اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۶
کد خبر: ۱۰۰۸۶
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۹ - ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - 05 September 2018
نوبخت
رییس سازمان برنامه و بودجه از اختصاص 30 هزار میلیارد تومان بودجه برای اجرای برنامه ها و بسته های اقتصادی دولت خبرداد و گفت: به نظر می‌رسد نمایندگان هنوز نمی‌دانند که دولت پنج بسته و 12 برنامه را برای گذر از شرایط اقتصادی کشور تهیه کرد.

تهیه پنج بسته و 12 برنامه برای گذر از شرایط اقتصادی توسط دولت

به گزارش عصرپرس از خانه ملت، محمدباقر نوبخت در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 14 شهریور) مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح دوفوریت تأمین کالاهای اساسی گفت: امضای این طرح از سوی نمایندگان و موافقت با فوریت رسیدگی به آن نمادی از مردم دوستی مجلس است لذا از همه نمایندگان فهیم و مردم‌خواه مجلس تقدیر می‌کنم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: امروزه در شرایط ویژه هستیم و مطلع هستید برای گذر از این تکانه‌ای که به اقتصاد آن وارد و بخشی از آن را تحت تأثیر قرار داده به انجام اقداماتی فراتر از امور جاری نیاز است لذا رهبری تشکیل شورای عالی متشکل از سران سه قوه را ابلاغ کردند.

وی افزود: در شورای مذکور تشخیص داده شد که در چنین وضعیتی به جهت نابسامانی بازار ارز، افزایش قیمت‌ها را شاهدیم و باید روش‌هایی برای مردم و حتی فراتر از آن برای تولیدکنندگان و پیمانکاران جهت رفع نیازهای اساسی اتخاذ کنیم، سازمان برنامه و بودجه هم در این زمینه اقدامات تکلیفی را انجام داده است و گزارش آن را به مرکز پژوهش‌های مجلس، کمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس نیز ارسال کرده است.

نوبخت یادآور شد: علاوه بر برنامه ششم توسعه 12 برنامه‌ دیگر تهیه و 5 بسته جبرانی نیز برای این موضوع تهیه شده است. موضوع طرح تأمین کالاهای اساسی که همان توزیع کالاهای اساسی است نیاز به مداقه دارد از این رو عصر امروز نیز جلسه فوق‌العاده‌ای ستاد اقتصادی در دولت تشکیل و مسئله 5 بسته معیشتی را نهایی می‌کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: 13 میلیارد دلار از این مبالغ برای 25 قلم کالای اساسی از جمله دارو و کالاهای کشاورزی در نظر گرفته شده که معادل ریالی برای 25 قلم کالا، 17 هزار و 500 میلیارد تومان است و برای 5 دهک به طور ویژه 7 هزار و 500 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. 29 تا 30 هزار میلیارد تومان نیز برای برنامه‌ریزی مشخص شده است.

وی معتقد است مجلس باید از وی و سایر مسئولان دولتی دعوت به عمل آورد تا در جریان این برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات انجام گرفته قرار گیرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه تأکید کرد: طرح تأمین کالاهای اساسی به معنای واقعی یعنی یک تعداد کالاهای ترجیحی و ارزان‌تر در مغازه‌ها و فروشگاه‌های خاص توزیع شود که نتیجه این تصمیم هم شکل‌گیری صف‌های طولانی مقابل این فروشگاه‌ها می‌شود. علاوه بر اینکه صحنه زشتی در جامعه ایجاد می‌شود  حق افراد به دلایل جسمی و آبرویی در این صف‌ها قرار نمی‌گیرند ضایع می‌شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: