اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۳
رئیس جمهور:
رئیس جمهور، توسعه امروز ایران را نتیجه اتحاد همه اقوام و اقلیتها دانست و تاکید کرد: افتتاح طرحهای بزرگ، پاسخ قاطع ما به کسانی است که خیال می کنند ملت ایران با فشار، سر خم می کند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی همزمان با شب ولادت با سعادت کریم اهل‌بیت حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) در دیدار جمعی از استادان زبان و ادب پارسی و شاعران جوان و پیشکسوت در خصوص زبان فارسی ابراز نگرانی کردند و گفتند: من راجع به زبان فارسی حقیقتاً نگرانم زیرا در جریان عمومی، زبان فارسی در حال فرسایش است.
سخنگوی قوه قضاییه
سخنگوی قوه قضائیه گفت: 15 نفر در مورد موضوع واردات کاغذ تحت تعقیب هستند و طی استعلامی که از بانک مرکزی و وزارت صمت درباره میزان دقیق ارز‌های تخصیصی یافته و توزیع کاغذ گرفته ایم، منتظر پاسخ استعلام از مراجع ذیصلاح هستیم.
با دستور رئیس جمهوری
معاون فنی و امور گمرک ایران اعلام کرد: با دستور مستقیم رئیس جمهوری برای جلوگیری از رسوب کالا در گمرکات تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته شده است و کالاهای ضروری مثل گوشت یک ساعته ترخیص می شوند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: در رتبه‌بندی سال جاری این نظام، تعداد ۲۶ دانشگاه از ایران در جمع ۹۶۳ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند و این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ این تعداد برابر با ۲۳ دانشگاه بوده است.
بنادر کشور پر ترافیک هستند
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی عنوان کرد:

بنادر کشور پر ترافیک هستند

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از بالاترین ترافیک و حجم تخلیه و بارگیری در بندر امام خمینی ( ره) خبر داد و گفت: در بندر شهید رجایی انگیزه صادرات کماکان رو به افزایش است؛ به طوری که سال گذشته میزان صادرات غیر نفتی ۲ برابر واردات غیر نفتی بوده است.
4 طرح بزرگ توسعه منابع آب و خاک در استان آذربایجان غربی افتتاح شد
با حضور رئیس جمهور و وزیر نیرو؛

4 طرح بزرگ توسعه منابع آب و خاک در استان آذربایجان غربی افتتاح شد

با افتتاح طرح‌های توسعه منابع آب و خاک استان آذربایجان‌غربی شامل هشت پروژه در قالب چهار طرح با حضور رئیس جمهور و وزیر نیرو، اجرا و بهره‌برداری از بخش مهمی از طرح‌های توسعه منابع آب و خاک 12 استان مرزی کشور وارد مرحله جدیدی می‌شود.
باید با وحدت نقشه های نظام سلطه را خنثی کنیم
وزیر اطلاعات در سفر به کرمانشاه

باید با وحدت نقشه های نظام سلطه را خنثی کنیم

وزیر اطلاعات، با اشاره به تحریم های جنایتکارانه آمریکا علیه مردم ایران، گفت: باید با وحدت و انسجام ملی زیر پرچم ولایت یک دل و یک زبان حرکت کنیم و نقشه های نظام سلطه را خنثی و نقش بر آب کنیم.
تهیه پیش نویس سند پیشگیری از جرایم فضای مجازی

تهیه پیش نویس سند پیشگیری از جرایم فضای مجازی

سرپرست مرکز مطالعات اجتماعی و جرم شناسی قوه قضاییه گفت: پیش نویس سند پیشگیری از جرایم فضای مجازی که از سوی این معاونت تهیه و تنظیم شده است، مورد پذیرش شورای عالی فضای مجازی کشور قرار گرفت.
سومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه آغاز شد
به ریاست قاضی مسعودی مقام

سومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه آغاز شد

سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و تعدادی از متهمان بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام آغاز شد.
50درصد افراد جامعه از پرفشاری خون خود مطلع نیستند
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران:

50درصد افراد جامعه از پرفشاری خون خود مطلع نیستند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه 50 درصد افراد جامعه از بیماری فشار خون خود مطلع نیستند، گفت: مابقی افراد نیز که از بیماری خود اطلاع دارند اقدام به کنترل نکرده و همین موجب ایجاد بیماری های دیگر می شود.
آغاز جلسه علنی مجلس

آغاز جلسه علنی مجلس

جلسه صحن علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی قبل به ریاست مسعود پزشکیان آغاز شد.
توسعه محور شرق کشور جزو اولویت‌های راهبردی ایران
وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:

توسعه محور شرق کشور جزو اولویت‌های راهبردی ایران

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه توسعه زیر ساخت‌های حمل و نقل برای کشور مهم است، افزود: توسعه محور شرق جزو اولویت‌های راهبردی جمهوری اسلامی ایران است. اکنون سه پروژه را همزمان در سه حوزه دنبال می کنیم. یکی از پروژه‌های محوری اتصال خط راه آهن چابهار به زاهدان، زابل، بیرجند اتصال به راه‌آهن سراسری است.
وزارت خارجه اقدام تروریستی راه آهن خواف-هرات را محکوم کرد

وزارت خارجه اقدام تروریستی راه آهن خواف-هرات را محکوم کرد

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه حادثه تروریستی مین گذاری در مسیر راه آهن خواف - هرات را محکوم کرد.
معامله ۳۱ هزار تن محصول پتروشیمی و پالایشگاهی در بورس انرژی

معامله ۳۱ هزار تن محصول پتروشیمی و پالایشگاهی در بورس انرژی

بورس انرژی ایران، دیروز میزبان عرضه ۳۱ هزار تن محصول پتروشیمی و پالایشگاهی بود.
نام‌گذاری 19 خرداد به‌عنوان روز مدیریت مصرف برق در کشور
معاون وزیر نیرور در امور برق و انرژی خبر داد:

نام‌گذاری 19 خرداد به‌عنوان روز مدیریت مصرف برق در کشور

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه با اقدام‌های مدیریت مصرف در سال گذشته 1.5 برابر درآمد برق کشور صرفه‌جویی شده است، افزود: 19 خرداد که تاریخ شروع فعالیت‌های مدیریت مصرف در سال گذشته در خوزستان بوده را به عنوان روز مدیریت مصرف نام‌گذاری می‌کنیم.
مدارس غیردولتی حق دریافت وجه خارج از الگوی شهریه راندارند
وزیر آموزش‌وپرورش :

مدارس غیردولتی حق دریافت وجه خارج از الگوی شهریه راندارند

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: میزان شهریه‌های مدارس غیردولتی باید دقیقاً به اطلاع اولیا برسد و جدول آن باید در پورتال سازمان بارگذاری شود تا خانواده‌ها بتوانند برای جلوگیری از بروز هر نوع تخلفی اطلاعات دقیق را کسب کنند.
طرح توسعه ترمینال فرودگاه بیرجند آغاز شد
با حضور وزیر راه و شهرسازی؛

طرح توسعه ترمینال فرودگاه بیرجند آغاز شد

فرودگاه بیرجنددر سفر وزیر راه و شهرسازی به استان خراسان جنوبی پروژه توسعه ترمینال فرودگاه بیرجند با دستور وزیر راه و شهرسازی آغاز شد.
دشمن هر کجا زمینه را فراهم ببیند بحران سازی می‌کند
وزیر صنعت، معدن و تجارت در کارگروه تنطیم بازار:

دشمن هر کجا زمینه را فراهم ببیند بحران سازی می‌کند

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دشمنان در شرایط جنگ اقتصادی پیش آمده هر کجا زمینه را برای ایجاد بحران فراهم ببینند، بحران سازی می کنند و در این شرایط هر کس در خاکریز خودش باید به خوبی ایستادگی کند.
ترخیص ۳۲ هزار تن انواع کاغذ از گمرک

