اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۱
کد خبر: ۱۰۴۹۸
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۱ - ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - 07 October 2018
محسن هاشمی :
رییس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: در ادبیات مدیریت شهری وبرنامه ریزی شهری باید در کنار توجه به آسیب های اجتماعی به رفع نیازهای عمومی هم بیاندیشیم .

توسعه ناموزون، بی‌رویه و مخرب، علت اصلی معضلات تهران است

به گزارش عصرپرس، محسن هاشمی در ابتدای نود و دومین جلسه شورا با اشاره به گرامیداشت روز تهران گفت: فرارسیدن روز تهران روزپایتخت را گرامی می داریم، کلانشهر امروز تهران با دهها معضل و مساله، شباهت چندانی به تهران خوش آب وهوا که نیم قرن پیش ، یکی از زیست پذیر ترین شهرهای کشور ومنطقه به حساب می آمد ، ندارد.

هاشمی افزود:  در این شرایط که کمیسیون های تخصصی شورا در حال بررسی برنامه سوم توسعه شهری هستند، بایست به این نکته توجه داشت که توسعه ناموزون ، بی رویه و مخرب، علت اصلی معضلات امروز تهران است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: گسترش افقی و عمودی تهران که هم به لحاظ حاشیه نشینی و هم از منظر شهر فروشی و افزایش ارتفاع بدون ضابطه ، رخ داده است موجب پیامدهای نظیر ترافیک، آلودگی هوا، فقدان زیرساختها واستانداردهای حداقلی زندگی، تخریب محیط زیست ، کاهش امنیت و دهها نوع از آسیبهای اجتماعی گردیده است.

هاشمی خاطر نشان ساخت: البته باید توجه داشت که برای برنامه ریزی در جهت توسعه پایدار و متوازن، نباید بر منظر آسیب شناسی تمرکز داشت ،چرا که توقف و تمرکز بر آسیب ها ممکن است ما را از وظیفه و جهت گیری اصلی یعنی توسعه پایدار ، متوازن و متناسب باز دارد.

وی افزود: به نظر می رسد یکی از کمبودهای برنامه سوم توسعه شهری که بایست توسط کمیسیون های تخصصی جبران گردد نیز ، تمرکز در حوزه آسیبها و عدم توجه کافی به فرایند توسعه است.

هاشمی گفت: بطور نمونه در حوزه اجتماعی، ما اگرچه با آسیبهای اجتماعی مواجه هستیم، اما این آسیبها متوجه بخشی از جامعه است و اگر از شرایط اکثریت جامعه غفلت کنیم و عمده تمرکز، توجه و منابع خود را صرف آسیبها کنیم ، شاهد گسترش آسیبها خواهیم بود، به نظر می رسد بایست در ادبیات مدیریت شهری وبرنامه ریزی شهری ، بیش از آنکه به آسیبها توجه کنیم به نیازهای عمومی بیاندیشیم.

وی یادآور شد:  یک فرد معتاد یا کارتن خواب و بزهکار، اگرچه یک آسیب دیده است اما خانواده واطرافیانی دارد که در معرض ریزش به سوی آسیبهای اجتماعی هستند و اگر به نیازها وشرایط آنها و همه اقشار جامعه توجه نشود، بجای حل آسیبهای اجتماعی، شاهد افزایش پر شیب این معضلات خواهیم بود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران سپس با ارایه پیشنهادی گفت: پیشنهاد می کنم که کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا، بحث وضعیت اجتماعی، ونیازمندی های فرهنگی اجتماعی شهروندان را در برنامه سوم تقویت کند و در کنار آن بحث آسیبهای اجتماعی بویژه با رویکرد حمایت  از نیروهای مدنی و فعالیتهای داوطلبانه در جهت ترمیم آسیبهای اجتماعی برنامه ریزی شود.

وی ادامه داد: یا در حوزه حمل ونقل ، معضل اصلی شهروندان تهرانی و اولویت نخست آنها برای تحول در مدیریت شهری، مساله ترافیک است که خود منبع آلاینده ها و تخریب زیست شهری و تهدید سلامت شهروندان است، اما اگر ما با نگاه تمرکز بر آسیبها یعنی حل گره های ترافیکی به این موضوع نگاه کنیم، نتیجه ای بهتری از وضعیت امروز ترافیک تهران در انتظار ما نخواهد بود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: با منابعی که در دهه گذشته صرف بازکردن گره های ترافیکی آنهم عمدتا در شمال تهران شده است، می توانستیم سیستم حمل ونقل عمومی تهران را که تنها راه حل پایدار ، سبز و ارزان قیمت ترافیک تهران است را تجهیز کنیم اما اکنون با این  گره های ترافیکی باز شده نیز ترافیک تهران کلافی سردرگم است که هر روز برابعاد آن اضافه می شود.

وی افزود:  بطور کلی مانیازمند پاراداریم شیفت و تغییر رویکرد بنیادین در حوزه برنامه ریزی از نگاه منفعلانه و آسیب شناسانه به نگاه فعال و توسعه محور هستیم وبدون رویکردی جامع به توسعه نمی توانیم بصورت اصولی ودراز مدت ، معضلات ومسایل شهر را حل کنیم.

محسن هاشمی خاطر نشان ساخت: تهران شهری گمشده است و شهروندان تهرانی با آرای معنادار خود در سال گذشته، از ما بازگرداندن شهر دوست داشتنی و زیست پذیر خود را خواسته اند و وظیفه سنگین و دشواری را بعهده مدیریت شهری گذاشته اند که انجام آن جز با تعامل و همراهی همه دستگاههای مسئول در قوای سه گانه ونهادهای موثر در نظام ممکن نیست و امیدواریم که با سعی جمعی همه مسئولان تهران بتواند در مسیر تبدیل شدن به شهر زندگی قرار گیرد.

 

 


نام:
ایمیل:
* نظر: