اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۱
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئولان امنیتی کشور باید مقتدرانه با همه کسانی که مخلّ امنیت مردم هستند برخورد کنند، گفت: اعتراض اصلاح‌خواهانه، به تغییر تصمیم‌ها منجر می‌شود.
با نهایی شدن مذاکرات میان ایران و آمریکا برای آزاد کردن هم‌زمان زندانیان دو کشور، هفت میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه‌شده ایران هم آزاد می‌شود.
سران قوا با قدردانی از مردم با بصیرت ایران، نقش‌آفرینی هوشمندانه و جدی دستگاه‌های مسئول را در راستای آرامش‌بخشی به کشور، مقابله با آشوبگری و صیانت از نظم و امنیت عمومی خواستار شدند.
رئیس جمهور در نشست ستادملی مقابله با کرونا تاکید کرد:
رئیس‌جمهور به اینکه خانواده‌ها در مصونیت‌بخشی هر چه بیشتر فرزندان عزیزمان در برابر کرونا و دیگر بیماری‌های فصلی نقش محوری دارند تاکید کرد که تمام تدابیر اطمینان‌بخش برای حضور ایمن دانش‌آموزان و دانشجویان در کلاس‌های درس و اجتماعات علمی با همکاری خانه و مدرسه لحاظ شود.
وزیر بهداشت در کنگره بین المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی عنوان کرد:
وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از اهداف ما، تقویت حضور دانشجویان مبتکر و خلاق در مراکز تحقیقاتی حوزه سلامت است، تاکید کرد: مراکز تحقیقاتی صرفا برای ارتقاء اساتید نیست و باید از امکانات گسترده این مراکز با مشارکت دانشجویان، بیشترین بهره را برد.
سرلشکر باقری: دانشجو نباید دچار سیاست‌زدگی و حزب‌گرایی شود
در دیدار با دانشجویان:

سرلشکر باقری: دانشجو نباید دچار سیاست‌زدگی و حزب‌گرایی شود

رئیس ستادکل نیروهای مسلح درس گرفتن از مقاطع حساس تاریخی کشور را از بهترین راهکارهای حل مشکلات فعلی برشمرد و گفت: باید سعی کنیم رمز پیروزی در دفاع مقدس را پیدا کرده و با مطابقت دادن آن مقطع تاریخی با شرایط امروز، بستر برون‌رفت از مشکلات فعلی را ایجاد کنیم.
غریب آبادی: ممنوع الخروجی «باقر نمازی» رفع شد

غریب آبادی: ممنوع الخروجی «باقر نمازی» رفع شد

معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر گفت: بنابر ملاحظات انسان‌دوستانه از «باقر نمازی» رفع ممنوع الخروجی به عمل آمد و هر زمانی که بخواهد، می‌تواند از کشور خارج شود.
گروهک‌های تروریستی نتیجه اعمال ننگین خود و ترور مردم ‌بی‌گناه را می‌بینند
هشدار وزیر اطلاعات:

گروهک‌های تروریستی نتیجه اعمال ننگین خود و ترور مردم ‌بی‌گناه را می‌بینند

وزیر اطلاعات گفت: گروهک‌های تروریست وابسته به استکبار جهانی بدانند که نتیجه اعمال ننگین خود و اغتشاش و آشوب و ترور مردم بی‌گناه را خواهند دید و پاسداران انقلاب اسلامی به جنایات مزدوران پاسخ قاطع خواهند داد.
اکثر دانشجویان دستگیرشده آزاد شدند
سخنگوی وزارت علوم:

اکثر دانشجویان دستگیرشده آزاد شدند

سخنگوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه اکثر دانشجویان دستگیرشده با پیگیری‌های وزارت علوم و دستگاه‌های امنیتی آزاد شدند، اعلام کرد: کلاس‌های درس در دانشگاه‌های کشور به صورت حضوری برگزار شده است و به همین شکل ادامه خواهد یافت.
باید برای توانمندسازی زنان و خانواده‌ها در دوره سالمندی تلاش کنیم
خزعلی:

باید برای توانمندسازی زنان و خانواده‌ها در دوره سالمندی تلاش کنیم

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: توانمندسازی‌ خانواده‌ها به ویژه زنان در دوره سالمندی مساله ای مهم است که تحقق آن مستلزم پشتیبانی مادی و معنوی در حوزه سلامت با فعال کردن بخش‌های مربوط به سلامت در وزارتخانه های ورزش و جوانان و بهداشت است.
مهلت یک ماهه دستگاه‌ها برای آزادسازی وثیقه سهام شرکت‌های دولتی
وزیر اقتصاد خبر داد:

مهلت یک ماهه دستگاه‌ها برای آزادسازی وثیقه سهام شرکت‌های دولتی

وزیر اقتصاد گفت: بر اساس تصویب شورای‌عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، شرکت‌های دولتی که سهام آنها در وثیقه بانک‌هاست، یک ماه مهلت دارند تا آن را با وثایق دیگری جابه‌جا کنند و سهام مربوطه برای واگذاری، آزاد شود.
قرارگاه ملی حدنگاری تشکیل شد
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور؛

قرارگاه ملی حدنگاری تشکیل شد

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: با هدف سیاستگذاری، نظارت و ارزیابی دقیق اقدامات و اجرای کامل برنامه ها، قرارگاه ملی حدنگاری در این سازمان تشکیل شد.
فوت ۳ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور

فوت ۳ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد:مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۵۴۹ هزار و ۱۸۶ نفر رسید و متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به ۱۴۴ هزار و ۴۲۹ نفر رسید.
آسیب ۲۵ خودرو آتش‌نشانی شهر تهران
شهردار تهران خبر داد:

آسیب ۲۵ خودرو آتش‌نشانی شهر تهران

شهردار تهران با اشاره به خسارات وارده به شهرداری تهران در ناآرامی‌های اخیر گفت: در این مدت ۴۳ دستگاه اتوبوس شهری، ۵۴ ایستگاه اتوبوس و ۲۵ دستگاه خودرو آتش نشانی شهر تهران دچار آسیب شد که یک دستگاه از خودروهای آتش نشانی به طور کامل در آتش سوخت.
افزایش ۵.۵ درصدی انتقال فرآورده‌های نفتی از طریق خط لوله
در سال جاری صورت گرفت:

افزایش ۵.۵ درصدی انتقال فرآورده‌های نفتی از طریق خط لوله

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات ایران با اشاره به اینکه در ۶ ماه اول سال گذشته ۳۳ میلیارد لیتر نفت خام و ۳۰ میلیارد لیتر فراورده از طریق خط لوله منتقل شده است، گفت: در ۶ ماه اول امسال ۳۴.۵ میلیارد لیتر نفت خام و ۳۱.۷ میلیارد لیتر فرآورده از طریق خط لوله منتقل شده است.
الگوی کشت کشاورزی در کشور اجرایی می شود
وزیر جهاد کشاورزی:

الگوی کشت کشاورزی در کشور اجرایی می شود

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه، دلیل تاخیر در تهیه سند اجرای الگوی کشت در کشور نه دانش بلکه نحوه اجرای آن بوده است، از رونمایی این سند در روز یکشنبه خبر داد و گفت: با اجرای الگوی کشت از این پس تمام تسهیلات و حمایت های وزارت کشاورزی نیز در قالب این سند به استان ها و کشاورزان ارائه خواهد شد.
فراخوان همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در تأمین خدمات شناوری
شرکت ملی نفت اعلام کرد:

فراخوان همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در تأمین خدمات شناوری

همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تأمین خدمات شناوری مورد نیاز شرکت ملی نفت ایران در قالب قراردادهای ساخت، بهره‌برداری و مالکیت (BOO) برگزار می‌شود.
دادستان زاهدان: ۸ نفر از اشرار مسلح ناامنی‌های زاهدان بازداشت شدند

دادستان زاهدان: ۸ نفر از اشرار مسلح ناامنی‌های زاهدان بازداشت شدند

دادستان مرکز استان سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون ۸ نفر از اشرار مسلح که قصد افزایش دامنه ناامنی‌ها را داشتند، دستگیر شده‌اند.
فرهنگیان و دانش آموزان همواره متعهد و پایبند به آرمان‌های امام و شهدای انقلاب خواهند بود
وزارت آموزش و پرورش:

فرهنگیان و دانش آموزان همواره متعهد و پایبند به آرمان‌های امام و شهدای انقلاب خواهند بود

وزارت آموزش و پرورش با صدور بیانیه‎ ای ضمن محکومیت ایجاد زمینه‎ های ناامنی و القاء رفتارهای دین ستیزانه توسط ایادی استکبار و فریب خوردگان که بستر اختلال در روند تعلیم و تربیت آینده سازان کشور عزیزمان را فراهم می‎ کنند، اعلام کرد: فرهنگیان و دانش آموزان همواره متعهد و پایبند به آرمان‎ های امام راحل (ره) و شهدای انقلاب خواهند بود.
کمبود جدی متخصص طب سالمندی در کشور

کمبود جدی متخصص طب سالمندی در کشور

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با تاکید بر اینکه باید به نیازهای سالمندان توجه شود تا در آینده با انباشت مشکلات حوزه سالمندی مواجه نشویم، تصریح کرد: تعداد متخصصان طب سالمندی متناسب با تعداد سالمندان نیست و در این رابطه کمبود جدی داریم.
آغاز به کارسیزدهمین نمایشگاه فناوری نانو

آغاز به کارسیزدهمین نمایشگاه فناوری نانو

سیزدهمین نمایشگاه فناوری نانو (Iran nano ۲۰۲۲) با حضور سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رییس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس شورای اسلامی و ۱۶۰ شرکت شامل شرکت‌های تولیدکننده محصولات نانو و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات تجاری‌سازی در حوزه‌های مختلف گشایش یافت.
انتخاب سردبیر
دولتی که سازها را به صدا درآورد
موسیقی، یکی از کلیدی‌ترین شاخه‌های فرهنگ عمومی کشور است که سرانه بالایی در نشاط اجتماعی دارد. این شاخه کلیدی، در دوران کرونا، متحمل آسیب‌های بسیاری شد که خسران آن علاوه بر فعالان حوزه موسیقی، تا حدود بسیاری، جامعه و شهروندان آن را نیز در برگرفت.
کسب مدال‌های رنگی تا حضور در جام جهانی
دولت مردمی سیزدهم با اجرای برنامه‌های حمایتی از ورزشکاران، تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام ورزشی به‌جامانده از دولت قبل و ایجاد بسترهای مشارکت مردمی در سهام ورزشی، توانسته کارنامه موفق و ماندگاری از خود برجای گذاشته است.
نگاهی به سفرهای استانی رئیسی از سرزمین نفت و نجابت
وعده داده بود که به پاستورنشینی قناعت نخواهد کرد و اجرای این وعده را هم به فاصله دو روز از آغاز رسمی دولتش و با سفر به خوزستان تشنه و ملتهب آغاز کرد و برای سرزمین نفت با مردمانی نجیب و صبور، ۳۴ هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص داد.
روایتی آماری از عملکرد حلقه وصل ملت و دولت
روزی که آیت‌الله رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم شعار خود را دولت مردمی اعلام کرد، مشخص بود که در آستانه یکسالگی دولتش ارتباط با مردم در اولویت اقدامات و برنامه‌ریزی‌ها خواهد بود و مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری از مهمترین ارکان دولت.
وقتی گیشه سینماها در یک سال 220 درصد رشد می‌کند
بررسی عملکرد سینمای دولت در شرایطی که به یک سالگی رسیده و تیم سینمایی آن نیز در آستانه یازدهمین ماه فعالیت خود به سر می‌برد، از وجوه مختلفی قابلیت بررسی دارد. این وجوه، از منظر برنامه‌های کوتاه‌مدت عاجلانه، میان‌مدت اجرایی و بلندمدت ساختاری، قابلیت بررسی دارد.