اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۴
کد خبر: ۱۰۵۵۲
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۲ - ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - 10 October 2018
میزان صادرات برق کشور در پیک تابستان امسال کمتر از 100 میلیون کیلووات ساعت ماهیانه و آن هم مربوط به زمانی بوده است که خاموشی در شبکه نداشته‌ایم.

کاهش 700 میلیون کیلووات ساعت صادرات برق در زمان پیک تابستانبه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس از پاون، کاهش بی‌سابقه بارندگی‌های سال آبی 96-97 و استمرار خشکسالی در کشور موجب شد تا با پایین آمدن ارتفاع آب در مخازن سدهای دارای نیروگاه برق‌آبی بخش اعظمی از توان تولید برق این واحدها برای پیک سال 97 از دست برود و کشور با کسری چهار هزار مگاواتی تولید برق روبه‌رو شود.

ادامه این وضعیت صادرات برق کشور را نیز تحت تاثیر قرار داد، به طوری که پیش از شروع پیک تابستان 97 میزان صادرات ماهیانه برق به کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق و همچنین کشورهای آذربایجان و ارمنستان حدود 810 میلیون کیلووات ساعت بوده است که این رقم در پیک مصرف تابستان سال جاری به پایین‌ترین میزان خود رسید.

براساس ارزیابی صورت گرفته میزان صادرات برق کشور در پیک تابستان امسال کمتر از 100 میلیون کیلووات ساعت ماهیانه و آن هم مربوط به زمانی است که خاموشی در شبکه نداشته‌ایم. به طوری که در بازه زمانی 10 تیرماه تا پایان مردادماه سال جاری صادرات برق به کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان تقریبا به طور کامل متوقف و به ساعات غیر پیک محدود شد و از طرفی صادرات برق به کشورهای آذربایجان و ارمنستان به طور کامل متوقف شد. پس از گذر از پیک تابستان 97 وضعیت صادرات برق به شرایط معمول قبل از پیک برگردانده شد.

در زمینه واردات برق نیز پیش از پیک تابستان 97 واردات برق از کشورهای ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان حدود 300 میلیون کیلووات ساعت ماهیانه بوده است که به دلیل افزایش مصرف برق در کشورهای وارد کننده این رقم در مقطع زمانی یاد شده تا حدود 200 میلیون کیلووات ساعت کاهش پیدا کرده بود که پس از گذر اوج مصرف تابستان، شرایط واردات نیز به روال قبل از پیک بازگشته است.


نام:
ایمیل:
* نظر: