اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸
کد خبر: ۱۰۱۴۶
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۰ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - 11 September 2018
جهانگیری:
معاون اول رئیس جمهوربا بیان اینکه بخش خصوصی موتور محرک اقتصاد ایران است، تاکید کرد: باید قوانینی در کشور ایجاد شود که بخش خصوصی میدان‌دار شود.

بخش خصوصی موتور محرک اقتصاد ایران است

به گزارش خبرنگار سرویس اقتصادی عصرپرس، اسحاق جهانگیری صبح امروز در مراسم امضای قراردادهای مشارکت بخش خصوصی در حوزه صنعت آب و فاضلاب  در وزارت نیرو، با بیان اینکه شرایط کشور خاص، خطیر و دشوار است، اظهار کرد: معنای شرایط خطیر این نیست که همه عوامل تهدید هستند. شرایط دشوار است اما از دل شرایط دشوار، فرصت‌های زیاد و تحولات بزرگی به وجود می‌آید. مهم این است که عزم و اراده مدیریت بر این باشد که شرایط دشوار در کوتاه‌ترین زمان طی شود.

وی ادامه داد: مهم ترین موضوع در این شرایط عزم و اراده مدیریت است که باید این شرایط دشوار با عملکرد جهادی و همدلی همه مدیران در شرایط کوتاه طی شود و از آن عبور کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه آمریکایی ها در نهایت بی قانونی و بی‌اعتنایی به همه مقررات بین‌المللی از برجام خروج کردند، گفت: آنها با بهانه های واهی از این توافقنامه عقب کشیدند و تحریم های جدیدی را برای کشور و ملت ایران وضع کردند که دشمن بداند با کمک مردم ایران، فعالان اقتصادی و مدیران توانمند به‌زودی از این شرایط خواهیم گذشت و آنها نتیجه‌ای از این تحریم ها نخواهند برد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اگر چه تحریم ها نقش موثری در وضعیت بد اقتصادی کشور داشته است، عنوان کرد: انتظار ملت از مسئولین این است که همه دستگاه های حاکمیتی به نحوی تدبیر کنند تا حداقل فشارهای اقتصادی بر آنها وارد شود و دلشان قرص باشد که از داخل مشکلی وجود ندارد.

کشور نیازمند مدیران جهادی است

وی با قبول ضعف‌ها و اشکالاتی به‌وجود آمده در دولت و تصریح در اصلاح آنها، تاکید کرد: بایستی هر چه سریع‌تر مدیران بی‌انگیزه که اهل ریسک‌پذیری نبوده و فقط به فکر منافع خودشان در این شرایط هستند، کنار گذاشته شوند و هم‌اکنون کشور نیازمند مدیران جهادی است.

جهانگیری اضافه کرد: در شرایطی که مردم ایران در فشار اقتصادی هستند، درست نیست که ما به‌دنبال تامین منافع خود و رانت خواری باشیم.

دولت به تنهایی نمی تواند از چالش کم آبی عبور کند

معاون اول رئیس جمهوری از کمبود آب به عنوان ابرچالش کشور یاد کرد و گفت: آب به عنوان مهم‌ترین مسئله زندگی فردی و اجتماعی ما است که مولفه های مختلفی دارد و حیات یک کشور و ملت وابسته به آن است.

این مقام مسئول در دولت با بیان اینکه امروز کم آبی تبدیل شده به یک مسئله حیاتی و مهم کشور تبدیل شده است، تصریح کرد: این مهم باید با دقت و توجه بیشتری بررسی شود و بدانید که دولت به تنهایی نمی تواند از چالش کم آبی عبور کند و بایستی همگان اعم از مردم عزیزمان و دستگاه ها به صحنه بیایند تا مسئله آب حل شود و در آینده با تهدید بی‌آبی روبرو نشویم.

وی به توانمندی های مدیران صنعت آب و برق کشور اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی های کلان برای حل بحران کم‌آبی توسط وزارت نیرو انجام شده است.

جهانگیری درباره ایام تابستان و پیک بار گفت: وزارت نیرو شایستگی های خوبی را در این ایام از خود نشان داد و با همکاری مردم و دستگاه های دولتی توانست در مصرف برق کاهش را ایجاد کند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه امسال در تابستان بدترین روزها را نسبت به 50 سال اخیر در بخش آب سپری کردیم، گفت: برخی استان های ما با شرایط بسیار سختی مواجه بودند و متاسفانه کم بارشی باعث شد تا این شرایط نابسامان برای ملت رخ دهد.

تقدیر از همدلی و همراهی مردم در صرفه‌جویی آب

وی از همدلی و همراهی مردم در صرفه‌جویی آب تشکر و قدردانی کرد و گفت: از هم‌اکنون برای سال آینده برنامه‌ریزی‌ها بایستی انجام شود تا دیگر مردم عزیزمان زیر بار این فشارها نباشند؛ البته باید در نظر داشت شرایط سال آتی بستگی به بارش ها نیز خواهد داشت.

بخش خصوصی موتور حرکت دهنده اقتصاد آینده ایران است

جهانگیری با اشاره به اینکه بخش خصوصی موتور حرکت دهنده اقتصاد آینده ایران است، بیان داشت: باید مقرراتی وضع شود که بخش خصوصی با خیال راحت وارد عرصه اقتصادی شود و هیچ منعی برای ورود و سرمایه‌گذاری در این بخش وجود نداشته باشد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه برخی با نام  بخش خصوصی فقط به‌دنبال رانت خواری و سوءاستفاده هستند، گفت: این دسته جماعت باید از این بخش خروج کنند و بدانید که مبارزه با فساد قطعاً تضمین کننده کار اجرایی بخش خصوصی است.

باید میدان رقابت برای بخش خصوصی باز باشد

وی افزود: البته در این مبارزه باید دقت شود که نباید تن بخش خصوصی بلرزد و باید میدان رقابت برای آنها باز باشد و این بخش بداند که در این شرایط دشوار، دولت از آنها حمایت جدی خواهد داشت.

جهانگیری با بیان اینکه بزرگ شدن دولت مانع توسعه کشور است، بیان داشت: بایستی کوچک سازی دولت انجام و طرح ها و پروژه ها به بخش خصوصی هر چه سریعتر واگذار شود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: برابر اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور وزارت نیرو موفق ترین وزارتخانه در واگذاری طرح ها به بخش خصوصی بوده که متاسفانه غیر از این وزارتخانه تاکنون هیچ دستگاه دیگری نسبت به واگذاری اقدام نکرده است.

وی تصریح کرد: امسال باید عزم جدی در واگذاری طرح ها داشته باشیم و در جلسات سران قوا نیز این موضوع تاکید بسیار شده است که بازار سرمایه هر چه سریعتر در کشور فعال شود و حتی نیروهای مسلح برابر دستور مقام معظم رهبری نیز باید به این امر اهتمام جدی داشته باشند.

جهانگیری با اشاره به مصوبه سران قوا و اینکه بایستی بخش خصوصی انگیزه کامل برای ورود به اقتصاد کشور را داشته باشد، گفت: بایستی توجیه اقتصادی طرح ها انجام شود و سرمایه گذار بداند این طرح ها برای آنها سودآوری دارد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه سازمان برنامه و بودجه کشور بایستی این مهم را به جد پیگیری کند و سازمان صدا و سیما در اطلاع‌رسانی واگذاری این طرح ها نقش داشته باشد، گفت: با اجرای این کار قطعاً اشتغال سامان می‌یابد و توسعه اقتصادی در کشور اتفاق خواهد افتاد.

تهاتر بدهی پیمانکاران به دولت

وی به طلب پیمانکاران اشاره کرد و عنوان داشت: پیمانکاری که از دولت طلبکار و به بانک بدهکار است می تواند نسبت به تهاتر اقدام کند و این تهاتر نیز بایستی توسط دستگاه های دولتی انجام شود تا آنها زودتر به مطالبات خود برسند.

به گزارش عصرپرس، وزارت نیرو در اجرای تبصره 19 قانون بودجه سال جاری، 46 پروژه بزرگ آب و برق کشور به ارزش 243 هزار میلیارد ریال برای مشارکت بخش خصوصی معرفی کرد.

،

 خبرنگار: پروین مرادی

نام:
ایمیل:
* نظر: