اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هیئتی عالی‌رتبه از جنبش مقاومت اسلامی (حماس) تصریح کردند:موضوع فلسطین قطعاً به نفع مردم فلسطین و دنیای اسلام تمام خواهد شد.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: وقتی کشتی حامل نفت جمهوری اسلامی را به غلط توقیف می‌کنند بلافاصله با کار غیرقانونی آنها در خلیج فارس برخورد می‌کنیم و این یعنی اراده و قدرت پاسخ گویی به هر تهدیدی را داریم.
رئیس قوه قضاییه:
رئیس قوه قضاییه با اشاره به بررسی شخصی چند پرونده مربوط به تصرفات اراضی ملی و منابع طبیعی، رد پای صاحبان قدرت و ثروت در این پرونده ها را آشکار دانست و بر لزوم عدم تاثیرپذیری نهادهای قانونی نظیر شوراهای اسلامی شهر و روستا و شهرداری ها از این جریان ها تاکید کرد.
سخنگوی دولت گفت: توقیف کشتی انگلیس در تنگه هرمز اقدامی تلافی جویانه نیست بلکه در جهت تضمین امنیت کشور در آبهای سرزمینی و براساس قوانین جاری و قوانین عبور از تنگه صورت گرفته و یک اقدام حقوقی درست و به جا از سوی جمهوری اسلامی ایران است.
مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات تشریح کرد
مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات از شناسایی و دستگیری ۱۷ جاسوس تربیت یافته سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) در کشور خبر داد.
روابط‌عمومی‌ها باید در چارچوب مسئولیت اجتماعی فعالیت کنند
مدیرکل روابط عمومی استانداری تهران:

روابط‌عمومی‌ها باید در چارچوب مسئولیت اجتماعی فعالیت کنند

مدیرکل روابط‌عمومی استانداری تهران در جریان بازدید از تاسیسات و بخش‌های مختلف آبفای استان تهران گفت: روابط‌عمومی‌ها باید فعالیت‌های‌شان را با مسئولیت اجتماعی عجین کنند.
۸ درصد تولید ناخالص ملی در حوزه حمل ونقل است
معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: 

۸ درصد تولید ناخالص ملی در حوزه حمل ونقل است

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت صنف حمل‌ونقل در اقتصاد کشور به ویژه در شرایط تحریم‌ها، گفت: بیش از ۱.۵ میلیون نفر در حوزه حمل‌ونقل فعالیت دارند و حدودا ۸ درصد تولید ناخالص ملی در حوزه حمل ونقل است.
نهضت ساخت داخل، شامل فرصت های نوین طراحی و مهندسی است
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد :

نهضت ساخت داخل، شامل فرصت های نوین طراحی و مهندسی است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: موضوع بومی سازی تنها در بخش قطعات یا ماشین آلات نیست و حتی می‌تواند در بخش طراحی و مهندسی نیز مطرح شود.
مصرف برق کشور روند صعودی گرفت

مصرف برق کشور روند صعودی گرفت

همزمان با افزایش قابل توجه دما در نقاط مختلف کشور و استفاده هرچه بیشتر از سیستم‌های سرمایشی، پیک مصرف پس از 16 روز دوباره وارد کانال 56 هزار مگاوات شد و تنها حدود 600 مگاوات تا شکستن رکورد اوج مصرف برق در کشور فاصله دارد.
جلوگیری از اضافه برداشت حدود 139 مترمکعب از منابع آب زیرزمینی در تهران بزرگ
مدیر امور منابع آب تهران بزرگ اعلام کرد:

جلوگیری از اضافه برداشت حدود 139 مترمکعب از منابع آب زیرزمینی در تهران بزرگ

مدیر امور منابع آب تهران بزرگ گفت: با تقلیل منصوبات یک حلقه چاه مجاز از برداشت سالانه حدود بیش از 139 متر مکعب آب جلوگیری شد.
ممنوعیت واگذاری داروخانه در دفاتر اسناد رسمی به افراد غیر
معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو تاکید کرد:

ممنوعیت واگذاری داروخانه در دفاتر اسناد رسمی به افراد غیر

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو در نامه ای به رییس کانون سردفتران و دفتر یاران تاکید کرد: قبل از انعقاد هرگونه قرارداد مابین موسس داروخانه (دارای پروانه یا مجوز تاسیس) و سایر افراد، از دانشگاه علوم پزشکی مربوطه استعلام شود.
انگلیس نیروهای تنش خواه داخلی را مهار کند
سفیر ایران در لندن:

انگلیس نیروهای تنش خواه داخلی را مهار کند

سفیر ایران در انگلیس در پی توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز هشدار داد، دولت این کشور باید نیروهای سیاسی داخلی را که می خواهند تنش های کنونی میان ایران و انگلیس را فراتر از ماجرای کشتی ها افزایش دهند، مهار کند.
کمک شورایاری‌ها به کارامدی مدیریت شهری
هاشمی:

کمک شورایاری‌ها به کارامدی مدیریت شهری

رئیس شورای شهر تهران گفت: شورا‌ها از ارکان مردم نهادند که به کارامدی مدیریت شهری کمک می‌کنند.
موافقت کمیسیون اقتصادی دولت با نرخ صادراتی برق برای بیت‌‌کوین‌ها
معاون وزیر نیرو خبر داد:

موافقت کمیسیون اقتصادی دولت با نرخ صادراتی برق برای بیت‌‌کوین‌ها

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: پس از بررسی‌های به عمل آمده در کمیسیون اقتصادی دولت، اتخاذ نرخ صادراتی برق برای ارز مجازی مورد موافقت قرار گرفته و در انتظار تصویب هیئت دولت است.
پرداخت بدهی‌های بیمه سلامت به بیمارستان‌ها
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اعلام کرد:

پرداخت بدهی‌های بیمه سلامت به بیمارستان‌ها

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اعلام کرد: اواخر هفته گذشته ۷۰ درصد از بدهی اردیبهشت و ۱۰۰ درصد بدهی فروردین بخش دانشگاه‌های علوم پزشکی را پرداخت کردیم.
در نظام ارجاع، رویکرد خدمت محور است نه پزشک محور
وزیر بهداشت:

در نظام ارجاع، رویکرد خدمت محور است نه پزشک محور

وزیر بهداشت گفت: استقرار پرونده الکترونیک سلامت که با وفاق، همدلی، مشارکت، گذشت و ایثار همکاران ما در وزارت بهداشت انجام شد، یک اقدام بزرگ و ارزنده بود که در تاریخ نظام سلامت به عنوان نقطه عطف و ریل گذاری مهم و حیاتی تلقی می شود.
فاز دوم طرح هوشمندسازي شبكه برق كليد خورد
با حضور وزير نيرو؛

فاز دوم طرح هوشمندسازي شبكه برق كليد خورد

با حضور وزير نيرو، تفاهمنامه نصب 5 ميليون كنتور فهام بین شركت توانير و شركت ساتكاب به امضا رسيد.
بازار سرمایه و صندوق های سرمایه گذاری، جایگزین بانکها
رحمانی تاکید کرد:

بازار سرمایه و صندوق های سرمایه گذاری، جایگزین بانکها

وزیر صمت گفت: دوام تولید به مواد اولیه، تولید و بازار وابسته است وضرورت رساندن سرمایه درگردش به تولید مانند آب به درخت است
اصول کلی راهبرد جدید صندوق توسعه بین‌المللی اوپک تصویب شد

اصول کلی راهبرد جدید صندوق توسعه بین‌المللی اوپک تصویب شد

شورای وزارتی صندوق توسعه بین‌المللی اوپک در تازه‌ترین نشست خود، اصول کلی مربوط به راهبرد جدید این نهاد را تصویب کرد.
مرکز عملیات ایمنی و اضطراری فرودگاه‌های کشور افتتاح شد
با حضور وزیر راه و شهرسازی

مرکز عملیات ایمنی و اضطراری فرودگاه‌های کشور افتتاح شد

مرکز عملیات ایمنی و اضطراری فرودگاه‌های کشور با حضور وزیر راه و شهرسازی و جمعی از مسئولان کشوری و لشکری به بهره برداری رسید.
عرضه مرغ بالاتر از قیمت 12900 گرانفروشی است
رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد:

عرضه مرغ بالاتر از قیمت 12900 گرانفروشی است

رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: قیمت نهایی مرغ بر اساس پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و در راستای حمایت از تولید کنندگان، طبق نظر ستاد تنظیم بازار کشور 12900 تومان اعلام شده که بر همین مبنا قیمت مرغ زنده نیز 85500 تومان تعیین شده است.
انتخاب سردبیر
احداث سد مطمئن ترين راهكار تامين آب شرب جمعيت رو به افزايش
منابع آب بعنوان يكي از مهمترين و با ارزش‌ترين ثروت‌هاي يك كشور محسوب مي‌شود كه از لحاظ شرايط كمي و كيفي، متاثر از عوامل مختلفي هستند كه عدم برنامه ريزي مناسب در زمينه مديريت آنها، موجب بروز مخاطرات جدي براي حيات زيستي انسانها و حتي محيط اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و سياسي مي گردد. از مهم‌ترين چالش‌هاي بنيادي منابع آب ايران كه عمدتاً ناشي از عوامل طبيعي و انساني مي باشد، ميتوان به محدوديت ذاتي آب با توجه به شرايط جغرافيايي، عدم توازن (مكاني و زماني) بارندگي، خشكسالي، افت كيفيت منابع آب، افزايش و جابجايي جمعيت و ... اشاره نمود.
عبور از موانع «رونق تولید» در سایه همدلی
وزارت صنعت به عنوان یکی از محورهای اساسی و مهم در رونق تولید، برنامه های متنوعی را برای تحقق اهداف برای رونق تولید در ۷ محور اصلی پیش بینی کرده که موفقیت در آن مستلزم تحقق برخی الزامات در حوزه های فرابخشی از جمله ایجاد هماهنگی و انسجام در برنامه‌هاست
عظمت یک دریا
خلیج فارس در میان دریاهای جهان و پهنه های آبی مشابه همچون خلیج مکزیک، خلیج عدن، خلیج گینه، خلیج بنگال، خلیج اسکندریه، خلیج اسکندرون و خلیج سرت، مهمترین ، استراتژیک ترین، جهانی ترین و جغرافیایی ترین خلیج دنیا به شمار می آید. این شاخص ها در کنار ویژگی های منحصر بفرد دیگر، خلیج فارس را به پهنه آبی بسیار حساس در جهان معاصر تبدیل کرده است.
بهبود فضای کسب و کار
فضای کسب و کار از جمله شاخص‌های تعیین‌کننده وضعیت اقتصادی هر کشور است که با استناد به آن می‌توان به بررسی و تجزیه و تحلیل شرایط اقتصادی آن کشور پرداخت. به طوری که این فضا هرچه شفاف تر و رقابتی تری باشد منجر به افزایش سلامت اقتصادی کشورها و اتخاذ سیاست های مطلوب شده و روند بهبود شاخصهای اقتصادی را به دنبال خواهد داشت .اما منظور از فضاي کسب و کار، عوامل موثر بر عملکرد بنگاه های اقتصادي است که مدیران یا مالکان بنگاه ها نمی توانند آنها را تغییر داده یا بهبود بخشند.
نقش ستاد وزارت راه و شهرسازی در مدیریت بحران های اخیر
با توجه به وقوع سیل اخیر در کشور و تحت تاثیر قرار گرفتن بسیاری از استانها، سفرهای مختلف وزیر راه و شهرسازی به مناطق سیل زده و همچنین حضور شبانه روزی و مستمر معاون حمل ونقل به عنوان جانشین وزیر در امور مدیریت بحران و مدیران و کارشناسان این مجموعه توانسته سرعت اقدامات برای رفع بحران های پیش آمده در امور مرتبط با راه و حمل و نقل را با انجام هماهنگی های لازم از سوی ستاد و تعامل مستمر با سازمان های عملیاتی، به شکل قابل توجهی افزایش دهد.