ترخیص ۳۲ هزار تن انواع کاغذ از گمرک

سرپرست حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان از ترخیص ۳۲ هزار تن انواع کاغذ از گمرکات این استان در سالجاری خبر داد.
تداوم مذاکره با سرمایه‌گذاران خارجی صنعت پتروشیمی ایران
مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی خبرداد

تداوم مذاکره با سرمایه‌گذاران خارجی صنعت پتروشیمی ایران

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی از تداوم مذاکره با سرمایه‌گذاران خارجی صنعت پتروشیمی ایران خبر داد.
انتخاب سردبیر
عبور از موانع «رونق تولید» در سایه همدلی
وزارت صنعت به عنوان یکی از محورهای اساسی و مهم در رونق تولید، برنامه های متنوعی را برای تحقق اهداف برای رونق تولید در ۷ محور اصلی پیش بینی کرده که موفقیت در آن مستلزم تحقق برخی الزامات در حوزه های فرابخشی از جمله ایجاد هماهنگی و انسجام در برنامه‌هاست
عظمت یک دریا
خلیج فارس در میان دریاهای جهان و پهنه های آبی مشابه همچون خلیج مکزیک، خلیج عدن، خلیج گینه، خلیج بنگال، خلیج اسکندریه، خلیج اسکندرون و خلیج سرت، مهمترین ، استراتژیک ترین، جهانی ترین و جغرافیایی ترین خلیج دنیا به شمار می آید. این شاخص ها در کنار ویژگی های منحصر بفرد دیگر، خلیج فارس را به پهنه آبی بسیار حساس در جهان معاصر تبدیل کرده است.
بهبود فضای کسب و کار
فضای کسب و کار از جمله شاخص‌های تعیین‌کننده وضعیت اقتصادی هر کشور است که با استناد به آن می‌توان به بررسی و تجزیه و تحلیل شرایط اقتصادی آن کشور پرداخت. به طوری که این فضا هرچه شفاف تر و رقابتی تری باشد منجر به افزایش سلامت اقتصادی کشورها و اتخاذ سیاست های مطلوب شده و روند بهبود شاخصهای اقتصادی را به دنبال خواهد داشت .اما منظور از فضاي کسب و کار، عوامل موثر بر عملکرد بنگاه های اقتصادي است که مدیران یا مالکان بنگاه ها نمی توانند آنها را تغییر داده یا بهبود بخشند.
نقش ستاد وزارت راه و شهرسازی در مدیریت بحران های اخیر
با توجه به وقوع سیل اخیر در کشور و تحت تاثیر قرار گرفتن بسیاری از استانها، سفرهای مختلف وزیر راه و شهرسازی به مناطق سیل زده و همچنین حضور شبانه روزی و مستمر معاون حمل ونقل به عنوان جانشین وزیر در امور مدیریت بحران و مدیران و کارشناسان این مجموعه توانسته سرعت اقدامات برای رفع بحران های پیش آمده در امور مرتبط با راه و حمل و نقل را با انجام هماهنگی های لازم از سوی ستاد و تعامل مستمر با سازمان های عملیاتی، به شکل قابل توجهی افزایش دهد.
معماری لجستیک و حمل‌ونقل چندوجهی، نقشه راه آینده
مهدی صفری مقدم _ پروژه «معماری تفصیلی لجستیک و حمل‌ونقل چندوجهی» تعریف شده و اجرای آن پس از فرایند جذب مشاور که از دی‌ماه سال 97 آغاز شده است، با توجه به مراحل و شرح خدمات تدوین شده برای این پروژه، می‌توان آن را یکی از مهم‌ترین اقدامات در زمینه ساماندهی لجستیک در کشور دانست.