اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
کد خبر: ۱۰۰۰۸
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۹ - ۰۶ شهريور ۱۳۹۷ - 28 August 2018
معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد:
معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی گفت: پس از سه دهه فاصله از طرح جامع سرزمین با همکاری سازمان برنامه و بودجه با هدف تدوین سند آمایش توسعه کشور احیا می شود.

احیای طرح جامع سرزمین پس از سه دهه به گزارش خبرنگار سرویس اقتصادی عصرپرس،  محمد سعید ایزدی معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در نشست خبری به مناسبت هفته دولت، با اشاره به ارتقای جایگاه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به عنوان بالاترین مرجع سیاستگذاری در حوزه توسعه شهری تاکید کرد: تمرکز بر سیاستگذاری و طرح موضوعات کلیدی توسعه در این شورا و پرهیز از روزمره گی و توجه به بازآفرینی شهری باید توجه ویژه شود .

تهیه سیاست ده گانه ساماندهی کلان شهر تهران

ایزدی در ادامه با اشاره به سیاست های ده گانه ساماندهی کلان شهر تهران، گفت: در راستای ساماندهی پایتخت و ارائه راهکار های اجرایی برای ارتقای کیفیت زندگی در کلان شهر تهران سیاست ده گانه تهیه و در حال اجرا می باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی یکی از مسائل مهم شهرهای ایران را رودخانه های شهری دانست و گفت: این رودخانه ها معضلات زیادی داشته و در مواردی رودخانه را پوشاندند و روی آن ساخت و ساز انجام دادند که نمونه آن در تهران بود و رودخانه شهری را به بازار تبدیل کردند. به همین دلیل در شورای عالی شهرسازی مصوبه ای به تصویب رساندیم و قرار شد از این پس رودخانه های درون شهری حفظ شوند.

ایزدی از دیگر اقدامات شورای عالی شهرسازی و معماری را همکاری با حرفه مندان این حوزه برای رفع مشکلات آنها عنوان و اظهارکرد: یکی از مهمترین مشکلات فعالان حوزه معماری و شهرسازی مطالبات آنها از دولت در خصوص مشاوره های طرح ها بود که تا پایان سال ۹۶ کلیه دیون مهندسان مشاور را در حوزه وزارت راه و شهرسازی پرداخت کردیم و در حال مذاکره با سایر دستگاه ها هستیم تا آنها هم دیون خود به حرفه مندان مهندسی مشاور معماری و شهرسازی را پرداخت کنند.

5 شهر کشور پایلوت طرح های جامع با روش جدید طراحی

وی با بیان اینکه طرح های جامع شهری دیگر پاسخگوی وضعیت شهرسازی کشور نیست، اظهار داشت: در دوره جدید شورای عالی شهرسازی رویکرد جدیدی برای تدوین طرح های جامع آغاز کرده ایم که در ۵ شهر از جمله اصفهان و سنندج به عنوان پایلوت طرح های جامع با روش جدید طراحی شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه از دیگر اقدامات این معاونت را پیگیری و اجرای قانون جابجایی پادگان ها و انتقال پادگان های ارومیه ، اصفهان و خرم آباد دانست و گفت: به واسطه قانون فروش و انتقال پادگان های اماکن نیروهای مسلح این پادگانها جابجا می شوند.

وی ادامه داد: با جابجایی این پادگان ها عرصه های در اختیار نیروهای مسلح به شهروندان واگذار خواهد شد و سرانه کاربری شهری و عرصه عمومی شهرها افزایش خواهد یافت. همچنین قرار است به زودی موضوع انتقال پادگان های ۰۶ تهران و ۷۷ مشهد در جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب شود.

بررسی مجدد بیش از 4 هزار مورد ساخت ساز در سطح تهران

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی گفت:  با توجه به ترویج جریان مال‌ها در سطح تهران با حمایت شهرداری نسبت به پایش بیش از 4 هزار مورد ساخت و ساز بررسی شده و مغایرت‌های آنها در شورای عالی شهرسازی مجددا بررسی می شود.

ایزدی در ادامه تصریح کرد: اولین طرح جامع سرزمین در شهر اهواز اجرا می شود که حمل و نقل عمومی را در 3 سطح منطقه ای، کریدور، پهنه ایستگاهی و خود ایستگاه بررسی می کند.

وی درادامه با اشاره به دیگر مصوبات این شورا در خصوص لزوم حفظ باغات شهرها از جمله باغات منطقه کن به تصویب مقررات بلندمرتبه سازی در آینده نزدیک در این شورا اشاره کرد و اظهارداشت: ضوابط بلندمرتبه سازی آماده شده و پس از تصویب در شورای عالی شهرسازی به دستگاه های ذیربط ابلاغ خواهد شد. همچنین در راستای اجرای همین ضوابط هفته گذشته در این شورا با احداث ساختمان ۱۱ طبقه در منطقه سعادت آباد مخالفت کردیم.

وی درادامه تصریح کرد: طرح جامع بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی در شورای عالی شهرسازی تجدید نظر شد و ماه گذشته طرح جامع پیرامون حرم رضوی با تجدیدنظرهای جدید را به شهرداری مشهد ابلاغ کردیم.

ایزدی افزود: بر اساس تجدیدنظرهای صورت گرفته قرار است از تخریب و تعریض خیابان ها جلوگیری شده، بافت ارزشمند پیرامون حرم حفظ شود و از هرگونه بلندمرتبه سازی در پیرامون حرم مطهر رضوی جلوگیری به عمل آید. همچنین از واگذاری و فروش تراکم های جدید جلوگیری خواهد شد.

وی افزود: در طرح قبلی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی، بیش از ۹۵ درصد بافت اجازه تخریب داشت که در طرح جدید به ۲۰ درصد و تنها برای زیرساختها مجوز تخریب داده می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که  نتیجه مذاکرات شورای عالی شهرسازی و معماری با مجلس شورای اسلامی در خصوص ساخت و ساز پیرامون مجلس و واگذاری خیابان مردم  به این قوه گفت: هفته گذشته وزیر راه و شهرسازی طی مکاتبه ای با رئیس مجلس درخواست برگزاری نشستی درباره نتایج واگذاری خیابان های اطراف مجلس به این قوه ارائه شد که روز گذشته آقای لاریجانی با آن موافقت کرد و قرار است هفته آینده وزیر راه و رئیس مجلس در خصوص واگذاری خیابان مردم به عنوان یکی از مصوبات گذشته شورای عالی شهرسازی و معماری مذاکره داشته باشد.

لازم به ذکر است: معاون  معماری و شهرسازی وزرات راه و شهرسازی به مناسبت هفته دولت چهارشنبه 7 شهریورماه از طریق شماره  تلفن های 82244404- 88646308 آماده پاسخگویی به شهروندان می باشد

خبرنگار: زهرا فاضلی زاد

نام:
ایمیل:
* نظر: