدیر این کنواسیون از ایران در کنترل بیماری های غیر واگیر (NCD)، یادآور شد: کنترل و کاهش مصرف مواد دخانی از جمله فاکتورهای مهم در کنترل بیماری های غیر واگیر است .


نام:
ایمیل:
* نظر: