اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۶
کد خبر: ۱۰۱۰۳
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۰ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - 08 September 2018
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مسیر بازتولید کتاب را باید فعال تر کنیم تا کتابخوانی را بیشتر ترویج دهیم.

مسیر بازتولید کتاب را باید فعال‌تر کنیمبه گزارش سرویس سیاسی عصرپرس از به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی پیش از ظهر امروز در آیین پایانی هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی که در موسسه فرهنگی و هنری شهدای هفتم تیر برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: هشتمین دوره از مسابقات کتابخوانی رضوی می تواند نمادی برای نقطه عطف این حرکت باشد.

وی ادامه داد: محور و کانون توسعه اجتماعی کشورها و ملت ها توسعه فرهنگی است. و محور و کانون توسعه فرهنگی، نشر و کتاب است و کانون توسعه نشر و کتاب نیز توسعه کتابخوانی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: اگر این سه گزاره مورد توجه قرار بگیرد توسعه همه جانبه ملت ها و کشورها ایجاد می شود.

وی گفت: با این نگاه، توسعه کتابخوانی به برنامه مستمر و پیوسته نیاز دارد و می توان در کنار آن فرصت های خاص را به کمک بطلبد.

صالحی تصریح کرد: می توان فرصت های خاص را برای ترویج کتابخوانی ایجاد کرد که می تواند بسیار متنوع باشد و در مناسبت های مختلف از جمله عید نوروز و جشنواره رضوی نمود پیدا کند.

وی ادامه داد: با همکاری بنیاد امام رضا (ع) اتفاقات مختلفی در این زمینه در حال رخ دادن است که مسابقات کتابخوانی رضوی یکی از این اتفاقات مناسب است. امام رضا (ع)  برای ما ایرانیان از زمانی که به این سرزمین پا نهادند برکت های بسیاری داشته و دارند و مرقد ایشان به عنوان ملجاء همه ایرانیان است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم افزود: از طریق مسابقات کتابخوانی رضوی صدها هزار نفر به سوی امام رضا (ع) معطوف می شوند. امسال ۸۵۰ هزار نفر در این مسابقات حضور پیدا کرده اند و حرکت های رو به جلویی در این مسیر اتفاق افتاده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر بازتولید کتاب ادامه داد: اتفاقات خوبی که در این زمینه افتاده می تواند به بازتولید کتاب کمک کند. اگر کتابخوان را در فرایند تولید مجدد کتاب قرار دهیم بخش زیادی از ترویج کتابخوانی اتقاق می افتد.

صالحی تصریح کرد: کتابخوان باید حس کند که یک مولد فعال است که با خواندن کتاب در یک فراگیری فعال آن را به حیطه های دیگر مانند نقاشی، شعر و ... تبدیل می کند. بنابراین باید مسیر بازتولید کتاب را فعال تر کنیم تا کتابخوانی را ترویج دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بر نقش فضای مجازی در ترویج کتابخوانی تاکید کرد و گفت: فضای مجازی در این زمینه فرصت محسوب می شود. حتما بسترهای خلاقیت انسانی باید به کمک قوت ها بیایند و از آن به خوبی استفاده کنیم.

وی در عین حال تصریح کرد: اینکه چگونه کتاب در فضای مجازی و به درستی بارگذاری شود تا در یک فرایند پویش مجازی مسیر بازتولید خود را پیدا کند، مهم است. کتابخوانی را از طریق فضای مجازی می توان گسترش داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از حضور در آیین پایانی هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی با حضور در موزه یادمان شهدای هفتم تیر، یاد و خاطره این شهیدان را گرامی داشت.

 

 


نام:
ایمیل:
* نظر: