اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۰
کد خبر: ۱۰۵۳۵
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۳ - ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - 09 October 2018
وزیر نیرو عنوان کرد:
وزیر نیرو با اشاره به اینکه ظرفیت نصب شده انرژی‌های تجدیدپذیر کشور به حدود 650 مگاوات رسیده است: با توجه به قراردادهای منعقدشده درصددیم تا تابستان سال آینده حدود ۵00 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر جدید نیز به بهره‌‏برداری برسد.

بهره‌برداری از 500 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر جدید تا پیک 98به گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس از پاون، رضا اردکانیان وزیر نیرو در مراسم افتتاحیه سومین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران با بیان این مطلب افزود: در سال‌های اخیر با رشد روزافزون تقاضای انرژی، گرایش به سمت استفاده بیشتر از منابع انرژی تجدیدپذیر به دلیل کاهش در هزینه آن‌ها افزایش یافته و انرژی‌های تجدیدپذیر به عنوان اولویت مهمی در سیاست گذاری‌های کلان اغلب کشورهای جهان جایگاه مهمی پیدا کرده است.

وی ادامه داد: با نگاهی اجمالی به بهای انواع انرژی می‌توان پیش‌بینی کرد که در دهه‌های آینده با کاهش منابع سوخت‌های فسیلی و افزایش چشمگیر ارزش آن‌ها به طور همزمان و از سوی دیگر کاهش هزینه‌های تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر، از منابع فسیلی عمدتا به عنوان مواد اولیه تولید سایر فرآورده‌ها استفاده گردیده و منابع انرژی تجدیدپذیر جایگزین مناسبی برای آن‌ها باشند.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه یکی از عمده‌ترین عوامل موثر در تولید انرژی برق از سوخت‌های فسیلی را بهای سوخت مصرفی آن ها دانست و افزود: به همین دلیل با افزایش بهای این حامل‌های انرژی، قیمت برق تولیدی نیز تا حد قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت.

اردکانیان تاکید کرد: در خوش بینانه‌ترین حالت و با فرض ثابت ماندن تقریبی قیمت سوخت‌های فسیلی و از سوی دیگر تجاری شدن فناوری‌های تجدیدپذیر و در پی آن، کاهش تدریجی بهای انرژی‌های تجدیدپذیر و افزایش بازده و بهره‌وری آن‌ها، بهای برق تولیدی از منابع فسیلی و تجدیدپذیر با هم برابر شده است.

وی تصریح کرد: با نگاهی اجمالی به آمارهای جهانی انرژی در سال 2017 میلادی متوجه می‌شویم که رکوردهای جدیدی در افزایش ظرفیت برق تجدیدپذیر نصب شده به ثبت رسیده است. در این سال با نصب 159 گیگاوات، مجموع ظرفیت نصب‌شده با احتساب برق‌آبی بزرگ به حدود دو هزار و 195 گیگاوات و سرمایه‌گذاری جدید در حوزه سوخت (سوخت‌های زيستي) و توليد برق از منابع تجدیدپذیر در سال 2017 ميلادي نیز به 297.8 میلیارد دلار و با احتساب برق‌آبی بزرگ به 319.8 میلیارد دلار رسیده است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در سال 2017 ميلادي سرمایه‌گذاری‌هاي جدیدي در حوزه توليد برق از منابع تجدیدپذیر صورت گرفته است، اظهار کرد: براساس ارزیابی صورت گرفته بيش از 50 گيگاوات به ظرفیت بادی اضافه‌شده و به ظرفيت كلي 539 گیگاوات رسیده است كه رشد 11 درصدی را با خود به همراه داشته است. همچنین ظرفیت اضافه‌شده سیستم‌های فتوولتائیک در سراسر جهان به ميزان 98 گیگاوات رسیده كه با افزایش 33 درصدی به 402 گیگاوات تا انتهای سال 2017 ميلادي رسیده است.

اردکانیان ادامه داد: بر‌اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در سناریوي نقشه راه انرژی‌های تجدیدپذیر که از سوي آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر(آیرینا) ارائه شده است، سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در سبد انرژی دنیا تا سال ۲۰۳۰ ميلادي تقریباً دو برابر مي‌شود (36 درصد از کل انرژی مصرفی دنیا) که این مسئله موجب مي‌گردد تا تولید ناخالص داخلی در جهان بین 0.6 تا 1.1 درصد نسبت به حالت عادی افزایش یابد كه معادل ۷۰۶ میلیارد دلار تا 1.3 تریلیون دلار است.

وی خاطرنشان کرد: امروزه دنيا در مسیری حرکت می‌کند که برای جلوگيري از انتشار گازهای گلخانه‌ای، محدودیت‌هاي جدی براي كشورها وضع شده است. در اين راستا در سیاست‌های ابلاغی از سوي مقام معظم رهبري به موضوع تغییرات اقلیمي و ضرورت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به ‌صراحت تاکید شده است و از ديگر سوي برنامه اقتصاد کم‌کربن به‌عنوان پیوست برنامه ششم توسعه در دولت به تصویب رسیده و متعاقب آن تمامی سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرايي برنامه‌های خود را در این زمینه ارائه داده‌اند.

وزیر نیرو تاکید کرد: کاملاً روشن است که در این زمینه باید از ظرفیت همکاری‌های بین‌المللی و پتانسیل‌های موجود در كشورها به‌خوبی بهره برده و به همين جهت، وزارت نيرو همواره تلاش جدی خود را معطوف به گسترش همکاری‌های بین‌المللی برای تحقق اهداف موردنظر ازجمله عضویت در آژانس آیرینا، اکو و ... کرده است.

اردکانیان تصریح کرد: این تعاملات چه در سطح دوجانبه با برخی کشورها و چه در سطح سازمان‌های منطقه‌ای و جهانی، چشم‌انداز بهتری برای نیل به اهداف توسعه‌ای انرژی‌های تجدید پذیر ایجاد کرده و شبکه‌ای از عوامل مؤثر واجد توانمندی‌های فنی و سیاست‌گذاری در راستای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر فراهم آورده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ايران داراي پتانسيل فراوان انرژي‌هاي تجديدپذير بادی، خورشيدی، زيست‌توده و زمين‌گرمايي است، بیان کرد: براساس مطالعات انجام‌شده مقدار پتانسیل فنی انرژی بادی در ايران بیش از 140 هزار مگاوات برآورد شده که از این میزان بیش از 30 هزار مگاوات به‌ صورت عملی برآورد می‌گردد.

وزیر نیرو ادامه داد: برآوردهای اولیه در حوزه انرژی خورشیدی نیز نشان‌دهنده آن است که در مساحتی بیش از دو هزار کیلومترمربع، امکان نصب بیش از 60 هزار مگاوات نیروگاه حرارتی خورشیدی در کشور وجود دارد.

اردکانیان تصریح کرد: براساس مطالعات اکتشافی انجام‌شده در حوزه انرژی زمین‌گرمایی، ايران دارای 15 منطقه مستعد زمین‌گرمایی است که فقط در یکی از این مناطق که در مشکین‌شهر است، ظرفیت مخزن در حدود 250 مگاوات الکتریکی و هزار و 250 مگاوات حرارتی تخمین زده می‌شود.

وی تاکید کرد: پتانسیل سنجی اولیه تئوری صورت گرفته برای شهرهای بالای 250 هزار نفر از منابع زباله نشان مي‌دهد كه بيش از هزار مگاوات ظرفیت انرژی زیست‌توده در کشور وجود دارد.

وزیر نیرو ادامه داد: با توجه به پتانسیل بالای ایران در تمامی حوزه‌ها و از سوي ديگر تعرفه‌‌هاي جذاب خريد تضميني برق توليدي از نيروگاه‌هاي تجديدپذير، سرمایه‌گذاری در تمامی زمینه‌های یادشده از جذابيت بسيار زيادي براي سرمایه‌گذاران بخش خصوصي برخوردار است.

اردکانیان با تاکید بر اینکه در راستای دستیابی به توسعه پایدار اقدامات مهمی در توسعه منابع انرژی تجدیدپذیر انجام شده است، عنوان کرد: براین اساس شاهد رویداد مهمی درزمینهٔ خريد تضميني برق توليدي از منابع انرژي تجدیدپذیر از بخش خصوصي در کشورمان بوده‌ایم كه بر اساس آن، در نظام تعرفه‌ای جدید برخلاف گذشته برق توليدي از منابع مختلف تجدیدپذیر با قیمت‌های متفاوتی خریداری می‌شود که به‌این‌ترتیب تعادلی در این عرصه ایجاد شده است تا سرمایه‌گذاران با اطمینان خاطر و پذیرفتن ریسک کمتر به اين حوزه ورود کرده و به فعالیت بپردازند.

وی ادامه داد: براین اساس و با متعادل‌تر شدن قیمت‌هاي پيشنهادي، در اردیبهشت‌ماه 1395 تعرفه‌های جدیدی از سوي وزارت نيرو اعلام گرديد و این مسئله به اطمینان بیشتر برای خرید برق از تولیدکنندگان و متضرر نشدن شبکه برق سراسري و دولت انجامید.

وزیر نیرو یادآور شد: در راستای توسعه هر چه بیشتر این صنعت، دستورالعمل حمایت از بومی‌سازی فناوری نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک در مردادماه سال جاري ابلاغ شده است که بر اساس این دستورالعمل که در اجرای تبصره ذیل ماده ۶ آیین‌نامه اجرایی ماده ۶۱ "قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی" ابلاغ‌ شده است، نیروگاه‌های تجدیدپذیری که از تجهیزات بومی‌سازی شده استفاده نمایند از ضریب تشویق در نرخ خرید تضمینی برق برخوردار می‌شوند و متناسب با میزان بومی‌سازی فناوری، نرخ خرید برق این نیروگاه‌ها تا ميزان 30 درصد نسبت به نرخ‌هاي پایه افزایش خواهد یافت.

اردکانیان در تکمیل این بخش از سخنان خود گفت: در این راستا مقرر گردیده تا به ‌منظور حمایت از سرمایه‌گذاری در بومی‌سازی، سازمان ساتبا با شرکت‌هایی که برنامه فنی و اجرایی مناسب برای توسعه دانش فنی و ساخت داخل تجهیزات داشته و گواهی مربوطه را اخذ کرده باشند، قرارداد بلندمدت خرید برق منعقد نمایند. مزیت این روش، ایجاد اطمینان از وجود بازار فروش محصول آن‌ها می‌باشد. بدین ترتیب پژوهشگران، شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید‌کنندگان، انگیزه سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه و تکمیل چرخه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر خواهد داشت.

وی ادامه داد: مکانیسم خرید تضمینی برق تولیدی از منابع تجديدپذير ازجمله مشوق‌هایی است که وزارت نیرو فراهم کرده است تا با فعالیت هر چه بیشتر سرمایه‌گذاران بخش خصوصی عرصه انرژی‌های تجدیدپذیر را اقتصادی نماید. از دیگر اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه پایدار می‌توان به بند "د" تبصره 6 قانون بودجه سال 97 اشاره کرد که در آن "عوارض موضوع ماده (۵) قانون حمايت از صنعت برق كشور مصوب به ميزان هشت درصد مبلغ برق مصرفي در سقف 12800 ميليارد ريال تعيين گردید.

وزیر نیرو یادآور شد: از دیگر اقدامات صورت گرفته برای برطرف کردن نگرانی‌های بخش خصوصی ابلاغ "مصوبه تعیین شرایط صادرات برق تجدیدپذیر و پاک غیردولتی به خارج از کشور" بوده است که هدف این مصوبه، حمایت و تشویق سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای تولید برق خورشیدی و بادی از دشت‌های وسیع کشور و صادرات آن به کشورهای همسایه می‌باشد.

اردکانیان تصریح کرد: در این فرایند سرمایه‌گذاران این امکان را خواهند داشت که مستقیماً قرارداد خود را برای فروش برق با همسایگان ایران منعقد کرده و دراین‌بین وزارت نیرو نقش تسهیل گری داشته و صرفاً هزینه ترانزیت برق از سرمایه‌گذاران اخذ خواهد شد. در این راستا سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) ظرف مدت یک هفته پروانه احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر با هدف صادرات برق را برای متقاضیان صادر می‌نماید.

وی تاکید کرد: نتیجه این سیاست‌های تشویقی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور، استقبال شرکت‌های متعدد داخلي و خارجی جهت سرمایه‌گذاری در این حوزه بوده است. در طي اين مدت‌زمان، وزارت نيرو به‌عنوان متولي امر خريد تضميني برق شاهد مراجعات فراوان شرکت‌ها و نهادهای مختلفی از نقاط مختلف كشور و شركت‌هايي از خارج از كشور بوده است.

 اشتغال‌زایی تجدیدپذیرها روندی رو به رشد داشته است

وزیر نیرو گفت: درمجموع میزان ظرفیت نصب‌شده در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر تا انتهای شهریورماه سال جاری به 6۵۰ مگاوات رسیده است كه اين ظرفيت مشتمل بر 65 واحد نيروگاهي در مقياس مگاواتي و بيش از دو هزار واحد نيروگاهي خانگي مي‌باشد.

اردکانیان خاطرنشان کرد: با توجه به قراردادهای منعقدشده و پیگیری‌های صورت گرفته، درصدد هستيم كه تا تابستان سال 98 حدود ۵00 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر جدید نیز به بهره‏‌برداری برسد.

وی ادامه داد: با توجه به اهداف مندرج در برنامه ششم توسعه مبنی بر افزایش سهم پنج درصدی ظرفیت مولدهای تجدیدپذیر تا پایان برنامه که رسیدن به ظرفیت پنج هزار مگاوات مولد تجدیدپذیر در کشور نصب گردد که با افزایش این میزان ظرفیت، بالطبع تعداد مشاغل ایجاد شده نیز افزایش خواهد یافت. در سال‌های اخیر میزان اشتغالزایی در حوزه تجدیدپذیرها روندی رو به رشد داشته است.

 

سالانه 15 درصد مصرف آب شیرین دنیا صرف تولید انرژی می‌شود

وزیر نیرو افزود: در حال حاضر تولید انرژی سالانه حدود 15 مصرف آب شیرین در دنیا را به خود اختصاص می‌دهد که از این مقدار تقریباً 11 درصد به منابع بازنمی‌گردد و نیروگاه‌های برق‌آبی، هسته‌ای و حرارتی بیشترین میزان مصرف آب را دارا هستند.

اردکانیان گفت: مطالعات جهاني نشان داده كه كشورهايي كه دارای سهم قابل‌توجهی از انرژی‌های تجدیدپذیر در سبد انرژي خود هستند، مي‌توانند به‌طور متفاوتی از سیستم‌های متکی بر سوخت‌های فسیلی بر منابع آب تأثیر بگذارند. اين درحالی‌که انرژی‌های بادی و خورشیدی به هیچ آبی نیاز ندارند و میزان مصرف آب در چرخه عمر این نیروگاه‌ها حداقل است که این موجب می‌شود با توسعه این فناوری‌ها روند مصرف آب کاهش یابد.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی‌های جهانی در مورد اثرات توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر بر مصرف آب در بخش انرژی حاکی از آن است که سیستم‌های انرژی که در آن‌ها فناوری‌های تجدیدپذیر غالب هستند، در مقایسه با سیستم‌های متداول به ميزان آب کمتری برای تولید برق نیاز دارند. استخراج سوخت‌های فسیلی به آب تصفیه‌شده بيشتري نیاز دارد و به تقاضاي بيشتر جهت شیرین‌سازی آب منجر می‌شود اما توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند منجر به کاهش آب مصرفی و استحصال‌شده گردد.

نام:
ایمیل:
* نظر: